więcej

Galerie

Okręty, które przeszły do historii XX wieku

aktualizacja 2013-05-23 (12:30) 3 lata 9 miesięcy 3 dni 12 godzin i 23 minuty temu

następna. 1 / 10

Niewiarygodna potęga na morzu - zobacz zdjęcia

17 grudnia minęła 106. rocznica zwodowania niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein", który odegrał wyjątkowo ponurą rolę w historii Polski i świata. Nawała ogniowa, jaką zgotował polskim obrońcom Westerplatte, stała się symbolem hitlerowskiej agresji, od której rozpoczęła się najstraszniejsza wojna w dziejach ludzkości.

Z tej okazji przypominamy sylwetki najbardziej znanych okrętów liniowych XX wieku. Niektóre z nich okryły się złą sławą, a inne przeszły do legendy, zapisując chlubną kartę w historii świata.

"Schleswig-Holstein" był jednym z pięciu pancerników typu Deutschland zbudowanych przed I wojną światową dla Cesarskiej Marynarki Wojennej. Okręt nazwano na cześć jednej z ówczesnych prowincji Królestwa Prus, która również i współcześnie jest częścią składową Niemiec. Okręt brał udział w Wielkiej Wojnie między innymi walcząc w nierozstrzygniętej bitwie jutlandzkiej, największym starciu morskim tamtego konfliktu.

Narzucony Niemcom po wojnie traktat wersalski nakładał znaczne ograniczenia w kwestii posiadania marynarki wojennej, jednak pozwolono Berlinowi zachować sześć przestarzałych pancerników, wśród których był "Schleswig-Holstein".

Na zdjęciu: "Schleswig-Holstein" w 1931 roku.

(WP.PL/tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Niewiarygodna potęga na morzu - zobacz zdjęcia
wstecz wprzĂłd

Opinie (54)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

13
2
~him 2012-12-18 (13:50) 4 lata 2 miesiące 8 dni 11 godzin i 3 minuty temu

a moze redaktor by dodał cos o wkładzie polskiego niszczyciela ORP "Piorun", ktory wytropił Bismarcka i ostrzelał, a także powiadomił będące w poblizu okrety Homefleet

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
3
~Georg 2012-12-18 (11:09) 4 lata 2 miesiące 8 dni 13 godzin i 44 minuty temu

NIEKOMPETENTNY, NIEDOROBIONY ARTYKUŁ. Nie wiadomo, jakie były kryteria doboru okrętów, dlaczego te, a nie inne. I o co chodzi autorowi? Po pierwsze - Aurora i Indianapolis nie były okrętami liniowymi. A wracając do poprzedniej myśli - taki Schleswik Holstein ma sławę tylko w Polsce, dla świata to nieistotny wrak, podobnie jak i jego działania wojenne. Inne konstrukcje - owszem, nazwy może i znane, ale bez znaczenia w operacjach wojennych, może poza Bismarckiem, który na dwa tygodnie zaangażował całą Royal Navy. A gdzie takie okręty jak Mikasa, Goeben, niemieckie krążowniki liniowe z Bitwy Jutlandzkiej, Hood (przez 20 lat największy na świecie), Duke of York (jako jedyny w 2 w. św. zatopił inny pancernik) czy całe stado nowoczesnych pancerników amerykańskich?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

10
2
~hubbi 2012-12-18 (12:35) 4 lata 2 miesiące 8 dni 12 godzin i 18 minut temu

"Nawała ogniowa, jaką HS zgotował polskim obrońcom Westerplatte, stała się symbolem hitlerowskiej agresji, od której rozpoczęła się najstraszniejsza wojna w dziejach ludzkości. " Nie można zapomunać o Wieluniu w 1939 nadgranicznym mieście. Zostało ono zmombardowane wcześniej niż polska placówka na Westerplatte

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Pokaż więcej komentarzy...