więcej

Galerie

Przeszczep twarzy - pierwszy w Polsce

aktualizacja 2013-05-23 (10:16) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 7 godzin i 5 minut temu

następna. 1 / 5

"Cud" w Gliwicach - zobacz zdjęcia

Polscy lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach odnieśli wielki sukces - przeszczepili twarz 33-letniemu pacjentowi, który uległ wypadkowi w pracy. Był to pierwszy w Polsce przeszczep twarzy, a jednocześnie pierwszy na świecie, tzw. pilny, ze wskazań życiowych. Jak poinformował szef zespołu chirurgów prof. Adam Maciejewski, gdyby nie ta operacja, mężczyzna by nie przeżył - obrażenia były tak rozległe, że nie mógłby normalnie oddychać i jeść, groziłyby mu też poważne infekcje.

Pierwszy w Polsce przeszczep twarzy należy do najbardziej rozległych tego rodzaju operacji na świecie. Poprzednio podobny zabieg wykonano w USA u 37-letniego mężczyzny w 2012 r. Poza tkankami twarzy wszczepiono mu szczękę, zęby i język.

(PAP/WP.PL/meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 150 96.77%
nie 5 3.23%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Uwaga!
Zdjęcie kontrowersyjne lub drastyczne.

Zanim klikniesz, zastanów się, czy chcesz je zobaczyć.
"Cud" w Gliwicach - zobacz zdjęcia

wstecz wprzód

Opinie (155)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

45
1
~red 2013-05-22 (16:24) 1 rok 7 miesięcy i 57 minut temu

Oby się przyjęła. Powodzenia !!

odpowiedz

34
2
~Ania 2013-05-22 (19:39) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 21 godzin i 42 minuty temu

To nie cud do cholery!! Tylko nauka!! Tu nie ma wkładu Boga tylko ludzi!! Dziękujcie im i ich zdolnością a nie z jakimiś cudami tu wyjeżdżacie! Gratulacje dla lekarzy!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

39
11
~Adwan 2013-05-22 (17:53) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 23 godziny i 28 minut temu

Czy ludzi po prostu oglupiaja??? Cudow nie ma , nie bylo i nie bedzie !!!!! Jak mozna okreslic to slowem cud?? Jest to bezsensu!!! I pokazuje jak malo respektu mamy dla lekarzy , ktorzy wlasnie zrobili ta operacje!!! Gratulacje dla Lekarzy !!! A dla pajacy co wierza w cuda niech sie doucza !!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

27
0
~Andzi 2013-05-22 (16:28) 1 rok 7 miesięcy i 53 minuty temu

Lekarza gratuluje a Panu życzę dużo zdrowia

odpowiedz

24
0
~gosia 2013-05-22 (18:57) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 22 godziny i 24 minuty temu

Moj SZACUNEK dla lekarzy I rodziny dawcy!!!!!!!

odpowiedz

34
10
~zbigniew.kowalewskki 2013-05-22 (17:37) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 23 godziny i 44 minuty temu

Pierwsza operacja pszeszczepu kompletej twarzy dokonala POLSKA PROFESOR MEDYCYNY PANI MARIA SIEMIONOW.Bylo to w CLEWELAND w stanie Ohio w USA. w 2008r.A wiec prosze odrobic lekcje

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

25
2
~dziś benon 2013-05-23 (12:23) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 4 godziny i 58 minut temu

Posłuchajcie, kretyni z wp!! Mam dosyć Waszych idiotycznych sztuczek i zmieniania co kilka dni tytułu w tym samym artykule, który męczycie tygodniami!!! Opuszczam was bez żalu i bedę wszystkim odradzał wchodzenia na ten kretyński portal!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

23
0
~x558 2013-05-22 (18:45) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 22 godziny i 36 minut temu

W imieniu swoim, czyli zwykłego obywatela dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc temu człowiekowi.

odpowiedz

26
3
~baba222 2013-05-22 (16:56) 1 rok 7 miesięcy i 25 minut temu

Hmm... Skoro pacjentowi, któremu zrobiono przeszcep maszyna amputowala pól twarzy, to rozumiem, ze ten na zdjeciu 1, to jest dawca. Mam watpliwosci czy upublicznianie zdjec martwego dawcy jest etyczne i w porzadku wobec zmarlego i jego rodziny. Nie mniej jednak, wielki szacunek dla zmarlego (lub jego rodziny, jesli to oni podejmowali decyzje) za dar zycia dla wielu osob, ktore otrzymaly jego organy.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

22
0
~Klkk 2013-05-22 (19:23) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 21 godzin i 58 minut temu

I wreszcie jakas pozytywna wiadomosc o polskich lekarzach! A nie tak jak ostatnio same najgorsze marginalne przypadki opisywaliscie

odpowiedz

20
1
~Babol 2013-05-22 (18:22) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 22 godziny i 59 minut temu

Biedny chłopak, tyle wypadków chodzi po ludziach...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
0
~Dr 2013-05-22 (18:37) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 22 godziny i 44 minuty temu

Szacunek dla Lekarzy !!!! Wielkie Dzięki za Dar Życia !!! Ale... !!!... upublicznienie zdjęć dawcy, rzeczywiscie wzbudza mieszane uczucia!!!!

odpowiedz

17
0
~sylwiab1608 2013-05-23 (13:17) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 4 godziny i 4 minuty temu

Ten Dawca to mój znajomy Sławek z okolic Białego stoku.Wczoraj odbył się pogrzeb.Podarował jeszcze serce,wątrobę,nerkę i rogówkę

odpowiedz

16
0
~czytelniczka 2013-05-22 (18:43) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 22 godziny i 38 minut temu

I to jest dowód że jak człowiek wierzy to mu się uda

odpowiedz

15
0
~Mika 2013-05-23 (10:10) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 7 godzin i 11 minut temu

Mądrość i doświadczenie - gratulacje dla Lekarzy! Młodemu pacjentowi życzę długich lat życia! I radości, i słońca!

odpowiedz

15
0
~grzechu 2013-05-22 (16:40) 1 rok 7 miesięcy i 41 minut temu

Bardzo się cieszę, życzę szybkiego powrotu do pełni życia.

odpowiedz

14
0
~sceptyk 2013-05-23 (14:10) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 3 godziny i 11 minut temu

Życzę szybkiego powrotu do normalnego życia, a lekarzom gratuluję sukcesu.

odpowiedz

14
0
~skpp2 2013-05-22 (19:40) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 21 godzin i 41 minut temu

Gratulacje! Lekarze spisali sie na medal!

odpowiedz

14
0
~nati 2013-05-22 (19:06) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 22 godziny i 15 minut temu

wielki szacunek dla rodziny dawcy-ja nie wiem cvzy bym się zgodzila na twarz.to musi być dla nich dziwne uczucie.

odpowiedz

14
1
~są wszędzie 2013-05-22 (20:01) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 21 godzin i 20 minut temu

Co jeden motocyklista może dać ludziom, prawie wszystko.

odpowiedz