więcej

Galerie

Najsłynniejsi polscy szpiedzy i agenci wywiadu

aktualizacja 2012-11-22 (09:21) 4 lata 2 miesiące 30 dni 12 godzin i 48 minut temu

Marian Zacharski

O ile prezentowany wcześniej Jerzy Sosnowski mógł aspirować do tytułu "Bonda II RP", to Marian Zacharski powszechnie uważany jest za "Bonda PRL-u". Szpiegując w USA od 1975 roku, zdobył tajne informacje dotyczące największych tajemnic z zakresu obronności Stanów Zjednoczonych.

W wyniku jego działalności służby wywiadowcze PRL uzyskały m.in. dokumentację techniczną systemów radarowych myśliwców F-14, F-15, F-16, F-18, bombowca strategicznego B-1, systemu sonarowego dla okrętów podwodnych, dokumentację ulepszonej rakiety ziemia-powietrze Hawk i plany pocisków rakietowych Phoenix i Patriot.

W 1981 Zacharski został zdekonspirowany przez Polaka pracującego w ONZ Jerzego Korycińskiego, który zbiegł i poinformował FBI o działalności polskiego wywiadu w USA. Szpieg został skazany na dożywocie, ale cztery lata później, po wymianie na 25 współpracowników wywiadu amerykańskiego więzionych w krajach bloku wschodniego, powrócił do Polski.

Zacharski był agentem z powołania, do końca lojalnym PRL. W więzieniu FBI łamało go, oferując mu wolność w zamian za współpracę, lecz nie uległ tym próbom. Nie zdradził też żadnych tajemnic państwowych. Jak sam tłumaczył, jednym z motywów, którymi kierował się wstępując do służb, był patriotyzm.

Zapytany kiedyś, dlaczego odrywa działalność oficera wywiadu Polski, która wówczas była uzależniona od sowieckiej Rosji, od oceny moralnej, Zacharski odpowiedział, że "w służbach wywiadowczych nie należy szukać ludzi, którzy są pilnymi uczniami podręczników etyki i moralności".

Na zdjęciu: Marian Zacharski w styczniu 1996 roku

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp

oceń
tak 10 100%
nie 0 0%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Marian Zacharski
wstecz wprzĂłd

Opinie (38)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

28
4
~Zbych81 2012-11-21 (14:54) 4 lata 3 miesiące 7 godzin i 15 minut temu

Jeden z najlepszych polskich szpiegów- przydałoby się dzisiaj więcej takich.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
7
~9870 2012-11-21 (14:14) 4 lata 3 miesiące 7 godzin i 55 minut temu

Porządny gość, godny zaufania.

odpowiedz

24
12
~zak 2012-11-21 (19:37) 4 lata 3 miesiące 2 godziny i 32 minuty temu

W przeciwieństwie do Kuklińskiego to człowiek honoru i bohater, który mimo amerykańskich judaszowych srebrników nie sprzedał Ojczyzny jaką ona by nie była. Widać w naszej Ojczyźnie bardziej ceni się tych co ją zdradzili niż tych, którzy za nią cierpieli. Rządzący i potomni powinni pamiętać, że Polska na przestrzeni dziejów była jedna, tylko w znacznej części jej historii jej ustój, barwy i miejsce na politycznej mapie świata zależał od sąsiadów i "pseudo sojuszników". Trzeba też pamiętać, że w ostatnich dwustu pięćdziesięciu latach naszej historii po polskiej ziemi chodziły tabuny zdrajców, których rodziny dziś odzyskują dobra majątkowe, byli tacy, którzy występowali przeciw legalnej władzy ( Piłsudski i jego zamach majowy), byli tacy, którzy w czasie II wojny światowej otwarcie kolaborowali z hitlerowcami mordując przy tym własnych obywateli (NSZ) i dziś stawia się ich na piedestały a nawet nosi na czele marszów niepodległościowych. Tylko ci z PRL są źli. Tak oto wygląda szacunek dla historii po Polsku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Pokaż więcej komentarzy...