więcej

Galerie

Okręty, które przeszły do historii XX wieku

aktualizacja 2013-05-23 (12:30) 1 rok 1 miesiąc 29 dni 21 godzin i 6 minut temu

następna. 1 / 10

Niewiarygodna potęga na morzu - zobacz zdjęcia

17 grudnia minęła 106. rocznica zwodowania niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein", który odegrał wyjątkowo ponurą rolę w historii Polski i świata. Nawała ogniowa, jaką zgotował polskim obrońcom Westerplatte, stała się symbolem hitlerowskiej agresji, od której rozpoczęła się najstraszniejsza wojna w dziejach ludzkości.

Z tej okazji przypominamy sylwetki najbardziej znanych okrętów liniowych XX wieku. Niektóre z nich okryły się złą sławą, a inne przeszły do legendy, zapisując chlubną kartę w historii świata.

"Schleswig-Holstein" był jednym z pięciu pancerników typu Deutschland zbudowanych przed I wojną światową dla Cesarskiej Marynarki Wojennej. Okręt nazwano na cześć jednej z ówczesnych prowincji Królestwa Prus, która również i współcześnie jest częścią składową Niemiec. Okręt brał udział w Wielkiej Wojnie między innymi walcząc w nierozstrzygniętej bitwie jutlandzkiej, największym starciu morskim tamtego konfliktu.

Narzucony Niemcom po wojnie traktat wersalski nakładał znaczne ograniczenia w kwestii posiadania marynarki wojennej, jednak pozwolono Berlinowi zachować sześć przestarzałych pancerników, wśród których był "Schleswig-Holstein".

Na zdjęciu: "Schleswig-Holstein" w 1931 roku.

(WP.PL/tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Niewiarygodna potęga na morzu - zobacz zdjęcia

Opinie (54)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Z nabrzeża 2013-07-31 (15:55) 11 miesięcy 21 dni 17 godzin i 41 minut temu

Biedny "Schleswig" na dnie się przewraca... A przecież to był ostatni predrednot, zbudowany dla niemieckiej floty wojennej, uczestnik nie tylko Bitwy Jutlandzkiej, ale i... akcji ratunkowej na Bałtyku podczas piekielnie ostrej zimy jednego z późniejszych lat 1920-tych. Jedna z pięciu jednostek typui "Deutschland" miała szczęście, choć jej siostrzyca tego samego typu miała z kolei tragicznego pecha. Nazywała się "Pommern" i była JEDYNYM niemieckim okrętem liniowym utraconym w akcji podczas całej I wojny światowej.

odpowiedz

1
8
~hi 2012-12-19 (09:07) 1 rok 7 miesięcy 4 dni i 29 minut temu

To nie była najstraszniejsza wojna w dziejach ludzkości. W II wojnie światowej w ciągu pięciu lat jej trwania zginęło około 1 miliona Polaków i w tym Chazarów, a tyle to USSmeni w Iraku zamordowali w ciągu kilku dni. Która wojna straszniejsza?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~saf 2013-01-01 (15:29) 1 rok 6 miesięcy 21 dni 18 godzin i 7 minut temu

fasfassfafasfsa

odpowiedz

2
9
~zaza 2012-12-19 (09:41) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 23 godziny i 55 minut temu

miał szczęście. Dlaczego? Bo polskie tchórzliwe okręty podwodne zwiały. A tak to by spoczywał na dnie zatoki.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
0
~matid 2012-12-19 (13:08) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 20 godzin i 28 minut temu

Kolejny artykuł niedouczonego redaktorka... szkoda słów...

odpowiedz

7
1
~ja 2012-12-18 (10:56) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 22 godziny i 40 minut temu

nawała ogniowa? raczej demonstracja słabości kriegsmarine. jeżeli landspolizei i inne łachudry męczyli sie z westerplatte tydzień to znaczy ze ten leciwy pancernik zmarnował amunicję

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Banzai 2012-12-19 (12:46) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 20 godzin i 50 minut temu

najladniejszy, najwiekszy byl Japonski YAMATO prawdziwe cudo ! Banzai !

odpowiedz

1
1
~48 2012-12-19 (12:36) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 21 godzin i 1 minutę temu

i wszyscy oni ... tacy dumni ze swej historii teraz drżą przed ...... naszym kadłubem korwety !!!! Dobrze jest się czuć wielkim - choćby we śnie ....!!!!! A tak wracając do naszej chluby .... ilu naszych patriotów dorobiło się wielomilionowych majątków przy tej " inwestycji " ...!!!!????

odpowiedz

2
10
ZLOTOUSTY1 2012-12-19 (10:48) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 22 godziny i 48 minut temu

TA WOJNA Z UDZIALEM WIELKICH OKRETOW ROZPOCZELA SIE 09.12.1941 W PEARL HARBOR. I TO BYL POCZATEK 2-GIEJ WOJNY SWIATOWEJ A NIE JAKIES WESTERPLATTE. POWTARZAM: ZAJECIE POLSKI BEZ WALKI PRZEZ HITLERA TO NIE BYL POCZATEK WOJNY.

odpowiedz

13
3
~Georg 2012-12-18 (11:09) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 22 godziny i 27 minut temu

NIEKOMPETENTNY, NIEDOROBIONY ARTYKUŁ. Nie wiadomo, jakie były kryteria doboru okrętów, dlaczego te, a nie inne. I o co chodzi autorowi? Po pierwsze - Aurora i Indianapolis nie były okrętami liniowymi. A wracając do poprzedniej myśli - taki Schleswik Holstein ma sławę tylko w Polsce, dla świata to nieistotny wrak, podobnie jak i jego działania wojenne. Inne konstrukcje - owszem, nazwy może i znane, ale bez znaczenia w operacjach wojennych, może poza Bismarckiem, który na dwa tygodnie zaangażował całą Royal Navy. A gdzie takie okręty jak Mikasa, Goeben, niemieckie krążowniki liniowe z Bitwy Jutlandzkiej, Hood (przez 20 lat największy na świecie), Duke of York (jako jedyny w 2 w. św. zatopił inny pancernik) czy całe stado nowoczesnych pancerników amerykańskich?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

10
2
~hubbi 2012-12-18 (12:35) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 21 godzin i 1 minutę temu

"Nawała ogniowa, jaką HS zgotował polskim obrońcom Westerplatte, stała się symbolem hitlerowskiej agresji, od której rozpoczęła się najstraszniejsza wojna w dziejach ludzkości. " Nie można zapomunać o Wieluniu w 1939 nadgranicznym mieście. Zostało ono zmombardowane wcześniej niż polska placówka na Westerplatte

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~sd 2012-12-19 (11:56) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 21 godzin i 40 minut temu

Co za gniot ten artykuł. Bez składu i ładu, i w dodatku pozbawiony głównych przyczyn, i terminu rozpoczęcia wojny, który był inny. Wystarczyło poczytać u źródeł.

odpowiedz

1
1
~luk1407 2012-12-19 (11:42) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 21 godzin i 54 minuty temu

fragment orędzia z serii OSTRZEŻENIE, które otrzymuje Maria Bożego Miłosierdzia---EUROPEJSKIE KRAJE ulegną DYKTATURZE nie lepszej niż za czasów HITLERA-Orędzie nr 350 z serii OSTRZEŻENIE--Sobota, 18.02.2012, godz.16.00--Moja droga, umiłowana córko, Moim zamiarem jest ochronić jak najwięcej Moich WYZNAWCÓW, ponieważ Ręka Mojego Ojca opadnie wkrótce, aby UKARAĆ ludzkość za jej nikczemność i zapobiec, aby straszliwe OKRUCIEŃSTWA popełnione zostały przez GRZESZNIKÓW, którzy chcą zniszczyć wiele NARODÓW. Wszyscy z was będą chronieni, ale na was spoczywa odpowiedzialność za innych. Uważajcie teraz, jak kraje EUROPEJSKIE ulegają DYKTATURZE nie lepszej niż za czasów HITLERA. Przez ŚWIATOWĄ GRUPĘ ustalone są plany, aby przejąć każdy kraj w EUROPIE. BABILON upadnie, jak przepowiedziane. NIEDZIWIEDŹ i CZERWONY SMOK podejmą działania WOJENNE, tak jak prorokowane. RZYM stanie się siedzibą nikczemnych rządów i dominacji. WŁOCHY popadną w ruinę. GRECJA będzie katalizatorem, który dostarczy pretekstu do obalenia BABILONU. Wszystko zostanie teraz wyjawione ŚWIATU. Modlitwa może złagodzić udrękę Moich biednych dzieci, które zmuszone będą żebrać o jedzenie wkładane do ich ust. Będą one traktowane jak dzieci, ale będą przydeptane, ponieważ zostaną zniewolone przez GLOBALNĄ grupę, która działa wspólnie z europejskimi przywódcami. Są oni zdrajcami, wszyscy z nich, nie tylko wobec tych, którym służą, ale wobec BOGA, Wszechmogącego Ojca. Jego IMIĘ jest znienawidzone przez tą grupę, która zakazała hołdu dla Niego w swoich krajach. Dlatego będą cierpieć. Będą UKARANI i pozbawieni możliwości wypełnienia swojej nikczemnej MISJI. Gniew Mojego Ukochanego Ojca osiągnął teraz niespotykane dotąd wyżyny, ponieważ podniesienie się wielkiego CZERWONEGO SMOKA jest nieuchronne. Tak dużo zniszczenia, dzieci. Tak dużo żądzy władzy i kontroli. Tak dużo nienawiści do Mnie, ich Boskiego Zbawiciela. Czterech posłańców SZATANA zeszło i pracuje teraz wewnątrz tych GRUP. Ci nikczemni i potężni przywódcy kontrolowani są przez antychrysta, który jest teraz bardzo aktywny. Antychryst prowadzi bardzo dużą organizację. Są oni tak przebiegli, że tylko niewielu zdaje sobie sprawę, co oni naprawdę robią. Moje dzieci, oni będą próbowali przejąć władzę i będzie się wydawać, że wszystkie ich plany się rozwijają. Ale to jest czas, kiedy Mój Ojciec będzie INTERWENIOWAĆ. Biada tym, których spotka gniew Mojego Ojca. Nie będzie im nawet dana szansa, aby zadrżeć przed Nim, jeśli natychmiast nie okażą skruchy. Dzieci, bardzo niewielu z was podawana jest prawda, gdyż wielu z tych ludzi kontroluje wiadomości, abyście wierzyli, że są one prawdą. Nie macie żadnych innych środków poznania, co się dzieje na świecie. Gdyż te organizacje, które uważacie za odpowiedzialne, które mają dbać o NARODY, są w rzeczywistości tymi samymi grupami prowadzonymi przez ANTYCHRYSTA. Narody, o których uważacie, że są nikczemne, są represjonowane i używane jako pionki, tak że zamiast tego, wydają się niegodziwe dla zewnętrznego świata. Nie musicie zawsze wierzyć w to, co jest wam prezentowane w imię sprawiedliwości. Módlcie się mocno za wszystkich waszych BRACI I SIOSTRY, którzy zostaną zdeptani przez tych ludzi. Módlcie się, żeby Ostrzeżenie opóźniło ich działanie i módlcie się o osłabienie wpływu planu zaaranżowanego, aby znieść wasze prawa do waszych pieniędzy, waszej żywności i wasze prawo do praktykowania Chrześcijaństwa i innych religii, które honorują Mojego Ojca. Wasz ukochany Jezus Chrystus Zbawiciel ludzkości

odpowiedz

2
1
~silver-lublin 2012-12-19 (11:39) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 21 godzin i 57 minut temu

Kolejny gniot. Kto zatwierdza takie materiały do emisji? Niekompetentny, zawierający błędy. Obawiam się, że autor nie miał pojęcia o czym pisze.

odpowiedz

0
0
~szipment 2012-12-19 (10:49) 1 rok 7 miesięcy 3 dni 22 godziny i 47 minut temu

Titanic lepszy xD Po tuningu też by mógł być pancernikiem i to jakim nie zatapialnym xD

odpowiedz

13
2
~him 2012-12-18 (13:50) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 19 godzin i 46 minut temu

a moze redaktor by dodał cos o wkładzie polskiego niszczyciela ORP "Piorun", ktory wytropił Bismarcka i ostrzelał, a także powiadomił będące w poblizu okrety Homefleet

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
27
~Tomash 2012-12-18 (09:53) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 23 godziny i 43 minuty temu

Prawda taka, że dzisiejsze łódeczki zwane niszczycielami to kpina i z kretesem poniosłyby porażkę z okrętami liniowymi.

odpowiedz