więcej

Galerie

Żołnierze Wyklęci

aktualizacja 2013-12-20 (14:34) 11 miesięcy 29 dni 11 godzin i 19 minut temu

następna. 1 / 10

Makabryczna egzekucja 17-latki w Gdańsku

Po II wojnie światowej ponad 250 tys. osób walczących w podziemiu znalazło się w dramatycznej sytuacji. Nowe komunistyczne władze Polski nie miały dla nich litości. Zobacz, kim byli i za co zginęli "żołnierze wyklęci".

Danuta Siedzikówna "Inka"

Po tym jak Gestapo po brutalnym śledztwie zabiło jej matkę, 15-letnia Danuta Siedzikówna zgłosiła się wspólnie z siostrą do Armii Krajowej. Złożyła przysięgę w grudniu 1943 roku, przeszła szkolenie i zaczęła służbę jako sanitariuszka. W 1944 roku, gdy na obszar działań jej oddziału wkroczyła Armia Czerwona, pod fałszywym nazwiskiem podjęła pracę jako kancelistka w nadleśnictwie Hajnówka. W radzieckich żołnierzach i nowej władzy nie widziała wyzwolicieli - w 1940 roku jej ojciec został wywieziony na Syberię, nie przeżył. Po II wojnie światowej nadal współpracowała z partyzantami z AK, była ich sanitariuszką i kurierką.

20 lipca 1946 roku została zatrzymana przez UB, gdy wykonywała zadania w Gdańsku. Partyzanci wysłali ją po zaopatrzenie medyczne, miała też nawiązać kontakt z jednym z żołnierzy podziemia. Mimo trwającego ponad miesiąc brutalnego śledztwa, nie przyznała się do winy i nie obciążyła nikogo zeznaniami. W liście do sióstr przemyconym z celi pisała: powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.

Mimo że podczas potyczek pomagała również rannym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa, Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku nie miał dla niej litości, 21 sierpnia 1946 skazał ją na karę śmierci. Egzekucję zaplanowano na 28 sierpnia - 6 dni przed jej 18 urodzinami. O godz. 6.15, razem z innym skazanym na śmierć żołnierzem 5 Brygady Wileńskiej AK - Feliksem Selmanowiczem, stanęła przed plutonem egzekucyjnym.

Na wykonawców wyroku wybrano 10 żołnierzy KBW (większość służących w tej formacji odbywała obowiązkową służbę wojskową). Każdy z nich otrzymał 10 sztuk amunicji do pistoletu maszynowego. Strzelali z odległości ok. 3 metrów - wszyscy zgodnie chybili. Po nieudanej egzekucji do dziewczyny podszedł dowódca plutonu ppor. Franciszek Sawicki i zabił ją strzałem w głowę z najbliższej odległości.

Tak wyglądały pierwsze lata Polski Ludowej - rozwiąż quiz

(mb/wp.pl)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 2026 88.51%
nie 263 11.49%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Makabryczna egzekucja 17-latki w Gdańsku

Opinie (4618)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

381
45
~koala 2013-03-01 (22:40) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 3 godziny i 13 minut temu

Szkoła, w której pracuje nosi imię Inki. Znamy jej historię od podszewki... od kilku lat jesteśmy dumni z naszej patronki. Jednak do tej pory spotykam się z pytanie " KTO TO?" Historia Polski jest okrutna. Ale należy za dewizę przyjąć jej słowa, które prosiła , żeby przekazać babci : Zachowałam się jak trzeba... Dziś niejeden człowiek nie potrafi w swoim codziennym życiu przyjąć postawy takiej jak Inaka! nasze postępowanie jest żałosne w normalnym życiu. A wtedy.... wtedy ludzie ginęli za swoje odczucia... Pozdrawiam serdecznie.

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

361
36
~mar 2013-03-01 (23:15) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 2 godziny i 38 minut temu

"Po nieudanej egzekucji do dziewczyny podszedł dowódca plutonu ppor. Franciszek Sawicki i zabił ją strzałem w głowę z najbliższej odległości". Obyś bydlaku z piekła nie wyszedł!!!

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

321
13
~historia 2013-03-01 (22:01) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 3 godziny i 52 minuty temu

GDyby nie Jałta i spotkanie władców ówczesnego świata,niewykluczone,że od 1945 Polska rzeczywistość byłaby zupełnie inna. Jako naród nie mieliśmy szczęścia do "przyjaciół", którzy zadecydowali o naszym losie, wbrew naszym oczekiwaniom.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

236
10
~ZBRODNIA... 2013-03-01 (23:00) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 2 godziny i 53 minuty temu

Różański ,Stolcman, Michnik-Stefan-szechter, Samuel Morel , Hibner (córa w SLD)

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

216
9
~Robert 2013-03-01 (23:34) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 2 godziny i 19 minut temu

Kim byl brat Michnika? Kim byli rodzice naszej pierwszej damy? itd ... Co to za chory kraj!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

207
10
~azs 2013-03-01 (23:35) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 2 godziny i 18 minut temu

podszedł dowódca plutonu ppor. Franciszek Sawicki i zabił ją strzałem w głowę z najbliższej odległości. ciekawe co działo lub dzieje się z oprawcą i katem ,pewnie pławi się na zasłużonej emeryturze

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

238
46
~skaner 2013-03-01 (20:37) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 5 godzin i 16 minut temu

CHWAŁA WIECZNA BOHATEROM OPRAWCOM I TYM CO ZACIERALI I JESZCZE ZACIERAJĄ ICH PAMIĘĆ HAŃBA

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

190
8
~Lach Sarmata 2013-03-01 (22:24) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 3 godziny i 29 minut temu

Polscy bandyci. Za carskich czasów, wiemy to sami byliśmy zwani wciąż bandytami. Każdy, kto Polskę ukochał szczerze, kto pragnął zostać przy polskiej wierze, kto nie chciał lizać moskiewskiej łapy, komu obrzydły carskie ochłapy i wstrętnym było carskie koryto, był miateżnikiem - polskim bandytą. Polskich bandytów smutne mogiły tajgi Sybiru liczne pokryły. Przyszedł bolszewik - znów piosnka stara czerwonych synów białego cara. Polak, co nie chciał zostać Kainem, że chciał być wiernym Ojczyźnie synem, chciał jej wolności w słońcu i chwale, a że śmiał mówić o tym zuchwale, że nie chciał by go więziono, bito, był reakcyjnym polskim bandytą. I znowu Sybiru tajgi pokryły polskich bandytów smutne mogiły. Gdy odpłynęła krasna nawała, germańska fala Polskę zalała. Kto się nie wyrzekł ojców swych mowy, w pruską obrożę nie włożył głowy, nie oddał resztek swojego mienia, swojej godności, swego sumienia, kto nie dziękował, kiedy go bito, ten był przeklętym polskim bandytą. Więc harde polskich bandytów głowy chłonęły piece, doły i rowy. Teraz, gdy w gruzach Germania legła, Jest Polska Wolna i Niepodległa, jest wielka. młoda, swobodna, śliczna, i nawet mówią demokratyczna. Cóż z tego, kiedy kto Polskę kocha, w kim pozostało sumienia trochę, komu niemiłe sowieckie myto, jeszcze raz został polskim bandytą. I znowu polskości tłumią zapały, tortury ub, lochy, podwały. O Boże, chciałbym zapytać Ciebie: Jakich Polaków najwięcej w niebie? (głos z góry) Płaszczem mej chwały blaskiem okryci, są tutaj wszyscy polscy bandyci. Gdy demokraci siedli do stołu, co z postkomuną dzielą pospołu, scenę i miejsca w pamięci korcu po Popiełuszce i Suchowolcu. Kto dziwnie zginął? Każdy z nas spyta. Kolejny kapłan - polski bandyta! Każdy już myślał, że koniec pieśni, a tu rusofil z kiścią czereśni z germanofila partii co wyszedł zada pytanie skoro już przyszedł : któż to tam zginął w Smoleńsku? - spyta Polski Prezydent? Polski bandyta! Nie minie miesiąc od tamtej zbrodni gdy kainowi wyznawcy podli znów skrytobójstwa będą sprawcami. Kogo zabili? Zgadnijcie sami! Między siedzenia twarz jego skryta historyk prawdy - polski bandyta! Dlatego proszę cię wielki Boże usłysz wołanie moje w pokorze: Ocal Ojczyznę przed łachudrami. A kim są oni? Też wiedzą sami. Kiedy twarz moja łzą jest spowitą, uczyń mnie Panie - polskim bandytą.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

203
23
~a1 2013-03-01 (18:39) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 7 godzin i 14 minut temu

Mazowiecki Tadeusz obecnie doradca prezydenta potępiał na łamach prasy żołnierzy tamtego czasu. Teraz przeprasza i przyznaje się do błędu. Jeszcze trochę czasu i T.Mazowiecki będzie przepraszał za to że wspiera PO i Tuska a źle wypowiada się o PiSie. Kolejny błąd .......... Panie Mazowiecki! Jak ma być dobrze w Polsce skoro mamy tak łatwo mylących się polityków!!!!!???? - a potyem przepraszam wystarcza aby dalej się mylić!!!!! i wpływać po swojemu na politykę.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

214
41
~goltar 2013-03-01 (16:51) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 9 godzin i 2 minuty temu

Czytałem że zginęła mówiąc ,,Niech żyje Polska". Cześc i chwała dla ,,Inki".

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

173
6
~adam 2013-03-02 (00:19) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 1 godzinę i 34 minuty temu

Dlaczego nie ścigaliśmy i nadal nie ścigamy zbrodniarzy stalinowskich , sędziów , prokuratorów, siepaczy z UB dlaczego ? Wielu żyje i to całkiem dobrze.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

300
142
~m 2013-03-03 (16:06) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 9 godzin i 47 minut temu

Moj dziadek byl zolnierzem NSZ i jestem z niego dumny. Ciesze sie tez, ze strzelal do czerwonej szumowiny.

odpowiedz

pokaż 36 ukrytych odpowiedzi

209
63
~RYŚ 2013-03-03 (17:21) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 8 godzin i 32 minuty temu

Gratuluję polskim komunistom, moim Rodakom dobrego samopoczucia. Sprzedaliście Polskę w Jałcie, dokonaliście zbrodni kainowej na żołnierzach NSZ, AK, WiN po 1945 z rozkazu Stalina, Berii i całej PRL wierchowki. Jesteście wszyscy zhańbieni zbrodnią kainową, bodaj was piekło pochłonęło ! Dalej plujecie jadem na wasze i waszych ojców ofiary - Żołnierzy Wyklętych, jesteście stadem szakali łaknący braterskiej krwi, nic dla was Ojczyzna, wolicie lizać buty zaborcom i być pod knutem Niemca, Ruska.

odpowiedz

pokaż 23 ukryte odpowiedzi

188
53
~KOMBATANT 2013-03-02 (02:15) 1 rok 9 miesięcy 17 dni 23 godziny i 38 minut temu

Polscy komuniści są winni dokonania w majestacie prawa komunistycznego ludobójstwa na Żołnierzach Niezłomnych NSZ, AK, WiN. Oskarżam polskich komunistów za współpracę z Rosją w celu utworzenia z Polski rebubliki Rosji sowieckiej.

odpowiedz

pokaż 19 ukrytych odpowiedzi

156
23
~Jacek 2013-03-02 (01:05) 1 rok 9 miesięcy 18 dni i 48 minut temu

Moj dziadek byl podstrzelony przez ruskie swinie w mazurskich lasach. Mowil ze z niemcami byly wieksze szanse przezycia a ruskie swinie i polskie slugusy .. szkoda mowic.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

169
44
~KOKON 2013-03-04 (11:30) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 14 godzin i 23 minuty temu

Po 1989 r. te bydlaki spod znaku sierpa i młota powinni zostać wszyscy rozstrzelani a ich majątki skonfiskowane. No ale skoro wybiera się do władzy michnikowszczyznę to zbrodniarze mają po 5 tys. zł emerytury a patriotom nie starcza na leki z 500 zł emerytury.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

176
58
~Rrrr 2013-03-04 (08:44) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 17 godzin i 9 minut temu

Kilku byłych ubowców lub ich dzieci lub zryte propagandą rodziców wnuki spamują tutaj w komentarzach obrażając bohaterów.Jest to doskonały przykład jak ona działa. Należy pamiętać że wraz z armią czerwoną która przechodząc razem z frontem dochodząc do Berlina zgwałciła statystycznie większość Niemek, to gwałtem i grabieżą naznaczyła i nasz kraj. Nastała nowa, czerwona okupacja. Nie było ŻADNEJ LEGALNEJ WŁADZY. Zupełnie zrozumiały jest w tym wypadku opór. Żołnierz Wyklęci a właściwie Niezłomni oraz brygada NSZ była solą w oku nowej władzy. Cieszę się że prawda zawsze wychodzi na wierzch, czerwoni umrą, nikt nie będzie o nich pisał i pamiętał. A bohaterowie będą żyć wiecznie. Co do Inki, gdzieś wyczytałem że do plutonu egzekucyjnego zgłosili się jednak ochotnicy, jednak gdy stali na przeciw siebie patrząc na nią i jej niezłomną postawę nie tak łatwo było pociągnąć za spust...Fakt faktem z czego się bardzo cieszę czerwoni będą patrzeć na bohaterów tocząc pianę na pomnikach, nazwach ulic, graffiti, koszulkach etc.

odpowiedz

pokaż 25 ukrytych odpowiedzi

126
8
~wiersz na temat 2013-03-02 (00:08) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 1 godzinę i 45 minut temu

Polscy bandyci Wiersz "Polscy bandyci"( nie znam autora)napisany po wojnie, zrobił na mnie duże wrażenie i zainspirował do napisania II-giej jego części. Polscy bandyci Za carskich czasów, wiemy to sami Byliśmy zwani wciąż bandytami Każdy, kto Polskę ukochał szczerze Kto pragnął zostać przy polskiej wierze, Kto nie chciał lizać moskiewskiej łapy Komu obrzydły carskie ochłapy I wstrętnym było carskie koryto Był "miateżnikiem" - polskim bandytą. "Polskich bandytów" smutne mogiły Tajgi Sybiru liczne pokryły. Przyszedł bolszewik - znów piosnka stara Czerwonych synów białego cara. Polak, co nie chciał zostać Kainem, Że chciał być wiernym ojczyźnie synem, Chciał jej wolności w słońcu i chwale, A że śmiał mówić o tym zuchwale, Że nie chciał by go więziono, bito, Był "reakcyjnym polskim bandytą". I znowu Sybiru tajgi pokryły "Polskich bandytów" smutne mogiły. Gdy odpłynęła krasna nawała Germańska fala Polskę zalała. Kto się nie wyrzekł ojców swych mowy, W pruską obrożę nie włożył głowy, Nie oddał resztek swojego mienia, Swojej godności, swego sumienia, Kto nie dziękował, kiedy go bito, Ten był "przeklętym polskim bandytą". Więc harde "polskich bandytów" głowy Chłonęły piece, doły i rowy. Teraz, gdy w gruzach Germania legła, Jest Polska "Wolna i Niepodległa", Jest wielka. Młoda, swobodna, śliczna, I nawet mówią "demokratyczna". Cóż z tego, kiedy kto Polskę kocha, W kim pozostało sumienia trochę, Komu niemiłe sowieckie myto, Jeszcze raz został "polskim bandytą". I znowu polskości tłumią zapały Tortury UB, lochy, podwały. O Boże, chciałbym zapytać Ciebie, Jakich Polaków najwięcej w niebie? (głos z góry) Płaszczem mej chwały, blaskiem okryci Są tutaj wszyscy "polscy bandyci".

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

134
26
~franki 2013-03-04 (09:47) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 16 godzin i 6 minut temu

zobaczcie ile na tym forum jest UB - ckich spadkobierców. Taki komunistyczny bydlak o nicku NSPP i kilku następnych jeszcze dzisiaj mordowaliby by polskich żołnierzy i lizali d... pe stalinowskim oprawcom. Takie badziewie trzeba tępić wszelkimi sposobami.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

124
17
~student 2013-03-01 (14:29) 1 rok 9 miesięcy 18 dni 11 godzin i 24 minuty temu

"Fenomenologia polskiej transformacji" - czyli, jak komuniści zrobili największy przekręt w historii.

odpowiedz