PolskaJanusz Brochwicz-Lewiński pochowany na Powązkach

Janusz Brochwicz-Lewiński pochowany na Powązkach

Janusz Brochwicz-Lewiński pochowany na Powązkach
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
25.01.2017 12:57, aktualizacja: 25.01.2017 14:15

Janusz Brochwicz-Lewiński, pseudonim Gryf, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Był żołnierzem Batalionu AK "Parasol", dowódcy obrony Pałacyku Michla podczas powstania warszawskiego. Zmarł 5 stycznia w wieku 96 lat.

Na mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pojawili się przedstawiciele rządu, Wojska Polskiego, parlamentu, IPN i Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W pogrzebie brał udział prezydent Andrzej Duda.

- Wszystko, co żyje, zmierza w stronę śmierci. Są jednak ludzie, których szlachetne czyny nie pozwalają odejść w zapomnienie. Należy do nich śp. gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, który żyje w Bogu i nadal będzie żył w sercach Polaków, wszak jego serce przez 96 lat biło miłością do Polski – powiedział podczas mszy biskup Józef Guzdek.

- We wrześniu 1939 roku kapral podchorąży Janusz Brochwicz-Lewiński stanął do walki z niemiecką i sowiecką armią. W trakcie kilku lat wojennej zawieruchy wielokrotnie doświadczył Bożego Miłosierdzia. Cudem uniknął śmierci z rąk NKWD i w niezwykłych okolicznościach zbiegł z sowieckiej niewoli. Podczas okupacji był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i uczestników powstania warszawskiego. Postrzelony 8 sierpnia 1944 roku w czasie powstańczych walk przez niemieckiego snajpera, po raz kolejny został cudem zachowany przy życiu - przypomniał biskup polowy.
##Bezinteresowna służba Janusza Brochwicza-Lewińskiego

- Janusz Brochwicz-Lewiński ukształtowany był przez dom rodzinny, jego przodkowie walczyli w powstaniach narodowych. Wychowany w duchu miłości ojczyzny jeszcze przed wojną wstąpił do Wojska Polskiego, we wrześniu 1939 r. bronił Rzeczypospolitej - opowiadał PAP historyk Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dodał też, że dla Gryfa honor i bezinteresowna służba Polsce były najważniejsze. On sam był zawsze niezwykle radosnym i życzliwy ludziom gawędziarzem, który umiał pięknie i ze swadą opowiadać o przeszłości.

Janusz Brochwicz-Lewiński od 2009 do 2014 roku zasiadał w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był także Honorowym Obywatelem Warszawy. W listopadzie 2015 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także