więcej

Galerie

Kulisy wyboru Bergoglio na papieża

aktualizacja 2013-12-20 (14:32) 11 miesięcy 29 dni 19 godzin i 9 minut temu

następna. 1 / 7

To dlatego Bergoglio został papieżem

Wybór Jorge Bergoglio na papieża to ukłon w stronę 483 mln katolików mieszkających w Ameryce Łacińskiej - jest ich o niemal 200 mln więcej niż w Europie. O wyborze papieża spoza Europy przesądzili prawdopodobnie europejscy kardynałowie stojący w opozycji do obecnej kurii rzymskiej, wybór Argentyńczyka nie byłby jednak możliwy bez poparcia połowy kardynałów, którzy są spoza starego kontynentu.

Wybranie Jorge Bergoglio nie jest tak dużym zaskoczeniem, jak twierdzi część komentatorów. 3/4 katolików mieszka poza Europą, a w odsetku powołań Ameryka Południowa, Azja i Afryka jeszcze bardziej przewyższają najstarsze kraje katolickie - to wskazuje, że środek ciężkości katolickiego świata przeniósł się poza Europę. Wybór kandydata z Ameryki Południowej jest konsekwencją dawno odnotowanych zjawisk zachodzących w Kościele. Argentyńczyk był jednym z najpoważniejszych papabile (kandydatów na papieża) z "nowego świata".

Zobacz również:


(mb/wp.pl)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 961 94.49%
nie 56 5.51%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

To dlatego Bergoglio został papieżem
wstecz wprzód

Opinie (1320)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

255
30
~GAGA 2013-03-14 (11:45) 1 rok 9 miesięcy 5 dni 21 godzin i 56 minut temu

Czytając niektóre komentarze obawiam się o stan zdrowia wielu ludzi...czy to jakiś wirus głupoty czy może zwykłe chamstwo i prostota...

odpowiedz

pokaż 32 ukryte odpowiedzi

129
13
~nie- mason 2013-03-14 (15:58) 1 rok 9 miesięcy 5 dni 17 godzin i 43 minuty temu

Ale się do Niego niektórzy przyczepili i plują, a ten Papież z konklawe wrócił busem, sam zapłacił za pobyt w hotelu, a po Watykanie zamiast wypasioną limuzyną porusza się zwykłym autem. Dajcie szansę człowiekowi wykazać się jako głowie kościoła katolickiego, a nie tylko jeździcie po Nim jak po łysej kobyle.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

71
8
~Jarek 2014-01-02 (19:26) 11 miesięcy 17 dni 14 godzin i 15 minut temu

POKAŻCIE MI POLSKIEGO BISKUPA KTÓRY JEŹDZI AUTOBUSEM - BEZCENNE !!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

101
41
BJP 2013-03-14 (08:38) 1 rok 9 miesięcy 6 dni 1 godzinę i 3 minuty temu

Ciekawe.... 13 dni po abdykacji Benedykta VI dnia 13 marca roku 2013 (liczba 13 jest wszechobecna i ważna dla iluminatów) na papieża zostaje prowincjał zakonu jezuitów( wyższą rangą od prowincjała jest tylko generał jezuitów zwany czarnym papieżem- patrz Wikipedia). Na dodatek przyjmuje on imię Franciszek po trzecim w historii generale jezuitów, by w ten sposób się z nim utożsamić. Nie od dziś wiadomo, że jezuici odpowiadają za inkwizycję i krwawą christianizację, a w ich władzach zasiadało wielu iluminatów, którzy byli przeciwni Kościołowi katolickiemu. Dlatego jako Katolik zastanawiam się dokąd zmierzamy. Pewnie zaraz będę mocno skrytykowany ale wszystko co napisałem można dokładnie sprawdzić w internecie. Niech nas Bóg ma w swojej opiece.

odpowiedz

pokaż 28 ukrytych odpowiedzi

54
8
~zenek 2013-03-14 (09:19) 1 rok 9 miesięcy 6 dni i 22 minuty temu

oj, tak wam źle z tym kościołem, trzeba go opluć, trzeba wytępić. Tymczasem do bram Europy już puka islamska kultura:). Otwórzmy te bramy szerzej, wtedy poznamy prawdziwy szacunek dla kobiet. Będzie cudownie, kościół już nam nie będzie przeszkadzał, a my z radością pokłonimy się allahowi nakładając kamizelki nafaszerowane dynamitem, he he, ćmoki żałosne

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

47
10
~lukasz 2014-01-01 (15:51) 11 miesięcy 18 dni 17 godzin i 50 minut temu

Nie wiem czemu ale nie lubię tego kolesia, nie lubię kościoła, modłów, praktyk kościelnych, papieży. Wierze w Jezusa ale dla mnie Kościół nie ma nic wspólnego z Bogiem

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

43
9
~tom 2013-03-14 (08:43) 1 rok 9 miesięcy 6 dni i 58 minut temu

bardzo pozytywne wrażenie wywarł na mnie nowy papież,sprawia wrażenie dobrego człowieka i życzę mu sukcesów...Bardzo trudne zadania przed nim...Myślę, że z wytyczeniem nowej ścieżki kościołowi nie będzie miał problemów, ale myślę, że największym jego problemem będzie to, aby spowodować, żeby wszyscy księża zaczęli wędrować wytyczonym przez niego szlakiem i skończyli z własnych parafii robić "swój" Watykan, w którym są jedynymi zarządzającymi - to będzie bardzo trudne.

odpowiedz

33
1
~juhu 2013-03-14 (12:00) 1 rok 9 miesięcy 5 dni 21 godzin i 41 minut temu

Europeczycy to już przeszość. Zdegradowana przez alkohol, narkotyki, TV, nocne kluby populacja właśnie kończy swój żywot. Tereny zasiedlą arabowie, chńczycy, murzyni. Gratulacje dla rządów państw Europejskich oni przez swoją politykę antyspołeczną sdą w głównej mierze odpowiedzialni za ten stan rzeczy. Kasa ważniejsza niż człowiek, więc dbamy o kasę. A ludzie niech się degradują ..

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

69
39
~pola 2013-03-14 (14:03) 1 rok 9 miesięcy 5 dni 19 godzin i 38 minut temu

Jan Paweł 2 był najlepszy! nikt Go nie zastapi, kochamy cie i tesknimy!!!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

34
4
~Lelum 2013-03-14 (10:58) 1 rok 9 miesięcy 5 dni 22 godziny i 43 minuty temu

Czytam te wasze komentarze i mam pytanie. Skąd u Was wielu (wierzacych i niewierzacych ) tyle jadu? Skąd to się bierze? Mafie, Kościół, spiski, USA .... no i OK! a co TY bracie robisz każdego dnia by było inaczej poza zionięcie ogniem i plucie jadem? Dzisiej widać ekwipunkiem rycerza jest laptop na kolanach!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

49
19
~krys 2013-03-14 (09:50) 1 rok 9 miesięcy 5 dni 23 godziny i 51 minut temu

ci co pochodza od malpy niech ida na forum komentowac grycanki

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

55
31
~qwert 2013-03-14 (09:23) 1 rok 9 miesięcy 6 dni i 18 minut temu

Bergoglio został papieżem, bo tak chciał Duch Święty, który działa w Kościele. I nie ma żadnego znaczenia, że wrogowie Kościoła uważają inaczej.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

27
4
~polak 2014-01-05 (11:21) 11 miesięcy 14 dni 22 godziny i 20 minut temu

Czyli polityka a nie palec Boży.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

25
2
~czarownik 2013-03-14 (14:14) 1 rok 9 miesięcy 5 dni 19 godzin i 27 minut temu

punkt ciezkosci katolicyzmu jest zawsze w krajach gdzie najwieksza BIEDA.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

105
82
~root 2013-03-14 (12:19) 1 rok 9 miesięcy 5 dni 21 godzin i 22 minuty temu

Tak sobie obserwuję kościół katolicki. Jego wiernych, kapłanów, hierarchów. Analizuję czasami jego historię i dogmaty. Obserwuję jego wyczyny te z przeszłości i te teraźniejsze. Z coraz większym zdumieniem zastanawiam się jak to możliwe, że coś tak absurdalnego i tak mocno w sumie skierowanego przeciwko człowiekowi może w tak masowym wymiarze egzystować i tak trwać przez niemal dwa tysiące lat trzymać władzę nad umysłami ciągle tak ogromnej rzeszy ludzi. Bo czymże była jest i zapewne jeszcze długo będzie ta przedziwna instytucja. Bo kościół katolicki jest instytucją. Jest instytucją i jedną z największych na świecie sekt wyspecjalizowanych w doskonałym praniu mózgów owieczkom swoim. Jest instytucją i sektą zarazem, mroczną i tajemniczą w jakiś ciemny sposób. Czym jest tak naprawdę ten potężny twór trzymający władzę nad umysłami ogromnych mas ludzkich? Przecież zawsze był jest i chyba będzie wrogiem zapiekłym wszelkiego postępu, rozwoju nauki, oświecenia i wolnej myśli. To kościół katolicki z kobiety czynił przez wieki całe istotę gorszą, niższą i nieczystą. To on ledwo narodzone i niczego nieświadome dzieci przywłaszcza sobie rytuałem zwanym chrztem. To kościół wreszcie jeszcze do nie tak dawna prowadził krwawe krucjaty nawracając niewiernych krwawo ogniem i mieczem na łono jedynie słusznej wiary. To kościół katolicki wsławił się takimi wynalazkami jak święta inkwizycja, palenie na stosach wolnomyślicieli, ludzi nauki, sztuki, oświecenia i postępu.

odpowiedz

pokaż 34 ukryte odpowiedzi

29
7
~JAN 2014-01-12 (00:02) 11 miesięcy 8 dni 9 godzin i 39 minut temu

Zadam tylko jedno pytanie; ile wspólnego ma obecny Watykan z rzeczywistym CHRZEŚCIJAŃSTWEM?Moim zdaniem zdaniem; NIC.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

25
3
~JAN 2014-01-02 (15:51) 11 miesięcy 17 dni 17 godzin i 50 minut temu

Wczoraj oglądałem w TV transmisję z Watykanu i muszę ponownie zapytać; ile wspólnego ma obecny Watykan z rzeczywistym CHRZEŚCIJAŃSTWEM?Być może były Papież Benedykt 16 zmądrzał i chciał się pogodzić z Bogiem, jeszcze przed śmiercią.Prawdopodobnie uwierzył Bogu a nie firmie,którą reprezentował.Ciekawe co będzie z jego następcą?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

39
18
~root 2013-03-14 (12:16) 1 rok 9 miesięcy 5 dni 21 godzin i 25 minut temu

"Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań." (Tadeusz Kościuszko)

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

24
4
~Makinero 2014-01-06 (13:08) 11 miesięcy 13 dni 20 godzin i 33 minuty temu

Dlaczego ciągle piszą tylko o papieżu a nie powiedzą nic o Bogu ? :(

odpowiedz