więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1092453solidarnych Solidarni z Ukrainą

Czy koniecznie trzeba kłamać, żeby dostać wizę do USA?.

Logo dostawcy  wp.pl |  dodane 2010-01-23 (13:50) 4 lata 3 miesiące 1 dzień 2 godziny i 53 minuty temu
drukuj


Czy koniecznie trzeba kłamać, żeby dostać wizę do USA?
opinie
Amerykanie znoszą obowiązek wizowy dla kolejnych krajów Europejskich - ale znów nie dla Polaków. Tym razem szczęśliwcami okazali się Grecy, którzy od lata zeszłego roku mogą do Stanów Zjednoczonych jeździć bez większych przeszkód. Polacy - podobnie jak obywatele trzech innych krajów Unii Europejskiej (Cypru, Bułgarii, Rumunii) - wciąż muszą się starać o wizy do USA.

Kolejne administracje oraz kongresmani przeciwni zniesieniu wiz dla Polaków od lat powtarzają wciąż to samo: Polacy nie mają szans na bezwizowy wjazd do Stanów Zjednoczony z jednego jedynego powodu: zbyt duża liczba nielegalnych przedłużeń pobytu w USA przez Polaków, tzw. overstays.

Jednak zdaniem kongresmenki z Ohio, Marcy Kaptur jest to o tyle dziwne, że według rzecznika prasowego amerykańskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Kraju (ICE) nie ma żadnych wiarygodnych danych i statystyk liczby tzw. overstays, ponieważ ICE nie ma możliwości ich obliczenia. - ICE ani inne biura ds. imigracji nie śledzą dokładnej liczby overstays. Możemy tylko podać liczby Polaków deportowanych z USA - powiedział rzecznik ICE, Richard A. Rocha Polskiej Agencji Prasowej w sierpniu 2009 roku.

Departament Stanu wpadł jednak na pomysł, że jednak da się policzyć nielegalnych imigrantów z Polski - konsulaty amerykańskie w Polsce (Warszawa i Kraków) starają się ustalić ilu właścicieli wiz wróciło do kraju za pomocą... sondażu telefonicznego. Pracownicy konsulatów dzwonią do krewnych osób, którym wydali wizy i wypytują ich, kiedy posiadacze wiz wrócili do Polski i czy w ogóle wrócili.

W ten sposób - jak powiedział PAP anonimowy amerykański dyplomata - Departament Stanu doszedł do wniosku, że zbyt wielu Polaków nie wraca na czas do kraju i nielegalnie przedłuża swój pobyt w Stanach Zjednoczonych. Na tej samej zasadzie konsulaty doszły do wniosku, że najczęściej na czas nie wracają mieszkańcy Podhala, okolic Białegostoku i Suwalszczyzny.

Tymczasem amerykańskie konsulaty są w stanie podać władzom w Waszyngtonie dokładne dane jedynie o tym ile razy rocznie odmawiają wydania wiz obywatelom danego kraju. Niestety o tym czy dostanie się wizę decyduje "widzimisię" konsula prowadzącego rozmowę. Teoretycznie trzeba spełniać określone warunki, by ją dostać, m.in. udowodnić w konsulacie, że nie zamierza się jechać do USA by pracować na czarno i nie przedłuży się nielegalnie pobytu. Warto mieć w związku z tym cały szereg dokumentów, które dokumentują "silne związki z krajem rodzinnym", m.in. wyciągi bankowe, akt własności domu, umowę o pracę itd. itp. Jednak praktycznie nawet spełnienie tych warunków nie gwarantuje, że wiza zostanie przyznana. Konsul może powiedzieć "nie" i nie musi nawet uzasadniać swojej decyzji.

Ma to o tyle znaczenie, iż to właśnie odsetek odmów wydania wiz jest brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli danego kraju. Jeszcze do 2007 roku o zniesienie wiz do USA ubiegać się mogły tylko kraje, gdzie odsetek odmów wydania wiz nie przekraczał 3%. Jednak od nowe przepisy podniosły ten próg do 10%. W Polsce - wg danych Departamentu Stanu - między 2006 a 2007 r. odsetek ten wyniósł odpowiednio 26 i 25%. W 2008 roku - prawie 14%. Aż 80% odmów w Polsce to wnioski z zaledwie trzech regionów: Podhala, Rzeszowszczyzny i Podlasia. Z szacunkowych danych w 2009 roku odrzucono trochę ponad 13%.
oceń
tak 10 71.43%
nie 4 28.57%

Przeczytaj też

Polska senator w USA walczy o zniesienie wiz dla Polaków

dodane 2010-07-01 (05:51) 3 lata 9 miesięcy 23 dni 10 godzin i 52 minuty temu

Wizy do USA będą jeszcze droższe

dodane 2010-05-25 (17:01) 3 lata 10 miesięcy 29 dni 23 godziny i 42 minuty temu

Buzek potępił zachowanie władz USA wobec Polski

dodane 2010-04-28 (00:10) 3 lata 11 miesięcy 27 dni 16 godzin i 33 minuty temu

"USA powinny znieść wizy dla wszystkich krajów UE"

dodane 2010-03-10 (17:05) 4 lata 1 miesiąc 13 dni 23 godziny i 38 minut temu

Jak Polacy w Nowym Jorku szukają pracy

dodane 2010-01-26 (08:24) 4 lata 2 miesiące 29 dni 8 godzin i 19 minut temu

Zaskakująca decyzja ws. wjazdu do USA

dodane 2010-01-04 (07:45) 4 lata 3 miesiące 20 dni 8 godzin i 58 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (783)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~Dr Hause 2013-07-25 (18:19) 8 miesięcy 29 dni 22 godziny i 24 minuty temu

Ludzie, wczoraj dostałem wizę turystyczną w Krakowie, kosztowało mnie to ok 170 USD, a było ze 150 ludzi i tak codziennie. 150 x 170 USD x 21 dni = 535.500,00 USD dla Konsulatu. NIe zawieszą WIZ..

odpowiedz

12
0
~Wściekły 2010-02-23 (23:49) 4 lata 2 miesiące 16 godzin i 54 minuty temu

Wprowdzić wizy, pobierać odciski paluchów,
wymagać durne dokumenty, wnioski i zdjęcia, pobierać 150$, natępnie wszystko wyrzucać do kosza i od widzi mi się konsula odmawiać wydania wizy lub czasem ją dać. Inkasować pieniążki i powiadamiać, że otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu na teren RP. Przyjezdnych ze Stanów przetrzymywać na lotnisku w celach dodatkowej kontroli oraz wymagać durnych wyjaśnień na co tu i po co przyjechali i od czasu do czasu jakiegoś deportować!!! A jak któryś coś sapnie w kolejce to paralizatorem go po jajach. Oko za oko!!! To nie są nasi przyjaciele i mają nas gdzieś! Zapomnieli, że hasło Bóg, Honor i Ojczyzna wpajali im Kościuszko z Puławskim w czasach gdy oni budowali chaty z bambusa.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
1
~Tomek 2010-03-10 (06:50) 4 lata 1 miesiąc 14 dni 9 godzin i 53 minuty temu

Prawie wszyscy dostali wizy
Tydzien temu bylem w ambasadzie i oczywiscie dostalem wize. Caly czas pobytu od podejscia pod ambasade do jej opuszcznia trwal 60 minut Moja rozmowa z pania konsul /osoba bardzo mila i rzeczowa/ trwala z piec minut. Obsewujac ludzi odchodzacych od okienek oceniam za 98% z nich dostalo wizy. Nie wieszajcie psow na Amerykanach ze nie chca dac wam wizy, moze po prostu macie cos na sumieniu bedac poprzednio w USA /przedluzony nielegalny pobyt/ itp. Nawet nie musialem pokazywac dokumentow ktore mialem ze soba.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~bobas 2010-01-23 (18:33) 4 lata 3 miesiące 22 godziny i 10 minut temu

Ludzie to wina rządu! I celowa robota!
Celowa robota Polskiego rządu jeśli by Ameryka zniosła wizy to reszta Polaków uciekła by z tego nieuleczalnie chorego kraju i kto by zapir....na tych wszystkich nobków?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
0
~kk 2010-01-25 (08:09) 4 lata 2 miesiące 30 dni 8 godzin i 34 minuty temu

3 razy starałem się o wizę! Niestety, nic z tego!
Za każdym razem ubiegałem się o wizę będąc na studiach. ostatni raz było po 5. roku przed obroną pracy mgr, którą odłożyłem o rok - właśnie po to, żeby mieć niezbity dowód, że mam po co wracać (miałem wszystkie potrzebne na to zaświadczenia z uczelni wraz z listem od dziekana). Jechałem do brata, który wyjechał do stanów pewnie 20 lat temu, zaciągną się u nich do wojska i brał udział w kilku misjach i konfliktach zbrojnych (oczywiście sami mu wtedy dali obywatelstwo). Brat ten za każdym razem przysyłał swoje wyciągi bankowe, zobowiązania że zaopiekuje się mną, że opłaci wszelkie rachunki związane z moim przyjazdem do niego (a nie widzieliśmy się 16 lat!) - wszystko potwierdzone notarialnie. I nic! ciągle słyszałem łamaną polszczyzną "Niestety nie mogę panu przyznać wizy, kolejny raz może pan próbować za rok"... Ostatnim razem powiedział, żeby mnie w d... pocałował, więcej starać się nie będę. Brat wsiadł w samolot i przyleciał - a ja stałem się zwolennikiem wprowadzenia wiz dla amerykanów, gdyby oni mieli takie trudności z przyjazdem do nas, to by zaskarżyli nasz rząd i żądaliby odszkodowań... No ale cóż, jak zwykle nasi politycy włażą amerykanom w d... bez wazeliny.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~andrzej 2010-03-10 (01:51) 4 lata 1 miesiąc 14 dni 14 godzin i 52 minuty temu

100% popieram
ale polski rzad jest po prostu za slaby by traktowac usa jak oni nas

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~chamówa 2013-01-13 (15:01) 1 rok 3 miesiące 11 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

słychajcie ! tu jeden mówił prawidłowo że gdyby ludzie mądrzy, nie starali o wizy oraz wprowadzone te same restrykcje dla tych czubów z usa, bo jak to możliwe że my polacy mamy restrykcje do usa, a te banany nie mają ? gdyby amerykanom odmawiano, to amerykanie zaczeli by narzekać, tak jak my na nich co dzięki czemu dało by równo uprawnienia do pobytu. Byle jaki prezydent dawał obietnice na zniesienie wizy dla polaków, i nic bo to tylko zwodzenie za noc żebyśmy tylko im pomagali za friko ! Ale najbardziej winny jest polski rząd który bez końca daje d..y amerykanom, poco nasz rząd ma się starać skoro bierze nasze zapracowane pieniądze do swojej kieszeni przez te kadencje, dostanie emeryturke poselską, rosjanie nie mają problemów gdyż to mocarstwo uzbrojone w broń atomową tak jak usa nie chcą żadnych konfliktów, dlatego my polacy musimy pisać pisma, petycje o zniesienie wiz, jeśli pierwsze nie wypali to nałożenie tych samych restrykcji dla amerykanów wtedy problem 100% z głowy moja kuzynka mieszka w stanach od 7 roku życia pod przymusem bo tam rodzice mieszkają, szkoła i tak dalej, ale gdy zbliżają się wakacje robi wszystko, staje na głowie żeby ruszyć niebem i ziemią aby tylko przyjechać do polski choć tylko na 2 mc bo nie nawidzi w d.pe je...ych bananów, a polska jest dla niej rajem na ziemi

odpowiedz

1
0
~el30el30 2012-09-28 (14:40) 1 rok 6 miesięcy 27 dni 2 godziny i 3 minuty temu

A może by tak wprowadzić wizy dla Amerykanów? Przytrzeć troche nosa zadufanym w sobie i zapatrzonym w swój kraj ludzikom?

odpowiedz

4
0
~Amanda 2012-01-11 (21:21) 2 lata 3 miesiące 12 dni 19 godzin i 22 minuty temu

Nie straszcie ludzi
Ja po wypełnianiu wniosku i przeczytaniu tylu opinii byłam przerażona wizytą w Kosulacie w Krakowie. A było całkiem na luzie. Pan Konsul przemiły i nawet przywitał się po polsku;) Przygotowałam się na dłuższą rozmowę a tu minutka i juz :)

odpowiedz

8
1
~moi 2010-09-17 (10:37) 3 lata 7 miesięcy 7 dni 6 godzin i 6 minut temu

A czemu Polska nie wprowadzi wiz dla obywateli USA?
?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
0
~ashlow 2010-10-23 (14:32) 3 lata 6 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 11 minut temu

wizowy horror
Witam. Mam dobry angielski, pracuje legalnie w londynie od 4 lat, i mam naprawde dobra pensje i mozliwosci kursow i awansu. Nie mam zadnej kryminalnej przeszlosci, ani nikt z mojej rodziny. Po 6 godzinach siedzenia w amerykanskiej ambasadzie w londynie, pobraniu dociskow palcow i spowiedzi przed 2 urzednikami, wizy mi odmowiono. Pani urzednik zadala mi tylko jedno pytanie "dokad jade i na jak dlugo" po czym stwierdzila ze moja kariera w londynie bardzo ladnie sie rozwija, ale jestem tu za krotko i zebym sprobowala za 2 lata jeszcze raz....:/ Na wakacje pojechalam wiec na Barbados. I obiecuje, ze ubiegac sie o amerykanska wize jeszcze raz nie bede.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
maryiks 2010-07-01 (10:04) 3 lata 9 miesięcy 23 dni 6 godzin i 39 minut temu

metody konsulatow
Co za kretynskie metody ustalania kto wrocil w terminie a kto nie. Przeciez po wyjezdzie z USA wcale nie trzeba wracac do Polski a mozna sobie np pojechac do Anglii. A konsulaty biora to jako przedluzenie pobytu w USA

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~jwr 2010-12-09 (08:47) 3 lata 4 miesiące 15 dni 7 godzin i 56 minut temu

WIZY
Wprowadźmy wizy na wjazd do Polski dla obywateli USA, i będzie po kłopocie. Dosyć naszego "proszenia"...Ilość odmów udzielanych wiz dla Polaków, zależy tylko i wyłącznie od władz USA... bo niby czym są Konsulaty USA w Polsce - przedstawicielami jakiego kraju.... no chyba nie Polski.... Prezydent Komorowski nie powinien był lecieć za Ocean... niech Obama się pofatyguje do Polski....i zacznie realizować obietnice złożone Polsce....i nam POLAKOM....

odpowiedz

3
0
~turysta 2010-11-03 (15:38) 3 lata 5 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 5 minut temu

krajobrazy
traktują nas jak śmiec i jesze za to trzeba płacić - jest tyle cudownych krajów i można zwiedzać bez poniżania. Mużyna można zobaczyć i w Polsce. Za dopłatą 1000 USD dziennie od rządu USA nie pojade do tego kraju - trzeba mieć własny honor

odpowiedz

2
0
~kris 2010-01-25 (08:36) 4 lata 2 miesiące 30 dni 8 godzin i 7 minut temu

Wprowadzić wizy dla Ameryknanów udających się do Polski
Zróbmy to samo im co oni nam, to sie może czegoś nauczą wkońcu.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
0
~marcin 2010-10-25 (09:17) 3 lata 5 miesięcy 30 dni 7 godzin i 26 minut temu

pobyt
LUDZIE PRZESTAŃCIE PRZEDŁUŻAĆ POBYT W USA NA TEN ROK, A SIĘ DOCZEKAMY RUCHU BEZWIZOWEGO!!! CHYBA PROSTE NIE?

odpowiedz

2
0
~abcia 2010-10-22 (10:47) 3 lata 6 miesięcy 2 dni 5 godzin i 56 minut temu

123
jest po co jechac chocby troszke zarobic,,nie jestam latwo bylam wiem,,ale sa ciekawe miejsca do zobaczenia,,zrobic sobie wycieczke,,tez bylam,,zarobic i przeznaczyc na wycieczke tak zrobilam,,,,,,,sa piekne miejsca zeby zobaczyc,,,chocby byc na florydzie zima ,kwitnace drzewa palmy,,kwiaty ktore meczymy w polsce w doniczkach,,one tam rosna na wolnosci,,,,,,od tej pory nie mecze tych kwiatkow,,one maja swoj kraj i sa tam wolni,,oj jest po co jechac,,jak zniosa to sie wybiore ale jeszcze dalej zwiedzic ameryka.......

odpowiedz

1
0
~Hera 2010-03-10 (08:04) 4 lata 1 miesiąc 14 dni 8 godzin i 39 minut temu

Pomagamy Amerykańcom
po to by oni od nas wymagali wiz. to tak jak za czasów komuny.- wysyłaliśmy do Ruskich kartofle by onii od nas węgiel brali. Ta samam sfołocz.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~dana 2010-10-08 (08:39) 3 lata 6 miesięcy 16 dni 8 godzin i 4 minuty temu

Kalifornia
Mieszkałam 2 lata w Los Angeles. Bozrobocie, bezdomni, drożyzna, syf i malaria. Ja akurat byłam w takiej sytuacji że nie musiałam szukać pracy ale widziałam jak inni z dnia na dzień wylatują z roboty, brak srodków na spłaty kredytów, pieczętowanie domów przez banki a całe rodziny prosto na bruk. I tak teraz wygląda to słynne USA, kupa gnoju i tyle.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~anka 2010-09-22 (17:22) 3 lata 7 miesięcy 1 dzień 23 godziny i 21 minut temu

byłam
Nie miałam żadnych problemów z uzyskaniem wizy. Ani słowa nie znam po angielsku.Rozmowa z konsulem krótka i miła. Właściwie nie zależało mi na wyjeździe- wolę jak dzieci przyjeżdżają do mnie. Amerykę odebrałam pozytywnie ale bez kompleksów.Już się nie wybieram wolę mimo wszystko Polskę.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Niemcy szkolili rosyjskich żołnierzy przed wyjazdem na Krym?
dodane 2014-04-24 (16:07) 36 minut temu

materiał wideo

Waldemar Kuczyński: kolektywne ujadanie na spot
dodane 2014-04-24 (12:22) 4 godziny i 21 minut temu

materiał foto

Prognoza pogody na długi weekend majowy
dodane 2014-04-22 (11:44) 2 dni 4 godziny i 59 minut temu

21-latka została zgwałcona i podpalona? Policja szuka sprawców
dodane 2014-04-24 (14:48) 1 godzinę i 55 minut temu

Jan Karski - chciał powstrzymać Holokaust
dodane 2014-04-13 (10:42) 11 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Boromeuszka Agnieszka F. - siostra Bernadetta - ma pójść do więzienia
dodane 2014-04-24 (12:35) 4 godziny i 8 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz śledzić wydarzenia związane z kanonizacją Jana Pawła II?

liczba oddanych głosów: 4037