więcej

Galerie

Skok spadochronowy z 39 kilometrów

aktualizacja 2012-10-16 (20:16) 2 lata 9 dni 6 godzin i 2 minuty temu

następna. 1 / 16

Na ten wielki skok czekał cały świat! - zdjęcia

Na zdjęciu: Felix Baumgartner wykonuje rekordowy skok, a właściciel poprzedniego rekordu, mentor skoczka Joe Kittinger wstrzymuje oddech w centrum dowodzenia.

Baumgartner wzniósł się balonem na wysokość powyżej 39 km, ustanawiając rekord najwyższego załogowego lotu balonem. O ok. 8 km pobił też rekord skoku ze spadochronem z największej wysokości. Szczęśliwie wylądował na wschodzie stanu Nowy Meksyk w USA. Skoczek przekroczył również barierę dźwięku osiągając szybkość 1.342 km/godz, czyli 1,24 liczby Macha.

Podczas lotu balonem Baumgartner zasygnalizował ekipie naziemnej, że "jest mu za zimno", kiedy zaś spadał, że "zaparował mu hełm".

Balon rozpoczął lot ok. 17.30 czasu polskiego (ok. 9.30 czasu lokalnego). Start, który nastąpił w Roswell w Nowym Meksyku, zaplanowano początkowo na godz. 14, ale kilkakrotnie go przesuwano ze względu na zbyt silny wiatr.
Wznoszenie trwało ponad dwie i pół godziny. Kiedy balon osiągnął planowaną wysokość, ekipa naziemna rozpoczęła procedurę przygotowującą Baumgartnera do skoku ze stratosfery. Bezpośrednio skoczek rozmawiał z poprzednim rekordzistą Josephem Kittingerem, który przeprowadził go przez listę kontrolną zawierająca około 40 punktów.

Ostatnim z nich było otwarcie się drzwi kapsuły i wyjście skoczka na jej próg. Po 4 minutach i 19 sekundach spadku swobodnego Baumgartner otworzył spadochron. Śmiałek wylądował szczęśliwie po ok. 10 minutach lotu.

Baumgartner pobił rekord wysokości załogowego lotu balonem, ustanowiony w 1961 r. przez Victora Prathera i Malcoma Rossa, którzy wznieśli się na wysokość 34 668 metrów.

PAP/IAR/Wikipedia/ap/meg/pg

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 107 92.24%
nie 9 7.76%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Na ten wielki skok czekał cały świat! - zdjęcia

Opinie (162)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
45
~olus1952 2012-10-15 (06:37) 2 lata 10 dni 19 godzin i 41 minut temu

Jest to trwonienie niesamowitych pieniędzy na głupoty. Powinno być zabrononione i karane. Czy chcecz, aby twoje dziecko próbowało pobić rekord ustanowiony przez tego pana?

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

5
9
~de 2012-10-15 (07:47) 2 lata 10 dni 18 godzin i 31 minut temu

moja opinia jest taka , że skok był głównie na potrzeby wojska. po to żeby sprawdzić czy da się coś takiego wykonać. człowiek leci jak pocisk , odbicia od radaru żadnego , jest niewykrywalny.jakąś misję można wykonać, bo są samoloty które latają w stratosferze i można wyskoczyć.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~stra 2012-10-16 (10:10) 2 lata 9 dni 16 godzin i 8 minut temu

FELIKSIE jakie to szczescie dla ciebie ze tego skoku nie organizował rzad polski bo nigdy byś nie wyskoczył ,my tu w polsce jesteśmy na poziomie bananów i drzew

odpowiedz

4
0
~_arp 2012-10-16 (07:56) 2 lata 9 dni 18 godzin i 22 minuty temu

Jest to wyczyn i odwaga godna najwyższego podziwu. Wydarzenie to szczególnie w czasach tak burzliwych jak obecne nie może być jednak potraktowne przez naukę w sposób ograniczony a przełożenie powinno objąć już prawie wszystkie wymiary dokonań ludzkich jak również powiązań przyczynowo-skutkowych. Moment najszczęśliwszy w całym wydarzeniu to piękne jak pląs taneczny lądowanie Felixa bo takie lądowanie to symbol wielkiej Nadziei.

odpowiedz

1
10
~xxxx 2012-10-15 (08:01) 2 lata 10 dni 18 godzin i 17 minut temu

Austriak czy Australijczyk.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~mm 2012-10-15 (19:51) 2 lata 10 dni 6 godzin i 27 minut temu

to musiałoby być najlepsze 10 minut w jego życiu :) w moim, by było :p

odpowiedz

1
2
~.. 2012-10-15 (19:18) 2 lata 10 dni 7 godzin i 1 minutę temu

[LINK] [LINK] Prędkość dźwięku, prędkość rozchodzenia się fal dźwiękowych w danym ośrodku. Ma duże znaczenie w lotnictwie ze względu na istnienie bariery dźwięku. W związku ze spadkiem temperatury i ciśnienia atmosferycznego prędkość dźwięku maleje ze wzrostem wysokości lotu (o 10 km/h co 696 m wysokości) i wynosi przy ziemi 1224 km/h, a 1066 km/h na wysokości 11 000 m, powyżej której już nie maleje. Prędkość światła, c, fundamentalna stała fizyki. Jest to prędkość rozchodzenia się fal elektromagnetycznych w próżni. W układzie jednostek SI prędkość światła powiązana jest z dwiema innymi stałymi przyrody: dielektryczną stałą dla próżni Îľo oraz przenikalnością magnetyczną dla próżni Âľo zależnością: Prędkość światła c jest niezmiennikiem transformacji Lorentza (jest jednakowa w każdym układzie odniesienia). Wynosi c = 299792458Âą1,2 m/s. Jest to największa prędkość przekazu informacji lub energii. W ośrodku materialnym prędkość światła zależy od długości fali (zjawisko dyspersji), wówczas prędkość fazowa światła równa jest c/n, gdzie: n - współczynnik załamania światła (dla danej długości fali). Pierwszy prędkość światła zmierzył O. Rřmer (1673) poprawnie interpretując obserwowane nieregularności momentów zaćmień księżyców Jowisza przez planetę jako efekt spowodowany przez różnicę czasu, w jakim światło pokonuje zmienną odległość Jowisz-Ziemia. RĂśmer uzyskał wynik skończonej wartości c = 215 000 km/s. Pomiar prędkości światła metodą badania aberracji (astronomicznej) światła przeprowadził w 1735 J. Bradley, uzyskał on wynik c = 303 000 km/s. W 1849 A.H.L. Fizeau przeprowadził pierwszy laboratoryjny pomiar prędkości światła. W eksperymencie tym wiązka światła pada na szybko rotującą tarczę z równomiernie rozłożonymi na obwodzie n szczelinami i n przesłonami, a następnie światło przepuszczone przez szczelinę, odbija się od lustra znajdującego się w odległości l i pada ponownie na tarczę. Przy pewnej częstości obrotów f światło odbite powraca przez sąsiedni otwór, wtedy c = 4lfn. Fizeau uzyskał wartość c = 299 860 Âą 80 km/s (n = 720, f = 12,6 obr/s, l = 8633 m). Obecne pomiary przeprowadza się zazwyczaj korzystając z udoskonalonej metody Fizea

odpowiedz

0
1
~Koczkodan 2112 2012-10-15 (19:14) 2 lata 10 dni 7 godzin i 4 minuty temu

Hardkor

odpowiedz

10
17
~zatroskany 2012-10-15 (00:42) 2 lata 11 dni 1 godzinę i 36 minut temu

a przez Tuska w polsce to tylko bieda! Dlaczego w polsce sie nie dało tego zrobić ?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

11
1
~Johny 2012-10-14 (23:45) 2 lata 11 dni 2 godziny i 33 minuty temu

Koles ma jaja:):):)hehe ja bym nie skoczył hehe Gratulacje:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
6
~albipl 2012-10-15 (00:26) 2 lata 11 dni 1 godzinę i 52 minuty temu

jak pierwszy? w 1960 był z wysokości 31 km ale mi to różnica :p też leciał z prędkością dzwięku

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
3
~cripl 2012-10-15 (03:59) 2 lata 10 dni 22 godziny i 19 minut temu

Lemingi !!!!-w USA sie dzieje. Jak cos wam nie pasuje ,nie uzywajcie telewizorow,lodowek,samochodow,telefonow,nie noscie dzinsow itd. Korzystajcie z dobrodziejst wodza Lenina.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~zaaak 2012-10-15 (05:49) 2 lata 10 dni 20 godzin i 29 minut temu

Pierwszy był KETTINGER!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~TJ 2012-10-15 (08:52) 2 lata 10 dni 17 godzin i 26 minut temu

Chcecie zobaczyc jak skakal Joseph Kittinger 50 lat temu ?Jezus bez kapsuly..poprostu stoi na malym podeście a nad nim balon...pod nim przepasc., wzruszające.Zobaczcie na YouTube wpiszcie - Joseph W. Kittinger parachutes from 102,800 feet

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
3
~? 2012-10-15 (08:03) 2 lata 10 dni 18 godzin i 15 minut temu

dziwne...oglÄ dałem na
dziwne...oglądałem na żywo i prędkość rosła do 1173km/h na tym koniec wiec gdzie przekroczył prędkość dźwięku? dokonał nieprawdopodobnego ale akurat to mi nie pasuje...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
2
~tiger man 2012-10-15 (10:25) 2 lata 10 dni 15 godzin i 53 minuty temu

''Kapsuła nie pokropiona,kapelana przy starcie nie było,po skoku nie ucałował ziemi , ech , napewno ateista albo i co gorszego !!!,,:-))

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
8
~Jan 2012-10-15 (09:38) 2 lata 10 dni 16 godzin i 40 minut temu

Pytanie do Baumgartnera - Ziemia- czy widzisz tam Boga ? Baumgartner - Nie . Zi. Czy widzisz anioła ? B. Nie ! Zi-Czy widzisz jakiegoś Jezusa albo dziewicę jego mamę ? B. Nie , nie ma ich tu ! Czy widzisz jakiegoś innego boga, albo chociaż pół boga ? B.Nie, nic takiego tu nie widać ! Zi-To czy widzisz chociaż cokolwiek co można nazwać bytem nadprzyrodzonym, np. świętego JP 2, zamordowanego w zamachu prezydenta Polski, krasnoludka albo smoka ? B. Nie ! Zi - Jeżeli ci ludzie byli by w niebie to co by się z nimi stało ? B- to oczywiste że by pospadali. Zi- więc może byli i już pospadali ? B- Tak , na pewno spadli na ziemię. Zi- dobra wracaj i dalej będziemy ich szukać na ziemi .

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
0
~POkemon 2012-10-15 (15:16) 2 lata 10 dni 11 godzin i 2 minuty temu

nasz płemieł umie lepiej

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

24
3
~maggiemj 2012-10-15 (01:10) 2 lata 11 dni 1 godzinę i 8 minut temu

Ależ musi być szczęśliwy! To miłe uczucie patrzeć na tak usmiechniętego człowieka, który spełnił swoje marzenie i pokonał strach. Jakie będzie następne? Gratuluję odwagi.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
5
~rs 2012-10-15 (14:19) 2 lata 10 dni 11 godzin i 59 minut temu

Czy nie bylo by wiekszego szczescia dac dziecom w etiopi lekow i jedzenia aby nie umieraly i muchy ich nie jadly.Cały ten swiat to jeden wielki syf.

odpowiedz