więcej

Galerie

Tajemnica Filomeny Lee

aktualizacja 2014-03-03 (09:12) 1 rok 2 miesiące 21 dni 12 godzin i 2 minuty temu

następna. 1 / 10

Zakonnice handlowały dziećmi. Tysiące matek w traumie

Filomena Lee, główna bohaterka filmu "Tajemnica Filomeny", to postać prawdziwa. Urodziła się w Irlandii w latach 30. W wieku 18 lat zaszła w ciążę i w 1952 roku urodziła nieślubne dziecko. Trafiła do zakonnego ośrodka "dla upadłych kobiet", gdzie rozdzielono ją z synkiem. Przez 50 lat nikomu o tym nie powiedziała.

Anthony został adoptowany (a raczej kupiony za tysiąc funtów) przez amerykańską rodzinę. Od adopcyjnych rodziców dowiedział się skąd pochodzi i że jego biologiczna matka żyje. Szukał jej, podobnie jak ona jego, przez wiele lat. Siostry zakonne stanęły jednak na wysokości zadania, by nigdy się nie odnaleźli. Tysiące matek w powojennej Irlandii przeszło podobną traumę.

"Po urodzeniu Anthony'ego Filomena miała okazję przekonać się, jak naprawdę wygląda życie w opactwie Sean Ross, a była to bardzo ponura egzystencja. Podobnie jak większość domów samotnej matki w Irlandii, budynek przynależał do starego klasztoru. Imponująca posiadłość w stylu gregoriańskim otoczona wypielęgnowanymi trawnikami i ogrodami została siedzibą sióstr Świętych Serc Jezusa i Maryi w 1931 roku. Na terenie zakonu znajdowały się wciąż ruiny średniowiecznego opactwa oraz mały zadbany cmentarz, miejsce ostatniego spoczynku kilku zakonnic. Matki i dzieci spoczywały w nieoznakowanych mogiłach, których nikt nie doglądał" - czytamy w książce "Tajemnica Filomeny".

"Dom dla matek z dziećmi różnił się od pozostałych klasztornych włości. Była to prosta nieładna konstrukcja z szarego betonu. Kościelni decydenci nie uważali za stosowne umieszczać grzesznych kobiet w ładnym otoczeniu z wygodami. Wnętrze budynku podzielono na jedną wspólną salę dla ciężarnych, drugą dla tych, które dopiero urodziły, trzecią zaś zajmowały kobiety, pracujące na rzecz zakonu. Dla dzieci wychowywanych przez zakonnice przeznaczono oddzielne, zbiorcze sale".

Publikujemy fragmenty poruszającej opowieści o matce i synu rozdzielonych przez bezduszne instytucje. Książka "Tajemnica Filomeny" autorstwa Martina Sixsmitha ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Cała historia ma swój dalszy ciąg w teraźniejszości. Prawdziwa bohaterka kilka tygodni temu spotkała się z papieżem Franciszkiem i opowiedziała mu swoją historię.

Na zdjęciu: Dom Samotnej Matki w Sean Ross Abbey, front budynku.

Zobacz także: Niebezpieczne związki tajemniczej Filomeny

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp

oceń
tak 71 25.18%
nie 211 74.82%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Zakonnice handlowały dziećmi. Tysiące matek w traumie

Opinie (696)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

147
29
~obserwator cyrku 2014-03-02 (15:42) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 32 minuty temu

Oto prawdziwe oblicze przepełnionego miłością i miłosierdziem oblicza kościoła katolickiego !

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

147
48
~góralka 2014-03-02 (18:51) 1 rok 2 miesiące 22 dni 2 godziny i 23 minuty temu

statystycznie recz ujmując, nie znam zadnego Świadka Jehowy, który by kradł, zabijal, czy chocby oszukiwał lub kłamał, a Katolików i owszem,zwłaszcza na forach zieją nienawiścią, a nie?

odpowiedz

pokaż 19 ukrytych odpowiedzi

99
15
GallAntonin 2014-03-02 (15:59) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 15 minut temu

Oni na wszystkim zarobią, wszystkich wykorzystają. Ta instytucja tak ma od zarania jej dziejów.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

81
11
~kazimierz 2014-03-02 (15:58) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 16 minut temu

Kosciol i religie nigdy nie sluzyly nikomu, szkodzily i sialy zlo

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

70
11
~na zawsze 2014-03-02 (15:52) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 22 minuty temu

WON Z KLEREM !!!!!!!!

odpowiedz

90
37
~Danka 2014-03-02 (18:42) 1 rok 2 miesiące 22 dni 2 godziny i 32 minuty temu

kościół wiele zła wyrządził ludzkości ! ludziom do tej pory to robi ! Najlepiej jakby byli ciemni, bez wykształcenia, umartwianie sie i nośić worki pokutne, pracować ale kasę oddawać do kościoła, to ich CREDO. Czarna Mafia tak sie zorganizowała,dopracowała że nic już nie dorówna im na ziemi. A my wszyscy to opłacamy ! niektórzy podwójnie, w hospicjach to i cały dorobek zagrabią np.ks. nowak

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

59
7
~kasia 2014-03-02 (15:56) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 18 minut temu

Kk nigdy nie byl, nie jest i nigdy dobrm przykladem nie bedzie

odpowiedz

57
7
GallAntonin 2014-03-02 (16:02) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 12 minut temu

U nas też była taka afera ze sprzedawaniem dzieci z Lubelszczyzny przez siostry zakonne i jakoś jej łeb ukręcili. Ale i w Irlandii wiele dało się ukryć przez 60 lat, czyli molestowanie dzieci w katolickich, finansowanych przez Państwo sierocińcach.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

56
7
~adam 2014-03-02 (16:07) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 7 minut temu

Kościół katolicki ma straszna przeszłość, jeszcze niedawno księża chroniąc się za swoim posłannictwem kradli, molestowali dzieci, oszukiwali ludnośc z usmiechem szyderczym na ustach a teraz dowiadujemy sie jeszcze o handlu dziećmi. Jak trzeba być złym człowiekiem , zeby głosić takie hipokryzje jak głosza księza ?

odpowiedz

55
6
~fak 2014-03-02 (15:51) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 23 minuty temu

pewnie sprzedawali do burdeli

odpowiedz

55
11
~bibus 2014-03-02 (15:42) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 32 minuty temu

To jest właśnie katlockie miłosierdzie z którego garściami czerpią polscy biskupi!

odpowiedz

56
13
~ćwierćirlandczyk 2014-03-03 (23:55) 1 rok 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 19 minut temu

Prawie 3 lata pracowałem w Irlandi -tego czego dowiedziałem się tam o zbrodniach KK tego nie zapomnę do końca życia- Hitler to w porównaniu do tych katolickich zboków to pikuś.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

51
8
~Oozy 2014-03-02 (16:02) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 12 minut temu

Bestie, kanalie w sutannach i habitach.

odpowiedz

47
5
~kryustyna 2014-03-02 (15:41) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 33 minuty temu

Brak miłości i szacunku dla dzieci nieślubnych i napiętnowanie ich matek przez samowładczych proboszczów to wciąż ciężki smutny grzech kościoła kaleczący niewinne ofiary na życie, często doprowadzający do zabójstwa i samobójstwa

odpowiedz

57
17
~witcher 2014-03-02 (15:36) 1 rok 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 38 minut temu

Taka i inne historie,a ma takich nikczemności,katolicki kościółek setki,jest dowodem na to,że katolicki bóg nie istnieje.

odpowiedz

44
5
~ZAKONNICA 2014-03-03 (15:47) 1 rok 2 miesiące 21 dni 5 godzin i 27 minut temu

KOŚCIÓŁ wielkie ZAKŁAMANIE

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

42
4
~Marek 2014-03-03 (17:12) 1 rok 2 miesiące 21 dni 4 godziny i 2 minuty temu

Po co wy ludzie jeszcze do nich chodzicie?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

47
9
~js 2014-03-02 (16:15) 1 rok 2 miesiące 22 dni 4 godziny i 59 minut temu

oto tajemnica wiary... złoto, euro i dolary!

odpowiedz

43
6
~ZOlw 2014-03-03 (19:26) 1 rok 2 miesiące 21 dni 1 godzinę i 48 minut temu

Oczywiście katolicy podniosą wrzask, że to zmyślone i że to nagonka na kościół. Niestety, zbrodnie kościoła katolickiego nie zostały nigdy ukarane. Mam nadzieję, że dożyję chwili, kiedy ta zbrodnicza organizacja, pełna fałszu i obłudy zostanie zdelegalizowana.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

41
6
~piwko 2014-03-03 (13:34) 1 rok 2 miesiące 21 dni 7 godzin i 40 minut temu

Kiedy ONZ i OBWE wyzwoli Polskę spod okupanta Watykańskiego???

odpowiedz