więcej

Galerie

Przeszczep twarzy - pierwszy w Polsce

aktualizacja 2013-05-23 (10:16) 1 rok 5 miesięcy 9 dni i 22 minuty temu

następna. 1 / 5

"Cud" w Gliwicach - zobacz zdjęcia

Polscy lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach odnieśli wielki sukces - przeszczepili twarz 33-letniemu pacjentowi, który uległ wypadkowi w pracy. Był to pierwszy w Polsce przeszczep twarzy, a jednocześnie pierwszy na świecie, tzw. pilny, ze wskazań życiowych. Jak poinformował szef zespołu chirurgów prof. Adam Maciejewski, gdyby nie ta operacja, mężczyzna by nie przeżył - obrażenia były tak rozległe, że nie mógłby normalnie oddychać i jeść, groziłyby mu też poważne infekcje.

Pierwszy w Polsce przeszczep twarzy należy do najbardziej rozległych tego rodzaju operacji na świecie. Poprzednio podobny zabieg wykonano w USA u 37-letniego mężczyzny w 2012 r. Poza tkankami twarzy wszczepiono mu szczękę, zęby i język.

(PAP/WP.PL/meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 150 96.77%
nie 5 3.23%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Uwaga!
Zdjęcie kontrowersyjne lub drastyczne.

Zanim klikniesz, zastanów się, czy chcesz je zobaczyć.
"Cud" w Gliwicach - zobacz zdjęcia

wstecz wprzód

Opinie (155)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

25
2
~dziś benon 2013-05-23 (12:23) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 22 godziny i 16 minut temu

Posłuchajcie, kretyni z wp!! Mam dosyć Waszych idiotycznych sztuczek i zmieniania co kilka dni tytułu w tym samym artykule, który męczycie tygodniami!!! Opuszczam was bez żalu i bedę wszystkim odradzał wchodzenia na ten kretyński portal!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
0
~u. 2013-05-25 (17:49) 1 rok 5 miesięcy 6 dni 16 godzin i 50 minut temu

Prokurator, który opóźnił dostarczenie amputowanej twarzy z miejsca wypadku do szpitala, powinien ponieść konsekwencje prawne.

odpowiedz

1
1
~rafael 2013-05-22 (18:36) 1 rok 5 miesięcy 9 dni 16 godzin i 3 minuty temu

moze dawca i nie umarl smiercio mozgowo ale chyba juz nie bylo szansy dla n iego skoro rodzice dali pozwolenie na wziecie twarzy...mogl miec glowe rozbito smiertelnie ale z tylu ..sz<koda tylko ze niewiadomo czy ten sympatyczny na zdjeciu to dawca czy pacjent przed wypadkiem...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
17
~Ciekawa 2013-05-23 (13:50) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 20 godzin i 49 minut temu

Czy to jest ten truposz?? Przed wycięciem twarzy??

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
1
~PISdus 2013-05-24 (09:40) 1 rok 5 miesięcy 8 dni i 59 minut temu

Nie chcemy pieniedzy na bezbozna medycyne. Zamknac szpitale i wszystkie pieniazki dajmy Polacy na Swiety Kosciol Katolicki. Tylko w nim nadzieja, nasz Jan Pawel II sprawia wiecej cudow niz wszyscy medycy razem wzieci. W Biblii nie ma mowy o bakteriach, to zmowa lekarzy aby wyciagac nam pieniadze!!!

odpowiedz

3
3
~szok 2013-05-23 (12:44) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 21 godzin i 55 minut temu

położył sie Donald a wstał Jarosław

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
ryst 2013-05-23 (17:40) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 16 godzin i 59 minut temu

To co robią dzisiaj lekarze to jest faktycznie cud. Przyszycie ręki czy przeszczepy to zegarmistrzowska robota trzeba mieć niebywały talent wprawę i cierpliwość żeby dokonać takiego dzieła. Brawo doktorzy.

odpowiedz

7
0
~Dexter Morgan 2013-05-23 (17:20) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 17 godzin i 19 minut temu

Trudno w to uwierzyć, ale prokurator ZAKAZAŁ zabrania i przyszycia odciętej twarzy z uwagi na rzekome "dobro śledztwa" (sic!). Świetnie zachowana twarz nadawała się do natychmiastowego przyszycia. W efekcie zbrodniczego działania prokuratora poszkodowany będzie kaleką do końca życia. DOŻYWOCIE DLA TEGO PROKURATORA! Czy to prawda, że prokurator działał z motywów osobistych!

odpowiedz

2
0
~;akd 2013-05-23 (16:52) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 17 godzin i 47 minut temu

Jeżeli głęboka wiedza, umiejętności i ciężka praca - jest cudem, to ja jestem DajLamą .................. .

odpowiedz

10
0
~cytra 2013-05-23 (16:41) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 17 godzin i 58 minut temu

CUDÓW NIE MA ,TO CIĘŻKA PRACA LEKARZY.GRATULUJĘ IM I ŻYCZĘ FACETOWI DUŻO SZCZĘŚCIA I ZDROWIA

odpowiedz

3
2
gosik6661 2013-05-23 (16:34) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 18 godzin i 5 minut temu

W tym momencie na pysk pada logika tajemnicy transplantacji.... Rodzina dawcy wie,co zostało pobrane ze zwłok,bo na każdy organ,bądź tkanke rodzina podpisuje osobny protokuł pobrania.Co za tym idzie,dzięki medialnemu szumowi wokół biorcy,rodzina dawcy cały czas przeżywa rozdrapywanie ran,bo przecież wiadomo,że to pierwszy i jedyny przeszczep twarzy w PL... Brak słów....

odpowiedz

1
1
~ege 2013-05-23 (16:31) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 18 godzin i 8 minut temu

Panowie motocyklisci, to poniekad Wasza zasluga!

odpowiedz

1
1
~TzT 2013-05-23 (16:26) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 18 godzin i 13 minut temu

I co tutaj jest takiego kontrowersyjnego ????

odpowiedz

6
0
~mason 2013-05-23 (16:11) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 18 godzin i 28 minut temu

powiedzcie jaki ochłap dostał za wypadek przy pracy,a nie pewnie nic nie dostał bo był na syf umowie

odpowiedz

1
1
~ds 2013-05-23 (16:00) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 18 godzin i 39 minut temu

nie jest dobrze w POlsze jesli tylko onkolodzy mogli to zoperować. Onkolodzy są od raków.

odpowiedz

6
0
~emeryt 46 2013-05-23 (14:56) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 19 godzin i 43 minuty temu

skoro cud a nie wiedza to nalezy wybudowc z 2 koscioly i to biegusiem

odpowiedz

3
1
~Jack Condon 2013-05-23 (13:11) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 21 godzin i 28 minut temu

Nieprawda, u nas, za wielką wodą jusz w 2014roku zrobiono podobną.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~jose 2013-05-23 (14:35) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 20 godzin i 4 minuty temu

Skóra na twarzy także pochodzi od dawcy? pyt bo jest zielony w tym temacie

odpowiedz

8
19
~lekarz 2013-05-23 (09:28) 1 rok 5 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 11 minut temu

To jest jeden wielki skandal, dlatego, ze Insytut Onkologii jest od leczenia ludzi na raka, a nie od przeszczepu twarzy! Jesli Maciejewski lubi takie operacje, to powinien robic to w odpowiednim szpitalu, a nie w instytucie kierowanym przez swojego skorumowanego tatusia. W tym czasie kilku lat, gdy przymiuerazki sie di takich operacji, ilu pacjentow zmarlo na raka bez poomocy???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
0
~sceptyk 2013-05-23 (14:10) 1 rok 5 miesięcy 8 dni 20 godzin i 29 minut temu

Życzę szybkiego powrotu do normalnego życia, a lekarzom gratuluję sukcesu.

odpowiedz