więcej

Galerie

Żołnierze Wyklęci

aktualizacja 2013-12-20 (14:34) 10 miesięcy 2 dni 11 godzin i 19 minut temu

następna. 1 / 10

Makabryczna egzekucja 17-latki w Gdańsku

Po II wojnie światowej ponad 250 tys. osób walczących w podziemiu znalazło się w dramatycznej sytuacji. Nowe komunistyczne władze Polski nie miały dla nich litości. Zobacz, kim byli i za co zginęli "żołnierze wyklęci".

Danuta Siedzikówna "Inka"

Po tym jak Gestapo po brutalnym śledztwie zabiło jej matkę, 15-letnia Danuta Siedzikówna zgłosiła się wspólnie z siostrą do Armii Krajowej. Złożyła przysięgę w grudniu 1943 roku, przeszła szkolenie i zaczęła służbę jako sanitariuszka. W 1944 roku, gdy na obszar działań jej oddziału wkroczyła Armia Czerwona, pod fałszywym nazwiskiem podjęła pracę jako kancelistka w nadleśnictwie Hajnówka. W radzieckich żołnierzach i nowej władzy nie widziała wyzwolicieli - w 1940 roku jej ojciec został wywieziony na Syberię, nie przeżył. Po II wojnie światowej nadal współpracowała z partyzantami z AK, była ich sanitariuszką i kurierką.

20 lipca 1946 roku została zatrzymana przez UB, gdy wykonywała zadania w Gdańsku. Partyzanci wysłali ją po zaopatrzenie medyczne, miała też nawiązać kontakt z jednym z żołnierzy podziemia. Mimo trwającego ponad miesiąc brutalnego śledztwa, nie przyznała się do winy i nie obciążyła nikogo zeznaniami. W liście do sióstr przemyconym z celi pisała: powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.

Mimo że podczas potyczek pomagała również rannym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa, Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku nie miał dla niej litości, 21 sierpnia 1946 skazał ją na karę śmierci. Egzekucję zaplanowano na 28 sierpnia - 6 dni przed jej 18 urodzinami. O godz. 6.15, razem z innym skazanym na śmierć żołnierzem 5 Brygady Wileńskiej AK - Feliksem Selmanowiczem, stanęła przed plutonem egzekucyjnym.

Na wykonawców wyroku wybrano 10 żołnierzy KBW (większość służących w tej formacji odbywała obowiązkową służbę wojskową). Każdy z nich otrzymał 10 sztuk amunicji do pistoletu maszynowego. Strzelali z odległości ok. 3 metrów - wszyscy zgodnie chybili. Po nieudanej egzekucji do dziewczyny podszedł dowódca plutonu ppor. Franciszek Sawicki i zabił ją strzałem w głowę z najbliższej odległości.

Tak wyglądały pierwsze lata Polski Ludowej - rozwiąż quiz

(mb/wp.pl)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 2026 88.51%
nie 263 11.49%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Makabryczna egzekucja 17-latki w Gdańsku

Opinie (4618)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

31
37
~BXL 2014-01-25 (21:40) 8 miesięcy 27 dni 4 godziny i 13 minut temu

A GDZIE BYLI CI BOHATEROWIE W WRZESNIU 1939 ROKU ,TCHORZE !!!!

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

40
21
~konrad 2014-01-26 (20:58) 8 miesięcy 26 dni 4 godziny i 55 minut temu

Czy to tak trudno zrozumieć, że Stalin chcąc w Polsce zaprowadzić dyktaturę komunistyczną polecił wymordowanie elit inteligencji przedwojennej. Czy by walczyli, czy nie i tak by zostali zamordowani. Przecież ich aresztowano za to, że byli członami AK, czy ZWZ. Czy wy dzieci komunistycznych zbirów nie powinniście potępić swoich rodziców, jak zrobił to syn Hansa Franka. Jeśli nie potraficie, to bądźcie chociaż cicho.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

8
7
~Inteligentny Kibol 2014-01-29 (20:54) 8 miesięcy 23 dni 4 godziny i 59 minut temu

A ja mam pytanie do tych wszystkich idiotów, jęczących, że "straszy" ich fotka "Inki". Sam przykładowo nie oglądam "M jak miłość", więc każdego dnia w okolicach wieczoru, w telewizji oglądam inne kanały niż TVP2. Proste? Proste. Więc, skoro wam przeszkadza twarz polskiej bohaterki, to dlaczego tutaj wchodzicie? Jesteście zboczonymi masochistami uwielbiającymi się umartwiać i zadawać sobie ból? Pomijam rzecz jasna fakt, że część z was, to potomkowie ubecji i zwykłe trolle, zwane pożytecznymi idiotami i próbujecie stosować nacisk, ale reszta? Po co tu wchodzicie, skoro tak tego nie lubicie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

43
50
~Janusz Kolasiński Zgierz 2014-01-23 (21:13) 8 miesięcy 29 dni 4 godziny i 40 minut temu

Szanowna Redakcjo WP! Niestety, nadszedł dzień w którym trzeba zmienić stronę startową. Patrzac od dłuższego czasu na Wasze stronnicze podejście gloryfikujące cały czas Inkę, siłą "upychając" ją na nasze monitory, wychwalanie jednej, cały czas jatrzacej grupy polityków usilnie starajacych się dopchać do władzy, ciagłe najazdy (poparte głupkowatymi fotografiami) waszym zdaniem nieprawidłowo parkujacych radiowozów (w większości przypadków podczas interwencji czego z uporem nie potraficie zrozumieć) i całą masę tematów godnych plotkujących moherów, wysoki poziom literacki - mylenie ferii z wakacjami itp rewelację czas się rozstać. Jesteście stroną bardzo stronniczą, niejednokrotnie publikujecie w opiniach tylko jeden punkt widzenia, ku uciesze okreslonego grona osób. Moja obserwacja waszego poziomu publikacji trwała kilkanaście lat- ile jeszcze ludzie wchodzący na waszą stronę będą skazani na bierną obserwację gloryfikacji Inki? Czy zdajecie sobie sprawę ile "dobra" ta wasza krystaliczna niewiasta czyniła wraz ze swoimi kompanami?!? Często to był zwykły bandytyzm którego teraz większość nowego pokolenia patriotów nie dostrzega...AK to Powstanie, Hubal, Ponury, Nil i wielu innych. Pani ze zdjęcia mamy dosyć! Nie katujcię nią nas, niech ci, którym się podoba wieszaja sobie jej portrety we włąsnych domach.

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

2
2
~NIE JEDEN 2014-01-30 (12:17) 8 miesięcy 22 dni 13 godzin i 36 minut temu

Wyklęty ubabrane łapy krwią bezbronnych ofiar czyścił o jej futerko !!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
4
~Eryk 2014-01-30 (12:20) 8 miesięcy 22 dni 13 godzin i 33 minuty temu

zdejmijcie wreszcie tą propagandę . Dopóki żyją świadkowie tamtych lat , nic wam nie pomoże napisać nowej historii.

odpowiedz

29
25
~3333 2014-01-26 (18:59) 8 miesięcy 26 dni 6 godzin i 54 minuty temu

komuna mordowala nawet dzieci jak gestapo

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

23
26
~kpiarz 2014-01-27 (17:53) 8 miesięcy 25 dni 8 godzin i 1 minutę temu

Jak wyklęci,to wyklęci. Warchoły,mąciciele,tacy jak dzisiejsi spadkobiercy w PiSie.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

40
46
~PYTAM 2014-01-25 (08:13) 8 miesięcy 27 dni 17 godzin i 40 minut temu

Która normalna małolata idzie dobrowolnie do lasu pomagać bandytom ????

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

16
7
~darto 2014-01-29 (16:22) 8 miesięcy 23 dni 9 godzin i 31 minut temu

O tych wyklętych to może lepiej nie pisać za wiele, bo jeszcze żyją ludzie którzy pamiętają ich "patriotyczną" działalność.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
4
~fan 2014-01-30 (08:56) 8 miesięcy 22 dni 16 godzin i 57 minut temu

no dobra Inka tera twoje zdjecie na drogach obok Tirówek !

odpowiedz

5
2
~ostap 2014-01-30 (08:05) 8 miesięcy 22 dni 17 godzin i 48 minut temu

Nie ten dział .Zdjęcie to ,powinno być w dziale ,,Na sygnale" jako przykład skuteczności działań milicji (teraz policji).

odpowiedz

6
17
~AKOWIEC 69 lat 2014-01-28 (06:27) 8 miesięcy 24 dni 19 godzin i 26 minut temu

Inka to musi być babka antyryżalca !!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
6
~roro 2014-01-29 (18:22) 8 miesięcy 23 dni 7 godzin i 31 minut temu

"Na wykonawców wyroku wybrano 10 żołnierzy KBW..." itd... Sranie w banie Panie redaktorze. Proszę zapoznać się z materiałami zamieszczonymi w Biuletynach IPN. Żołnierze zgłaszali się na ochotnika, Nie dostali "10 sztuk amunicji do pistoletu maszynowego", tylko kazano im wyładować z magazynków przyniesioną przez siebie amunicję (każdy po 72 sztuki) i pozwolono na załadowanie jedynie 10-ciu sztuk. Pepesze miały to do siebie że zacinały się przy małej ilości naboi w bębnie (słabe sprężyny). Było nawet prowadzone na terenie więzienia śledztwo w tej sprawie, ale je wyciszono. Ksiądz, który był obecny przy egzekucji wspomina, że strzelało jedynie 2-3 żołnierzy. Co do "dostrzelenia" przez dowódcę plutonu egz. - a co miał niby zrobić?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

30
33
~andrzeju3 2014-01-25 (19:03) 8 miesięcy 27 dni 6 godzin i 50 minut temu

I dalej meczycie tym art. Szanowni państwo ta polityka patriotyczna jest paskudna wroga dla wychowania młodego pokolenia Polaków dokumenty IPN-u wykazują, że zginęło podczas tych akcji wiele cywilnych osób, niemających z ówczesną władzą nic wspólnego. Podobnie bardzo kontrowersyjną osobą jest opisana tu "Inka". IPN jest w posiadaniu bardzo szczegółowych materiałów dotyczących działalności na Pomorzu V Brygady Wileńskiej, dowodzonej przez "Łupaczkę" i "Żelaznego". Stwierdzam ze najlepiej byłoby obecnie przemilczeć z dokumentów wynika, że i Łupaczko i Żelazny (zabijali natomiast wszystkich pracowników UB- Również podczas napadów na obiekty cywilne, były morderstwa osób cywilnych.. Zupełnie inną osobą była natomiast opisana tu "Inka". Z zachowanych materiałów jawi się, bowiem jej obraz, jako wręcz psychopatki, mimo że formalnie rzeczywiście była ona tylko sanitariuszką. Podczas masowego mordu, częściowo dokonanego również na ludności cywilnej w Starej Kiszewie w dn. 19 maja 1946 r., to właśnie "Inka" dobijała rannych, którzy przeżyli egzekucję zarządzoną przez Żelaznego. I w innych przypadkach była to jej "ulubiona" czynność.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

28
17
~Kto czym wojuje od tego ginie 2014-01-27 (18:15) 8 miesięcy 25 dni 7 godzin i 38 minut temu

Zamiast pracy dla Polski zachciało się swojego ładu no to i tak od tego ładu zginęła.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

4
2
~darr 2014-01-29 (21:39) 8 miesięcy 23 dni 4 godziny i 14 minut temu

Walczyli z Niemcami ale polegli z Ruskimi i swoimi . Czy w takim razie Niemcy byli bardziej pobłażliwi dla swoich wrogów? No fakt Niemcy byli jednak ucywlizowani w przeciwienstwie do Rusów

odpowiedz

5
2
~polak 2014-01-29 (16:17) 8 miesięcy 23 dni 9 godzin i 36 minut temu

żeby hitler wygrał wojnę ze stalinem to rosja nie miała bomb jądrowych to ameryka by miała rosję

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
3
~PPP 2014-01-29 (17:41) 8 miesięcy 23 dni 8 godzin i 12 minut temu

Niech wreszcie redaktor zdejmie tą fotę z wizji, litości, tej której ona nie miała.

odpowiedz

5
4
~Antoni Macierewicz 2014-01-29 (17:39) 8 miesięcy 23 dni 8 godzin i 14 minut temu

Wyklęci przez kler !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz