PolitykaJan Olszewski: PiS przejęło złe praktyki

Jan Olszewski: PiS przejęło złe praktyki

Jan Olszewski: PiS przejęło złe praktyki
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Kula
Arkadiusz Jastrzębski
27.07.2017 09:57, aktualizacja: 25.03.2022 13:16

Decyzja prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw PiS o sądownictwie poróżniła obóz władzy. - Nie chcę używać zbyt mocnych słów. Mieliśmy tu jednak do czynienia z bublem prawnym. Weta prezydenta nie mogą więc być zaskoczeniem - komentuje Jan Olszewski, były premier Polski i przez lata współpracownik Jarosława Kaczyńskiego.

Olszewski podkreśla, że już podczas dyskusji nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS było wiadomo o błędach o charakterze prawnym. Jego zdaniem każdy prawnik miałby wątpliwości przy podpisywaniu tych dokumentów.

- A prezydent jest przecież doktorem prawa. Wystarczy wspomnieć, że w jednym miejscu jest mowa o trzech, a w innym o pięciu sędziach kandydatach do Sądu Najwyższego. To niemal szkolny błąd! - mówi były premier w rozmowie z "Super Expressem".

Dodaje, że autorzy zapisów ustaw wykazali się nonszalancją, nie dbając o to, aby Andrzej Duda mógł się zapoznać z ich treścią przed przyjęciem przez parlament. Stwierdza również, że PiS przejęło "bardzo złe praktyki" od poprzedników i w Sejmie "dobra zmiana nie do końca nastąpiła".

- Takie przepychanie ustaw w ekspresowym tempie, kolanem, znamy z poprzedniej kadencji. Szkoda, że PiS praktyk tych nie zmienił - stwierdza Olszewski.

Dziwi się też atakom na prezydenta ze strony polityków PiS i prawicowych komentatorów i zarzutom o "zdradzie obozu dobrej zmiany" i "przystąpieniu do targowicy". - Przyjęła się u nas retoryka, na którą patrzę ze zgorszeniem. Niestety, stronie PiS-owskiej udzieliła się ona od totalnej opozycji - zauważa były współpracownik Kaczyńskiego w wywiadzie dla "Super Expressu"..

Jego zdaniem prezydent Duda nie zdecyduje się na budowanie własnej siły politycznej. Olszewski ocenia, że byłby to "polityczny absurd", realizowany wbrew zdrowemu rozsądkowi. W jego opinii za kilka miesięcy w środowisku PiS uda się wypracować kompromis ws. SN i KRS.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (466)
Zobacz także