więcej

Galerie

Skok spadochronowy z 39 kilometrów

aktualizacja 2012-10-16 (20:16) 2 lata 2 miesiące 2 dni 16 godzin i 57 minut temu

następna. 1 / 16

Na ten wielki skok czekał cały świat! - zdjęcia

Na zdjęciu: Felix Baumgartner wykonuje rekordowy skok, a właściciel poprzedniego rekordu, mentor skoczka Joe Kittinger wstrzymuje oddech w centrum dowodzenia.

Baumgartner wzniósł się balonem na wysokość powyżej 39 km, ustanawiając rekord najwyższego załogowego lotu balonem. O ok. 8 km pobił też rekord skoku ze spadochronem z największej wysokości. Szczęśliwie wylądował na wschodzie stanu Nowy Meksyk w USA. Skoczek przekroczył również barierę dźwięku osiągając szybkość 1.342 km/godz, czyli 1,24 liczby Macha.

Podczas lotu balonem Baumgartner zasygnalizował ekipie naziemnej, że "jest mu za zimno", kiedy zaś spadał, że "zaparował mu hełm".

Balon rozpoczął lot ok. 17.30 czasu polskiego (ok. 9.30 czasu lokalnego). Start, który nastąpił w Roswell w Nowym Meksyku, zaplanowano początkowo na godz. 14, ale kilkakrotnie go przesuwano ze względu na zbyt silny wiatr.
Wznoszenie trwało ponad dwie i pół godziny. Kiedy balon osiągnął planowaną wysokość, ekipa naziemna rozpoczęła procedurę przygotowującą Baumgartnera do skoku ze stratosfery. Bezpośrednio skoczek rozmawiał z poprzednim rekordzistą Josephem Kittingerem, który przeprowadził go przez listę kontrolną zawierająca około 40 punktów.

Ostatnim z nich było otwarcie się drzwi kapsuły i wyjście skoczka na jej próg. Po 4 minutach i 19 sekundach spadku swobodnego Baumgartner otworzył spadochron. Śmiałek wylądował szczęśliwie po ok. 10 minutach lotu.

Baumgartner pobił rekord wysokości załogowego lotu balonem, ustanowiony w 1961 r. przez Victora Prathera i Malcoma Rossa, którzy wznieśli się na wysokość 34 668 metrów.

PAP/IAR/Wikipedia/ap/meg/pg

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 107 92.24%
nie 9 7.76%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Na ten wielki skok czekał cały świat! - zdjęcia

Opinie (162)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

25
0
~utu 2012-10-14 (23:30) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 43 minuty temu

tak sie tylko zastanawiam kogo tu bardziej podziwiac jego za odwage czy jego matke ktora sledzila kazdy moment swojego syna..

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

24
3
~maggiemj 2012-10-15 (01:10) 2 lata 2 miesiące 4 dni 12 godzin i 3 minuty temu

Ależ musi być szczęśliwy! To miłe uczucie patrzeć na tak usmiechniętego człowieka, który spełnił swoje marzenie i pokonał strach. Jakie będzie następne? Gratuluję odwagi.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

15
0
LOVE 2012-10-14 (23:39) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 34 minuty temu

Facet ma YAYA ! Ja bym się nie odważył ! GRATULCJE !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
1
~Bella 2012-10-15 (07:22) 2 lata 2 miesiące 4 dni 5 godzin i 51 minut temu

Szasunek dla niego, szacunek dla jego mamy. Mam dwóch synów, patrzyłam na nią i podziwiałam za siłę. Ja bym szału dostała patrząc jak mój syn skacze prawie z kosmosu na ziemię. A Felix... niesamowity facet. Wyjątkowy. Jaką trzeba miec odwagę!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~Johny 2012-10-14 (23:45) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 28 minut temu

Koles ma jaja:):):)hehe ja bym nie skoczył hehe Gratulacje:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
0
~martusaa 2012-10-14 (23:21) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 52 minuty temu

Gratulacje, napprawde wielki szacunek .. Teraz tylko życzyć powodzenia i życzyć dalszych sukcesów :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
1
~xxxx 2012-10-15 (00:04) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 9 minut temu

Felix wielkie uklony i szacunek jestes wielki mysle ,ze do tej opini dolaczy sie wielu moich rodakow .

odpowiedz

9
0
~Marta 2012-10-14 (23:42) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 31 minut temu

Wielki szacunek dla Tego człowieka, odwaga ogromna....

odpowiedz

11
3
~cripl 2012-10-15 (03:59) 2 lata 2 miesiące 4 dni 9 godzin i 14 minut temu

Lemingi !!!!-w USA sie dzieje. Jak cos wam nie pasuje ,nie uzywajcie telewizorow,lodowek,samochodow,telefonow,nie noscie dzinsow itd. Korzystajcie z dobrodziejst wodza Lenina.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~joannaro99 2012-10-15 (09:37) 2 lata 2 miesiące 4 dni 3 godziny i 36 minut temu

Teraz czas na skok z księżyca

odpowiedz

8
1
~elo 2012-10-15 (01:18) 2 lata 2 miesiące 4 dni 11 godzin i 55 minut temu

Ostatnie słowa Feliksa przed opuszczeniem kapsuły... KTO NIE SKACZE, TEN Z pOLICJI HEJ, HEJ!!!

odpowiedz

7
0
~jock 2012-10-14 (23:56) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 17 minut temu

chyle czolo tym ludziom, wyczyn niesamowity

odpowiedz

7
0
~dany 2012-10-14 (23:55) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 18 minut temu

kozak

odpowiedz

7
1
~af 2012-10-15 (08:35) 2 lata 2 miesiące 4 dni 4 godziny i 38 minut temu

Dlaczego niewiarygodny ? Przecież skoczył ! Może wspaniały, odważny, wiarygodny, emocjonujący, niesamowity, ...

odpowiedz

8
2
~Antoni 2012-10-15 (07:32) 2 lata 2 miesiące 4 dni 5 godzin i 41 minut temu

Najbardziej podejrzany w tym wszystkim jest HEL !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~zaaak 2012-10-15 (05:49) 2 lata 2 miesiące 4 dni 7 godzin i 24 minuty temu

Pierwszy był KETTINGER!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
1
~bolidek 2012-10-15 (00:07) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 6 minut temu

gratulacje. jest kozak

odpowiedz

7
1
~kak 2012-10-15 (00:04) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 9 minut temu

brawo Feliks!! tacy ludzie tworza ten swiat!!

odpowiedz

6
1
~mYszKin 2012-10-15 (09:26) 2 lata 2 miesiące 4 dni 3 godziny i 47 minut temu

Tam ludzie kzystają z życia, realizując najdziwniejsze pomysły, a tutaj w Polsce stresują się, czy wystarczy na jedzenie i opłaty.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
0
~Wojtas 2012-10-14 (23:46) 2 lata 2 miesiące 4 dni 13 godzin i 27 minut temu

Fajnie to wyglądało. Szacun.

odpowiedz