Trwa ładowanie...

Już wiadomo, kto zajmie się w TK nowelizacją ustawy o IPN

Wyznaczony został skład pięciu sędziów do sprawy prezydenckiego wniosku w sprawie nowelizacji o IPN - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska. Na razie nie wiadomo, kiedy Trybunał zajmie się sprawą.

Już wiadomo, kto zajmie się w TK nowelizacją ustawy o IPNŹródło: flickr.com
d27ol7u
d27ol7u

Przewodniczącą składu została prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą - sędzia Andrzej Zielonacki. Kolejni sędziowie to Michał Warciński, Zbigniew Jędrzejewski i Grzegorz Jędrejek - informuje na swoim profilu na Twitterze Radio ZET. To oznacza, że sprawą nowelizacji zajmą się sędziowie powołani za czasów rządów PiS.

- W tej chwili ustalamy pierwszy termin narady tego składu - powiedziała PAP prezes Przyłębska. Nie wiadomo więc na razie, kiedy Trybunał zajmie się tą sprawą.

Przyłębska zaapelowała o "umożliwiono Trybunałowi Konstytucyjnemu spokojnej pracy nad wnioskiem pana prezydenta". - Oczywiście, jest naturalne, że są dyskusje i spekulacje, ale jeśli chodzi o TK, to formalnie sprawa wpłynęła, wyznaczony został skład i teraz spokojnie proszę czekać na kolejne kroki składu TK - stwierdziła prezes TK.

Nowelę ustawy o IPN prezydent podpisał 6 lutego. Jednocześnie skierował wniosek do TK o zbadanie jej zgodności z konstytucją w trybie kontroli następczej.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

Wniosek prezydenta dotyczy głównie przepisu, który wprowadza kary grzywny lub do 3 lat więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez III Rzeszę Niemiecką.

Przepisy ustawy o IPN wywołały kryzys w relacjach polsko-izraelskich. Krytykuję ja także Ukraina. Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Ale nie tylko. W ustawie znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

O wycofanie przyjętych przez Polskę rozwiązań zaapelował m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu. Departament Stanu USA przestrzegł z kolei, że następstwem jej wprowadzenia może być zachwianie strategicznych relacji Polski. Włącznie z USA i Izraelem.

Źródło: interia.pl

d27ol7u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27ol7u
Więcej tematów