więcej

Galerie

Jadwiga Kaczyńska nie żyje

aktualizacja 2013-01-17 (14:57) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 27 minut temu

następna. 1 / 17

"Muszę jeszcze trochę pożyć dla Jarka" - zdjęcia

Zmarła Jadwiga Kaczyńska, matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich - poinformowali politycy z kierownictwa PiS. Jadwiga Kaczyńska miała 87 lat. Informację o zgonie Jadwigi Kaczyńskiej podał wcześniej portal radiomaryja.pl.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 w Starachowicach.

Jadwiga Kaczyńska pochodziła z rodu Jasiewiczów herbu Rawicz. Jej rodzice to inżynier budownictwa Aleksander Jasiewicz i Stefania z Szydłowskich.

W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie, nosiła pseudonim "Bratek".

W 1948 poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego, którego poznała na jednym z balów karnawałowych na Politechnice Warszawskiej.

W 1949 urodziła synów Jarosława i Lecha.

Po ukończeniu studiów polonistycznych od 1953 pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN i jako nauczycielka języka polskiego.

W 2005 została uhonorowana tytułem Człowieka Roku Życia Warszawy za stworzenie domu, w którym rodził się świat wartości zmieniających Polskę.

Jadwiga Kaczyńska w 2012 r. w wywiadzie dla dwutygodnika "Viva" mówiła o śmierci: - Mam już 85 lat i jestem naprawdę bardzo chora. Nie będę już długo żyć. I bardzo się z tego cieszę. Natomiast muszę jeszcze trochę pożyć dla Jarka.(...) Codziennie odmawiam różaniec, mam też swoje modlitwy. Wydaje mi się, że one ochraniają Jarka tu, na ziemi, Leszka i Marylkę, i tych wszystkich, którzy tam zginęli, na górze, w niebie.

Na zdjęciu z 1961 r. 12-letni Jarosław i Lech Kaczyńscy ze swoją matką Jadwigą Kaczyńską na planie filmu "O dwóch takich co ukradli księżyc" w reżyserii Jana Batorego. W adaptacji powieści Kornela Makuszyńskiego bracia zagrali bliźniaków Jacka i Placka.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 429 88.27%
nie 57 11.73%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

"Muszę jeszcze trochę pożyć dla Jarka" - zdjęcia

Opinie (336)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

196
131
~gość 2013-01-17 (15:48) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 23 godziny i 36 minut temu

Nie była zwykłą mamą, była Matką Dwóch Wybitnych Patriotów Polskich....

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

99
35
~Gustaw 2013-01-17 (15:01) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 23 minuty temu

Wyrazy szacunku dla Zmarłej i współczucia dla Premiera Kaczyńskiego. Jesteśmy z Panem!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

114
51
~Januariusz 2013-01-17 (16:08) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 23 godziny i 16 minut temu

Świeć Panie nad jej duszą. Dała Polsce wspaniałych synów. Szczere wyrazy współczucia dla pana Jarosława.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

74
19
~ADA 2013-01-17 (16:56) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 22 godziny i 28 minut temu

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie. Wyrazy współczucia dla Pana Jarosława Kaczyńskiego. Panie Boże za dużo na jednego człowieka- Daj Mu siły by to wszystko udźwignął.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

51
3
~Polak 93 2013-01-17 (14:47) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 37 minut temu

Nie jestem wyborcą PiSu,ale współczuje panu Kaczyńskiemu.Tak po ludzku.Mimo,że czeka to każdego z nas to śmierć bliskich osób zawsze jest wstrząsem.Moje kondolencje.

odpowiedz

65
18
~odga 2013-01-17 (16:02) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 23 godziny i 22 minuty temu

Wyrazy współczucia dla Pana Jarosława.

odpowiedz

59
13
~zez 2013-01-17 (15:08) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 16 minut temu

Bardzo ładna kobieta .Wieczny odpoczynek .Wyrazy wspolczucia dla syna

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

65
19
~Oficer 2013-01-17 (15:07) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 17 minut temu

Wspaniały człowiek i wielki patriota.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

58
13
~bsz 2013-01-17 (17:36) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 21 godzin i 48 minut temu

do wszystkich przeciwników Pana KACZYŃSKIEGO = usznujcie żałobę syna i nie dokuczjcie mu dziś

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

57
14
~fenomen 2013-01-17 (19:45) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 19 godzin i 39 minut temu

Smutne to... bardzo bardzo smutne ze Polacy to taki glupi i chamski narod. Na wstepie chce napisac ze pan Jaroslaw doprowadza mnie do odruchow wymiotnych. Widzac go i sluchajac jego wywodow w telewizji musze sie bardzo skoncentrowac w swoich wysilkach zeby nie zapaskudzic dywanu (a kosztowal pare ladnych groszy), ale na Boga ludzie czy wy juz kompletnie powariowaliscie? Jego zdanie polityczne to jedno a bycie czlowiekiem posiadajacym uczucia to drugie. Czy nie rozumiecie tego, ze prawdopodobna choroba pana Kaczynskiego nie upowaznia Was do zachowania gorszego niz zwierzeta? Czy Wy wogole macie serce? Przeciez pani Kaczynska byla czlowiekiem. Czlowiekiem jest tez pan Kaczynski. I nie wazne z jakiej opcji politycznej. Jak kazdy czlowiek zasluguje na wspolczucie w obliczu takiej tragedii, jaka niewatpliwie jest smierc Mamy. Przeciez on odczuwa tak jak my wszyscy, radosc, smutek, bol. Komentarze typu "Jarek, mama i brat juz czekaja na Ciebie" i temu podobne sa nie do zaakceptowania przez normalnych ludzi. Przescigacie sie w sprawianiu innym bolu, a dla mnie jestescie esencja tandety i niezbyt efekciarskiego fajansiarstwa. Prawie wszystkie komentarze sa ponizej wszelkiej krytyki. Czy wiekszosc Polakow to po prostu zwyrodniale zwierzeta bez ludzkich odruchow? Bez odrobiny wspoczucie,ze nie wspomne juz o odrobinie dobrego wychowania i taktu. Co za maciory Was urodzily i wychowaly? Kim Wy w zyciu bedziecie? Nie ma sie co dziwic ze w innych krajach uwazaja nas za prymitywny narod i jako taki nie cieszymy sie zbytnia sympatia. Jestesmy zadufanym w sobie, zlosliwym i ograniczonym narodem, ktory tylko czeka zeby podstawic komus noge, zbesztac go, wykpic i wysmiac (niekoniecznie w tej kolejnosci). Pozbawiacie sie czlowieczenstwa i to sami i na wlasne zyczenie. Pozostaje wspolczuc Wam, Waszym bliskim i osoba z Waszego otoczenia. Co tez robie. Nara swinskie ryje. Bo inaczej sie do Was zwracac niepotrafie.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

56
15
~POLKA 2013-01-17 (15:18) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 6 minut temu

WSPANIAŁA MAMA I ZKLASĄ KOBIETA.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

52
13
~ANNA 2013-01-17 (15:43) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 23 godziny i 41 minut temu

Moja Mama też umarła.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

42
5
usuń podpis 2013-01-17 (15:20) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 4 minuty temu

Niech Pan Bóg przyjmie Panią do nieba.

odpowiedz

42
5
~Poppy 2013-01-17 (15:15) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 9 minut temu

Nie przepadam za p.Jaroslawem Kaczyńskim, szczerzy wolałem p.Lecha Kaczynskiego - oczywiscie z tych dwojga, z PISem nie sympatyzuje ale w takich chwilach w ktorych traci się Mame czy Tate, swiat sie zatrzymuje, polityka schodzi na dalszy plan a w serduchu rodzi sie żal i współczucie. Serdecznie wspólczuje śmierci Mamy Panie Jarosławie, nie znalem jej w prawdzie ale z tych kilku cytatów z tego artykulu wywnioskować muszę ze to byłam dobra i mądra osoba. Wieczne odpoczywanie ......

odpowiedz

47
11
~alin 2013-01-17 (15:43) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 23 godziny i 41 minut temu

wyrazy współczucia

odpowiedz

37
1
~. 2013-01-17 (15:06) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 18 minut temu

PANIE JAROSLAWIE, WSPOLCZUJE.

odpowiedz

41
6
~Teresa 2013-01-17 (15:21) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 3 minuty temu

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym amen.

odpowiedz

37
2
~Oszukany przez PO 2013-01-17 (15:10) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 14 minut temu

Wyrazy współczucia Panie Prezesie

odpowiedz

43
9
~Cxytelniczka 2013-01-17 (15:34) 1 rok 11 miesięcy 2 dni 23 godziny i 50 minut temu

Wyrazy wspólczucia dla rodz. Kaczynskich

odpowiedz

37
3
~zez 2013-01-17 (15:19) 1 rok 11 miesięcy 3 dni i 5 minut temu

Piekna kobieta.

odpowiedz