więcej

Galerie

Jadwiga Kaczyńska nie żyje

aktualizacja 2013-01-17 (14:57) 1 rok 7 miesięcy 14 dni 18 godzin i 34 minuty temu

następna. 1 / 17

"Muszę jeszcze trochę pożyć dla Jarka" - zdjęcia

Zmarła Jadwiga Kaczyńska, matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich - poinformowali politycy z kierownictwa PiS. Jadwiga Kaczyńska miała 87 lat. Informację o zgonie Jadwigi Kaczyńskiej podał wcześniej portal radiomaryja.pl.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 w Starachowicach.

Jadwiga Kaczyńska pochodziła z rodu Jasiewiczów herbu Rawicz. Jej rodzice to inżynier budownictwa Aleksander Jasiewicz i Stefania z Szydłowskich.

W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie, nosiła pseudonim "Bratek".

W 1948 poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego, którego poznała na jednym z balów karnawałowych na Politechnice Warszawskiej.

W 1949 urodziła synów Jarosława i Lecha.

Po ukończeniu studiów polonistycznych od 1953 pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN i jako nauczycielka języka polskiego.

W 2005 została uhonorowana tytułem Człowieka Roku Życia Warszawy za stworzenie domu, w którym rodził się świat wartości zmieniających Polskę.

Jadwiga Kaczyńska w 2012 r. w wywiadzie dla dwutygodnika "Viva" mówiła o śmierci: - Mam już 85 lat i jestem naprawdę bardzo chora. Nie będę już długo żyć. I bardzo się z tego cieszę. Natomiast muszę jeszcze trochę pożyć dla Jarka.(...) Codziennie odmawiam różaniec, mam też swoje modlitwy. Wydaje mi się, że one ochraniają Jarka tu, na ziemi, Leszka i Marylkę, i tych wszystkich, którzy tam zginęli, na górze, w niebie.

Na zdjęciu z 1961 r. 12-letni Jarosław i Lech Kaczyńscy ze swoją matką Jadwigą Kaczyńską na planie filmu "O dwóch takich co ukradli księżyc" w reżyserii Jana Batorego. W adaptacji powieści Kornela Makuszyńskiego bracia zagrali bliźniaków Jacka i Placka.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 429 88.27%
nie 57 11.73%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

"Muszę jeszcze trochę pożyć dla Jarka" - zdjęcia

Opinie (336)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
3
~ludwikl 2013-12-30 (14:12) 8 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 19 minut temu

A co to mnie obchodzi-chyba tyle samo co obchodziła śmierć mojej matki Jarosława i jego brata. Moja matka nie była w niczym gorsza niż matka Jarosława

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~milcia 2014-01-16 (21:06) 7 miesięcy 15 dni 12 godzin i 25 minut temu

Niby sukces - otrzymanie roli w filmie, a determinuje całe zycie, aż do smierci!? Tak to jest, gdy ktoś sie nauczy "wykręcać" numery jako gagi filmowe, a potem wciela je w dorosłe zycie? Prawdziwe samoloty lądują naprawdę a nie na niby?

odpowiedz

2
1
~wz 2013-01-23 (15:13) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 18 godzin i 18 minut temu

Przekazuję szczere kondolencje. Potrafiła być miła i bliska ludziom. Niesłychanie wręcz ujmująca. Może dlatego właśnie tak wiele ludzi ją lubiło. To było w niej piękne niestety odeszła nie pozostawiając tych przymiotów żyjącemu synowi.

odpowiedz

2
0
~Atom 2013-01-23 (09:39) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 23 godziny i 52 minuty temu

Gdzie jest ta kanalia, która w jednym ze swoich postów pisała, że Rajmund Kaczyński musiał współpracować z UB skoro po wojnie dostał mieszkanie w Warszawie !! Pewnie jego ojciec za to dostał mieszkanie ! A to mieszkanie nie dostał Rajmund ale jego teść - inżynier budownictwa p. Jasiewicz, który projektował osiedla po wojnie !

odpowiedz

7
0
~Lopez 2013-01-23 (09:37) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 23 godziny i 54 minuty temu

POlskie bydło, spać do chlewa... Zamilcz PRL-owska hołoto !!! Tak wychowuje PIS i radio maryja. A nie lepiej napisać poprostu "Jak nie masz nic ciekawego do napisania to nie pisz , uszauj śmierć czyjejś Matki"

odpowiedz

7
0
~Maks 2013-01-23 (08:19) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 12 minut temu

Ladna i elegancka kobieta.

odpowiedz

3
0
~ziomlol 2013-01-23 (08:17) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 14 minut temu

Odeszła mądra kobieta, spoczywaj w pokoju, zostawiła za sobą ten prymitywny smród, tam na górze nie ma różnicy, czytając opinie mam wrażenie, że albo umieszczający je piszą celowo żeby zaspokoić swoje żądze, albo rzeczywiście są zwolennikami polityki alternatywnej do polityki dotyczącej tego artykułu, powodzenia, na szczęście się z nimi nie utożsamiam, Jarku, Marto trzymajcie się, dlatego że nie idziecie głosem większości jesteście wytykani, a przecież zdanie większości nie oznacza prawdy.

odpowiedz

10
2
~piko 2013-01-22 (20:58) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 12 godzin i 33 minuty temu

Ten pogrzeb to pożegnanie Wielkiej, mądrej Polki przez tych co dziękują Jej za szlachetne życie i niezłomną postawę. Uczyli się jej nie tylko synowie ale wielu rodaków. Karłów tam nie będzie i ten wasz jazgot jest zupełnie niepotrzebny. Uszanujcie to co dla wielu jest bolesne i święte.

odpowiedz

57
14
~fenomen 2013-01-17 (19:45) 1 rok 7 miesięcy 14 dni 13 godzin i 46 minut temu

Smutne to... bardzo bardzo smutne ze Polacy to taki glupi i chamski narod. Na wstepie chce napisac ze pan Jaroslaw doprowadza mnie do odruchow wymiotnych. Widzac go i sluchajac jego wywodow w telewizji musze sie bardzo skoncentrowac w swoich wysilkach zeby nie zapaskudzic dywanu (a kosztowal pare ladnych groszy), ale na Boga ludzie czy wy juz kompletnie powariowaliscie? Jego zdanie polityczne to jedno a bycie czlowiekiem posiadajacym uczucia to drugie. Czy nie rozumiecie tego, ze prawdopodobna choroba pana Kaczynskiego nie upowaznia Was do zachowania gorszego niz zwierzeta? Czy Wy wogole macie serce? Przeciez pani Kaczynska byla czlowiekiem. Czlowiekiem jest tez pan Kaczynski. I nie wazne z jakiej opcji politycznej. Jak kazdy czlowiek zasluguje na wspolczucie w obliczu takiej tragedii, jaka niewatpliwie jest smierc Mamy. Przeciez on odczuwa tak jak my wszyscy, radosc, smutek, bol. Komentarze typu "Jarek, mama i brat juz czekaja na Ciebie" i temu podobne sa nie do zaakceptowania przez normalnych ludzi. Przescigacie sie w sprawianiu innym bolu, a dla mnie jestescie esencja tandety i niezbyt efekciarskiego fajansiarstwa. Prawie wszystkie komentarze sa ponizej wszelkiej krytyki. Czy wiekszosc Polakow to po prostu zwyrodniale zwierzeta bez ludzkich odruchow? Bez odrobiny wspoczucie,ze nie wspomne juz o odrobinie dobrego wychowania i taktu. Co za maciory Was urodzily i wychowaly? Kim Wy w zyciu bedziecie? Nie ma sie co dziwic ze w innych krajach uwazaja nas za prymitywny narod i jako taki nie cieszymy sie zbytnia sympatia. Jestesmy zadufanym w sobie, zlosliwym i ograniczonym narodem, ktory tylko czeka zeby podstawic komus noge, zbesztac go, wykpic i wysmiac (niekoniecznie w tej kolejnosci). Pozbawiacie sie czlowieczenstwa i to sami i na wlasne zyczenie. Pozostaje wspolczuc Wam, Waszym bliskim i osoba z Waszego otoczenia. Co tez robie. Nara swinskie ryje. Bo inaczej sie do Was zwracac niepotrafie.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

6
1
~sibi1964 2013-01-22 (20:47) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 12 godzin i 44 minuty temu

To wspaniała kobieta i matak.

odpowiedz

1
9
marajara 2013-01-22 (12:56) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 20 godzin i 35 minut temu

Zajumali księżyc , a później chcieli przechwycić cały kraj. Pa, pa, da, da. Drastycznie zmniejsza się ilość Kwaczyńców

odpowiedz

2
1
~fenomen 2013-01-22 (06:06) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 3 godziny i 25 minut temu

Wiktoria Nazarenko ^ A co Ty myslisz ze Polscy politycy z tego powodu zmadrzeja? Przestana krasc? Zaczna myslec o Polsce i Polakach? Myslisz ze po prostu nagle stana sie ludzmi? A tak na marginesie to nie wiedzialem ze stara schorowana kobitka tak gnebila ten Polski narod. No ale jesli tak bylo to z pewnoscia Polska teraz stanie sie krajem mlekiem i miodem plynaca, a ludzim bedzie sie zylo lepiej, WSZYSTKIM.

odpowiedz

1
0
~fenomen 2013-01-22 (05:52) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 3 godziny i 39 minut temu

Wiktoria Nazarenko. A co Ty myslisz ze Polscy politycy z tego powodu zmadrzeja? Przestana krasc? Zaczna myslec o Polsce i Polakach? Myslisz ze po prostu nagle stana sie ludzmi? A tak na marginesie to nie wiedzialem ze stara schorowana kobitka tak gnebila ten Polski narod. No ale jesli tak bylo to z pewnoscia Polska teraz stanie sie krajem mlekiem i miodem plynaca, a ludzim bedzie sie zylo lepiej, WSZYSTKIM.

odpowiedz

0
3
~Wiktoria Nazarenko 2013-01-21 (20:00) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 13 godzin i 31 minut temu

Może Naród teraz odetchnie !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~Omega 1 2013-01-21 (20:07) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Wspaniała mądra kobieta. Niech spoczywa w pokoju. Wyrażam ubolewanie i składam wyrazy współczucia rodzinie, a szczególnie panu Jarosławowi, który żył i żyje w dążeniu do ideałów. Bo tak został wychowany.

odpowiedz

10
0
~Erni 2013-01-21 (11:38) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 21 godzin i 53 minuty temu

Przekazuję szczere kondolencje dla rodziny Śp.Pani Jadwigi. Wszelkie złośliwe komentaże są nie na miejscu i pochodzą z ust ludzi nie godnych oceniania kogokolwiek

odpowiedz

4
0
~fenomen 2013-01-21 (11:22) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 22 godziny i 9 minut temu

A co ma piernik do wiatraka? Beznadziejnosc w Polskiej polityce wynika z tego ze my Polacy jestesmy narodem kombinatorow i zlodziej i dlatego KAZDY polityk robi nas w bambuko. Bo nie mamy alternatywy wyboru, bo KAZDY kombinuje i ciagnie do siebie. Brak jest mezy stanu ktorzy poskromia uczucie chciwosci i zrobia cos dla narodu, a w szczegolnosci dla zwyklych biednych ludzi ktorym jest najciezej. Ale o czym tu mowic przeciez kazdy z nas na codzien czy to na ulicy, czy w urzedach, sklepach itd. widzi przejawy chamstwa i egoizmu. Inni moga zdychac z glodu. Ilu mlodych ludzi znasz dobrze wychowanych? Dla kazdego liczy sie tylko on sam i ewentualnie jego rodzina. Dzis szlugi na przerwach to dzis prawie przedmiot szkolny,w szostej klasie to wstyd jak nie walisz goudy malolaty chca byc jak Cameron Diaz choc ich glownym sprzymierzencem jest makijaz. Kazda omija Cie z daleka jesli nie masz kaski a juz najlepiej badz jak Blakez Dynastii. Ale jak juz pisalem, co ma piernik do wiatraka? Bardzo prawdopodobna psychiczna choroba pana Kaczynskiego, jego urojenia i zapedy bycia Napoleonem to jedno, a chamstwo w stosunku do osoby ktora dotknely w ostatnim czasie takie ciezkie przezycia to drugie. Smierc Matki boli i to boli cholernie kazde dziecko i takiej osobie nalezy sie w danej chwili choc odrobina wspolczucia. Mnie wychowano w taki sposob. I dobrze mi z tym. Nie kopie sie lezacego. Tu powinno sie komentowac smierc danej osoby, a krytykowac posuniecia polityczne syna zmarlej to juz inna bajka. Jesli nie mozesz napisac czegos zyczliwego odpusc. A slowa krytyki pisz w innych artykulach, dotyczacych tego tematu. A Co TY MYSLISZ, ZE JAKIMI POLITYKAMI BEDA OBECNIE TU KOMENTUJACY LUDZIE? Bo przeciez ktos w przyszlosci bedzie uprawial polityke. Wlasnie Ci mlodzi ludzie, ktorzy tu teraz pisza. Brrrrrr... juz mi ciarki przechodza kiedy pomysle jak wtedy bedzie wygladala Polska. A jesli chcesz wiedziec skad mam na dywan to Ci odpowiem. Mam firme ochroniarska i szesciu pracownikow. I az taki drogi to on nie byl napisalem poprostu, ze kosztowal pare groszy, ale szkoda by bylo zapaskudzic go wymiocinami. Obecnie nie widze zadnej, ale to zadnej nadziej dla Polski i Polakow. I to jest straszne i przerazajace.

odpowiedz

1
0
~Alladyn 2013-01-21 (09:53) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 23 godziny i 38 minut temu

Prawie jak w Korei.

odpowiedz

27
56
~EDWARD 2013-01-17 (17:21) 1 rok 7 miesięcy 14 dni 16 godzin i 10 minut temu

Kto będzie wydawał teraz forsę Jarkowi ? będzie go głaskać podrzędna pielęgniarka ze Słupska ( Szczypińska ) ja mu nie współczuję ,bo mi też nikt nie współczuł po śmierci żony .

odpowiedz