więcej

Bostońska policja szuka podejrzanego o zamachy podczas maratonu.

PAP,TVN24,IAR,WP.PL |  aktualizacja 2013-04-19 (20:44) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 22 godziny i 45 minut temu
drukuj

Trwa obława na 19-letniego Dżochara Carnajewa, który jest podejrzewany o przeprowadzenie zamachu bombowego w Bostonie. Policja otoczyła dom w miasteczku Watertown, w którym zamachowiec może się ukrywać. Trwa też dokładne przeczesywanie okolicy. - Poddaj się i błagaj o wybaczenie - apeluje do 19-latka jego wujek.


Bostońska policja informowała, że poszukuje zielonej hondy civic z 1999 r. z rejestracją 116 GC7 Massachusetts, którą miał się poruszać Dżochar Carnajew. Nieco ponad pół godziny później poszukiwania odwołano. "Mamy ten samochód. Nie szukamy go" - napisała policja na Twitterze.

Amerykańskie media cytują również wpis, który rzekomo Dżochar Carnajew zamieścił na Twitterze tuż po zamachu: "W sercu miasta nie ma miłości".

Rodzina apeluje do Dżochara

Rusłan Carni, wuj zamachowca podkreślił na konferencji prasowej, że działanie jego bratanka nie mają nic wspólnego z narodem czeczeńskim. Mieszający w USA Rusłan Carni powiedział, że jest mu wstyd, iż synowie jego brata, który nie miał na nich wielkiego wpływu, dokonali tak haniebnego czynu.

- Gdybym tylko przypuszczał, co zamierzają zrobić, byłbym pierwszym, który by doprowadził ich przed wymiar sprawiedliwości. To nie ma nic wspólnego z Czeczenią. Czeczeni to pokojowy naród - powiedział.

Z kolei amerykańska dziennikarka Bianna Golodryga napisała na Twitterze, że rozmawiała po raz kolejny z ojcem Dżochara Carnajewa, który jest przekonany, że jego synowie są niewinni. - Jeżeli zabiją Dżochara, to będę przekonany, że został wrobiony - stwierdził. Dziennikarka uważa, że ojciec podejrzewanych mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Podobnie jak wuj, apeluje do syna, żeby się poddał.

Ciotka podejrzanych: nie wierzę

Mieszkająca w Toronto ciotka dwóch braci podejrzanych o poniedziałkowy zamach bombowy podczas maratonu w Bostonie oświadczyła, że "nie wierzy, by byli zamieszani w jakąkolwiek zbrodnię". Dodała, że w piątek rano kontaktowało się z nią FBI.

W rozmowie z telewizją CBC Maret Carnajewa oświadczyła, że "FBI nie ma żadnych innych dowodów na winę braci niż zdjęcia dwóch młodych ludzi idących ulicą koło linii mety" maratonu. Potwierdziła, że obaj mężczyźni to jej bratankowie i - jej zdaniem - są niewinni.

Carnajewa powiedziała, że mieszka w Kanadzie od 1996 roku i nie widziała swoich bratanków od pięciu czy sześciu lat - relacjonowała CBC. Natomiast rozmawiała ze starszym z braci, Tamerlanem Carnajewem, dwa lata temu, gdy urodziła mu się córka, a następnie - ok. roku temu.

Dodała też, że Tamerlan poślubił kobietę, która jest chrześcijanką. Według jej słów starszy brat po narodzinach dziecka zajmował się nim w domu, gdy żona pracowała.Eksplozje w domu otoczonym przez policję

Telewizja Fox News podała, że w domu otoczonym przez policję, w którym może ukrywać się Dżochar Carnajew, miały miejsce eksplozje, jednak ich źródło nie jest znane. Pojawiły się informacje, że policja zatrzymała w okolicach domu mężczyznę, jednak nie wiadomo jaki ma on związek ze sprawą.

"Jest uzbrojony i niebezpieczny" - napisał o poszukiwanym na Twitterze szef bostońskiej policji Ed Davis.

Deval Patrick, gubernator stanu Massachusetts powiedział, że sytuacja jest bardzo poważna. - Przestrzegajcie poleceń policji - apelował do mieszkańców na konferencji prasowej gubernator.

- Zostańcie w domu - zaapelował do mieszkańców jeden ze śledczych. W regionie Bostonu wstrzymano całkowicie ruch pociągów i komunikacji miejskiej. Nad północno-zachodnią częścią Bostonu zamknięto też przestrzeń powietrzną. Jak relacjonują amerykańskie media położone na przedmieściach Bostonu Watertown (to w tym miasteczku zakończył się w piątek nad ranem czasu miejscowego policyjny pościg za dwójką podejrzanych) przypomina strefę wojny.Przedstawiciele amerykańskich sił bezpieczeństwa poinformowali, że skłaniają się ku teorii, iż zamachy bombowe podczas maratonu w Bostonie, w których zginęły trzy osoby, a ponad 170 zostało rannych, były motywowane islamskim ekstremizmem.

Drugi mężczyzna podejrzewany o ataki w Bostonie nie żyje. To 26-letni Tamerlan Carnajew, brat poszukiwanego. Mężczyzna jest też podejrzewany o zastrzelenie policjanta na terenie słynnego Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) i kradzież samochodu. Tamerlan zmarł w szpitalu po zatrzymaniu. Jak informuje NBC mężczyźni byli braćmi i od roku - według doniesień AP - legalnie mieszkali w USA.

Kim są zamachowcy?

Podejrzani o zamach bombowy w Bostonie to bracia pochodzący z Czeczenii. Ojciec podejrzanych, Anzor Carnajew, który przebywa w Machaczkale, stolicy Dagestanu, rozmawiał z agencją AP przez telefon w piątek.

Anzor Carnajew powiedział, że oczekiwał, iż Dżochar, którego uważa za "bardzo inteligentnego młodego człowieka", przyjedzie do niego na wakacje.

W maju 2011 roku Dżochar, wówczas kończący prestiżową szkołę średnią, otrzymał stypendium wysokości 2,5 tys. dolarów od miasta Cambridge, w stanie Massachusetts, na kontynuowanie nauki.

Rosyjska "Nowaja Gazieta", powołując się na amerykańskie media, poinformowała, że rodzina Carnajewów przyjechała do Stanów Zjednoczonych ok. 10 lat temu. Bracia mają jeszcze dwie siostry, które obecnie są poszukiwane przez policję. Rodzina w latach 90. przyjechała z Czeczenii do Kirgistanu, a w 2001 roku do Dagestanu. Według niektórych źródeł po wyjeździe z Dagestanu przez pewien czas zatrzymała się też w Kazachstanie. Następnie wszyscy pojechali do USA.

Rosyjski portal newsru.com napisał, że internauci znaleźli profil Dżochara Carnajewa w serwisie społecznościowym Wkontakte, gdzie jego ostatnią aktywność zarejestrowano w piątek o godz. 5 rano. W danych kontaktowych figurował Boston, a w miejscach edukacji - Machaczkała i Cambridge. Wśród interesujących go grup była "Czeczenia, wszystko o Republice Czeczeńskiej". Napisał, że mówi po czeczeńsku, a także po angielsku i rosyjsku. Jako swój światopogląd wskazał "islam", ale jako osobisty cel określił "pieniądze i karierę".

Dyrektor szkoły w Machaczkale potwierdził, że Dżochar uczył się w pierwszej klasie tej placówki jeden rok; tyle samo do tej szkoły uczęszczał starszy Tamerlan. W 2002 roku Dżochar z Tamerlanem i dwiema siostrami trafili do USA.

Na stronie Cambridge Rindge & Latin School, w której uczył się młodszy z braci, znalazła się informacja, że w lutym 2011 roku uzyskał tytuł "sportowca roku".

Profesor prawa na Uniwersytecie Massachusetts Dartmouth Adam Sulkowski powiedział, że w wywiadzie dla lokalnego radia koleżanka Dżochara określiła go jako "dobrego, bardzo zabawnego" kolegę, z którym "wszyscy lubili z spędzać czas" i z którym "świetnie się rozmawiało". - Ktoś inny, kto go znał, też mówił, że nie wierzy, by taki spokojny chłopak mógł zrobić coś podobnego - powiedział Sulkowski.

Według agencji Interfax także Tamerlan miał sportowe zainteresowania - w USA profesjonalnie zajmował się mieszanymi sztukami walki. W galerii zdjęć z treningu Tamerlana Carnajewa napisano, że sportowiec wraz z rodziną opuścił Czeczenię na początku lat 90. Miał nadzieję na otrzymanie amerykańskiego obywatelstwa i chciał reprezentować kraj na olimpiadzie w dyscyplinie boksu.

Media odnotowały też, że w 2009 roku Tamerlan został aresztowany za pobicie swojej dziewczyny.

Tymczasem agencja ITAR-TASS, powołując się na źródło policyjne na Północnym Kaukazie, informuje, że bracia nie byli notowani przez policję w Rosji..

"Sądząc po podawanych przez media nazwiskach, nie trafiali oni w pole widzenia organów ochrony prawa w Rosji. Nie figurują w bazach danych podejrzanych osób bądź osób, które mogły mieć związek z organizacjami terrorystycznymi i ekstremistycznymi" - przekazał rozmówca agencji.

Pochodzili z Czeczenii

Informator ITAR-TASS dodał, że rodzina Carnajewów przed laty prawdopodobnie mieszkała przez krótko w stolicy Czeczenii - Groznym. "Informacji o nich zachowało się bardzo mało" - powiedział.

Z kolei rzecznik czeczeńskiego prezydenta Ramzana Kadyrowa, Alwi Karimow, oświadczył, że Carnajewowie "od lat w żaden sposób nie są związani z Czeczenią". "Według wstępnych danych, uzyskanych od kompetentnych organów, rodzina Carnajewów wiele lat temu wyjechała z Czeczenii do innego regionu Federacji Rosyjskiej" - oznajmił Karimow, cytowany przez agencję Interfax.

Natomiast radiu Echo Moskwy rzecznik Kadyrowa powiedział, że "światopogląd braci ukształtował się w USA". "To tam wyrośli. I to tam tkwi korzeń zła" - dodał.

Turecki wątek

Turecki minister spraw wewnętrznych Muammer Guler oświadczył w piątek, że jeden z dwóch podejrzanych o zamach bombowy podczas maratonu w Bostonie spędził 10 dni w Turcji 10 lat temu, ale poza tym epizodem nie łączyły go z tym krajem żadne związki.

Rosyjskie radio Echo Moskwy poinformowało wcześniej, że bracia podejrzani o poniedziałkowy zamach w Bostonie i zastrzelenie w piątek policjanta pod Bostonem, przyjechali do Stanów Zjednoczonych, korzystając z tureckich dokumentów.

Szef tureckiego MSW sprecyzował, że Tamerlan Carnajew udał się do Turcji z paszportem Kirgistanu wraz z trzema innymi osobami, noszącymi to samo nazwisko, w lipcu 2003 roku. Do Stambułu grupa wjechała 9 lipca 2003 roku, a opuściła kraj przez Ankarę 10 dni później.

Guler zapewnił, że Turcja podzieliła się z przedstawicielami FBI wszelkimi informacjami na temat podejrzanych.
Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 117 23.83%
nie 374 76.17%

Przeczytaj też

materiał foto

Paraliż Bostonu i Watertown

dodane 2013-04-19 (15:10) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 4 godziny i 19 minut temu

FBI opublikowało zdjęcia podejrzanych o zamach w Bostonie

dodane 2013-04-18 (23:55) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 19 godzin i 34 minuty temu

materiał wideo

Nagranie z zamachu w Bostonie - zobacz

aktualizacja 2013-04-18 (01:47) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 17 godzin i 42 minuty temu
materiał wideo

Przełom w sprawie zamachów w Bostonie

aktualizacja 2013-04-18 (00:51) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 18 godzin i 38 minut temu

materiał wideo

Oto, co zostało po wybuchu w Bostonie - zdjęcia

dodane 2013-04-17 (09:12) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 10 godzin i 17 minut temu

Po zamachu w Bostonie FBI liczy na pomoc społeczeństwa

dodane 2013-04-17 (00:30) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 18 godzin i 59 minut temu

Zidentyfikowano wszystkie ofiary zamachu w Bostonie

aktualizacja 2013-04-17 (02:56) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 16 godzin i 33 minuty temu

"Nic nie wskazuje na udział Al-Kaidy w zamachu w Bostonie"

dodane 2013-04-16 (22:50) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 20 godzin i 39 minut temu

materiał wideo

Do zbudowania użytych w Bostonie bomb wykorzystano szybkowary

dodane 2013-04-16 (17:35) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 1 godzinę i 54 minuty temu
materiał foto

Dwa wybuchy na mecie maratonu w centrum Bostonu

dodane 2013-04-15 (22:58) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 20 godzin i 31 minut temu

W innych serwisach


Opinie (1657)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

104
57
~wasa 2013-04-19 (18:53) 1 rok 7 miesięcy 7 dni i 36 minut temu

Czeczeni to terroryści. Nic dziwnego że Rosjanie zwalczają ich jak karaluchy.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

4
0
~cudowronek 2013-04-21 (21:59) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 21 godzin i 30 minut temu

Ludzie dlaczego uogólniacie, jeśli nawet ci dwaj byli faktycznie zamachowcami (PYTANIE - JAKIE ZNACIE DOWODY?) to nie znaczy że każdy Czeczen jest zamachowcem czy terrorystą, to że w USA Polacy coś ukradli to nie znaczy że każdy Polak jest złodziejem? No chyba że tak się czujecie? Najpierw warto coś poznać by szafować wyrokami!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Ja 2013-04-24 (16:33) 1 rok 7 miesięcy 2 dni 2 godziny i 56 minut temu

I niech szuka. To na pewno nie ja. I w ogóle to mam ich głęboko gdzieś.

odpowiedz

0
0
~ToNieOniToFBI 2013-04-23 (23:31) 1 rok 7 miesięcy 2 dni 19 godzin i 58 minut temu

Poniżej prezentujemy nagrany moment podkładania ładunku wybuchowego w Bostonie. Film na youtube: watch?v=YagZseHICU8

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~staach 2013-04-20 (03:09) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 20 minut temu

Dwóch takich przedstawicieli narodu który kocha pokój,a na których Rosjanie mówili jużnyje,obrabowało mnie w Leningradzie,a potem wsadzili mi głowę między drzwi i słupek taksówki i tłukli tymi drzwiami moją głowę. Po powrocie do Polski miałem łeb jak ruski telewizor.Mam nadzieję że amerykańska policja go zastrzeli.Resztę rodziny dla bezpieczeństwa Amerykanów też powinni wytłuc.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~ubu 2013-04-21 (19:50) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 23 godziny i 39 minut temu

Niech mi ktoś napisze jakie są dowody, że sprawcami zamachu byli ci dwaj z Czeczeńcy? Wszędzie czytam tyle informacji ale nie ma informacji jakie mają podstawy do oskarżeń. Dla mnie jakoś to nie trzyma się kupy, tym bardziej że jeden nie żyje a drugi jest ranny i nie może mówić. Jeśli nie przeżyje to można powiedzieć wszystko. Nikt nie będzie ich bronić, ważne że są winni!

odpowiedz

7
1
~luk 2013-04-21 (12:49) 1 rok 7 miesięcy 5 dni 6 godzin i 40 minut temu

Jaki wybuch, jaki zamach. Czy ktoś udowodnił, że były jakieś materiały wybuchowe - nie! Przecież uczestnicy maratonu nie mieli szans w żadnych wyborach, kto przy zdrowych zmyslach robilby na nich zamach? Prawda jest tragicznie arcyprosta. Nie można snuć tutaj żadnych teorii spiskowych. Oszołomy nazywające ten wypadek zamachem dążą do wywołania wojny! Winni są piloci rozstawiający przegrzane samowary, nie znając instrukcji doprowadzili, że huknęły. A jak huknęły to rąbnęło w ludzi. A w ogóle nie byłoby żadnego zamieszania gdyby wybrali zastępczy teren na peryferiach miasta, które nie nadaje się do takich biegów.

odpowiedz

8
7
~MilyUSA 2013-04-20 (03:05) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 24 minuty temu

Mieszkam w USA i po przeczytaniu idiotycznych oponii tutaj na WP podjalem wazna decyzje. Zrzekam sie obywatelstwa polskiego :) God Bless America !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
3
kayak222 2013-04-20 (14:15) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 5 godzin i 14 minut temu

Tak, tak, nie mógł TEGO zrobić ! BZDURA ! Jak słyszę takie gadanie "rodziny", która utrzymuje kontakty ze sobą raz na 5 lat.. A pistolet i materiały wybuchowe, które mieli przy sobie to od tak sobie nosili ?????? A to że zabili policjanta, to tez przypadek ??? Czy on sam się zastrzelił???

odpowiedz

27
5
krzybar34 2013-04-19 (16:44) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 2 godziny i 45 minut temu

to samo czeka Polskę,Isla dzieli świat na dwa terytoria,terytorium wojny i terytorium pokoju.Terytorium pokoju to tam gdzie rządzą,reszta to terytorium wojny,gdy są mniejszością mówią cytaty z pierwszej częsci koranu,my się dajemy robic w bambuko,dajemy im prawa i przywileje,potem z powodu swej rozrodczości stają się większością,wygrywają wybory demokratyczne i...koniec demokracji,druga część koranu mówi jak traktować niemuzułmanów.Ktoś kto zna trochę islam to wie,ze cytaty póżniejsze korany są ważniejsze od wcześniejszych,te póżniejsze mówią o wojnie z niewiernymi

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

22
5
~er 2013-04-19 (23:58) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 19 godzin i 31 minut temu

... czy ktoś pamięta nazwisko jakiegoś "podejrzanego terrorysty", który miał proces i udowodniono mu winę?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

55
34
~Dawid 2013-04-19 (18:17) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 1 godzinę i 12 minut temu

Nie wierze, że te osoby to zrobiły. Najpierw tego pierwszego rozstrzelano, mimo, że się poddał! Razem z nim zabrano do grobu możliwośc rozwikłania tej sprawy. Teraz postawiono oddziały policji, wojska i gwardii by zabić jak najszybciej drugiego.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

0
0
~egregor 2013-04-20 (03:27) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 2 minuty temu

coz dla sluzb ktore braly udzial w tym przedstawieniu byloby lepiej zeby skonczylo sie ono ich katastrofalna porazka nikt nie chce wojny na gorze oprocz szalonych idei i dlatego bedziemy musieli te sluzby ukarac odpowiednio.

odpowiedz

0
2
~u 2013-04-20 (03:06) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 23 minuty temu

a srau was wszystkich pies

odpowiedz

3
1
~uhh 2013-04-20 (02:49) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 40 minut temu

Wreszcie te amerykańskie nieudolne karaluchy dorwali rannego chłopaka ... Ciekawe czy dostanie za to medal ...

odpowiedz

0
0
~mv 2013-04-20 (02:48) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 41 minut temu

Mają go w końcu. Żyje.

odpowiedz

24
8
~hmm 2013-04-19 (22:55) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 20 godzin i 34 minuty temu

ściema

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
7
~Z 2013-04-19 (20:36) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 22 godziny i 53 minuty temu

hahahahahahah i takie mocarstwo zesrało się ze strachu przed gówniarzem ? jak ktoś chce mordować na całym świecie to musi być gotowy na straty własne !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
7
~na ONECIE 2013-04-20 (02:24) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 17 godzin i 5 minut temu

NARZUCILI CENZURĘ .....DŻOCHAR WYMKNĄŁ SIĘ ŁAPANCE ,,TAK JUŻ PODALI NA INNYCH STACJACH ,,BRAWO DŻOCHAR ,,,KARA NA ZBRODNICZY SYSTEM TOTALITARNY ZWANY USA ..ZA ZBRODNIE ZA JUDASZOSTWO ,,,SZKODA TYLKO LUDZI ALE NIECH I JANKESI ZAZNAJĄ JAK INNE NARODY CO TO STRACH ,BÓL I ŚMIERĆ NAJBLIŻSZYCH

odpowiedz

26
12
~bubel 2013-04-19 (22:09) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 21 godzin i 20 minut temu

a ja mysle ze bylo tak jak 11 wrzesnia tylko ze nie ma tu terrorystow to ten rzad mogl to spreparowac zeby wywrzec naciski na opinie publiczna zeby panstwo stalo sie jeszcze bardziej policyjne NWO nadchodzi , a w jaki sposob spreparowac jak sami widzicie Ameryka to policyjne panstwo maja wszystkie dane mysle ze nawet odciski palcow kazdego obcokrajowca pochodzacego z europy a w szczegolnosci wschodniej , zaplanowac i uzyc te dane do wyzszych celow politycznych mysle ze sa do tego zdolni

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 5 godzin i 2 minuty temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 5 godzin i 5 minut temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 5 godzin i 43 minuty temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 1 dzień 1 godzinę i 40 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 1 dzień 2 godziny i 14 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.