więcej

Galerie

Powstanie Warszawskie

aktualizacja 2012-08-01 (17:22) 2 lata 4 miesiące 20 dni 12 godzin i 35 minut temu

następna. 1 / 20

Wielki wybuch w warszawskim wieżowcu - zdjęcia

68 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Przez 63 dni prowadzili oni heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi oraz ich sojusznikami. W trakcie walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy, niemal drugie tyle dostało się do niewoli. Liczba ofiar cywilnych szacowana jest na 150-200 tys. osób. Warszawa została zamieniona w morze ruin, a wszystkich pozostałych przy życiu mieszkańców wypędzono z miasta.

Na zdjęciu: gmach Prudentialu trafiony 28 sierpnia przez dwutonowy pocisk wystrzelony z ciężkiego moździerza typu "Karl-Gerat". Widok z dachu domu przy ul. Kopernika 28.

W czasie Powstania Warszawskiego Prudential, ówcześnie najwyższy budynek w stolicy, został ostrzelany ok. 1000 pocisków. Jego stalowa konstrukcja jednak przetrwała i po wojnie hotel został odbudowany. W 2010 roku rozpoczęto generalny remont gmachu, który ma przywrócić jego oryginalny, przedwojenny wygląd.

(Wikimedia Commons, wp.pl/tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 10 90.91%
nie 1 9.09%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Wielki wybuch w warszawskim wieżowcu - zdjęcia

Opinie (277)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

91
21
~44" 2012-08-01 (00:04) 2 lata 4 miesiące 20 dni 5 godzin i 53 minuty temu

CHWAŁA BOHATEROM

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

71
5
~fgh 2012-08-01 (00:15) 2 lata 4 miesiące 20 dni 5 godzin i 42 minuty temu

1000 pociskow go nie zniszczylo a wtc jeden samolot

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

66
6
~ak 2012-08-01 (18:33) 2 lata 4 miesiące 20 dni 11 godzin i 24 minuty temu

Nie zapominajmy o tym, że naród był mordowany!!!O tym się dzisiaj nie pisze, ale warto się dokształcić i wiedzieć, że cały szlak wkraczania Niemców a póżniej ze wsch. Sowietów, to był szlak mordów ludności cywilnej, gł. polskiej inteligencji)!!!! Byliśmy przeznaczeni do eksterminacji, zaraz po ludności żydowskiej. Losy wojny były nieznane. Ludzie nie chcieli iść na rzeż niczym baranki....Każdy może zafundować sobie przejazd przez polskie miesta (od zach. po wsch) i obejrzeć pomniki poświęcone pamięci pomordowanych niewinnych Polakow, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami (elitą narodu, która mogła oświecać masy).Dzisiaj ci wszyscy, którzy piszą o bezsensowności podejmowanej walki, są wielkimi manipulantami!!!Nie można oceniać tamtych decyzji, którym przyświecala wiara w zwycięstwo, z pozycji dzisiejszej wiedzy o zdradzie aliantów. Taka zdrada nie mieścila się ludziom w głowie. Hańbą okryli się właśnie alianci i to należałoby w interesie Polski obwiescić światu, tylko kto ma to zrobić, gdy wszystkie ważne ośrodki opanowane przez antypolaków wbojającym ludziom do głowy bezsensowność podjęcia walki!!!

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

58
7
~ola 2012-08-01 (04:03) 2 lata 4 miesiące 21 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

ci odważni i honorowi ludzie walczyli o wolną i lepszą Polskę...w grobach się przewracają widząc co się teraz tu wyprawia !!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

71
26
~He ! he ! 2012-08-01 (17:08) 2 lata 4 miesiące 20 dni 12 godzin i 49 minut temu

W trakcie walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy, niemal drugie tyle dostało się do niewoli. Liczba ofiar cywilnych szacowana jest na 150-200 tys. osób. Warszawa została zamieniona w morze ruin, a wszystkich pozostałych przy życiu mieszkańców wypędzono z miasta. - CO ZA GENIUSZ WOJSKOWY DOWÓDZTWA AK !

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

76
33
~darek 2012-08-01 (17:59) 2 lata 4 miesiące 20 dni 11 godzin i 58 minut temu

To Niemcy to miasto zniszczyli to Niemcy zabili jak się szacuje od 150 do 200 tyś. mieszkańców Warszawy. A ci którzy pomóc mogli czekali na drugim brzegu aż się Warszawa wykrwawi. Dzisiaj krytykuje i opluwa się powstańców ludzi którzy ginęli w nierównej walce z niemieckim okupantem.Być może dziadkowie tych najaktywniejszych krytyków powstania czekali z bolszewikami na drugim brzegu Wisły.Nasłuchali się opowieści rodzinnych jak to dziadzia z armią czerwoną wyzwalał Warszawę.I pieprzą byle pieprzyć.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

42
7
~angelo 2012-08-01 (17:46) 2 lata 4 miesiące 20 dni 12 godzin i 11 minut temu

Szaleńcy dali spalić Warszawę, aby na złosć zrobić Moskwie rzucili bezbronne dzieci i młodzież Warszawy przeciw niemieckim formacjom pancernym i bandytom Dirlewangera i Kamińskiego. W efekcie straty polskie okazały się przerażające. Na jednego zabitego żołnierza niemieckiego przypadało co najmniej ... rozwiń całość10 poległych powstańców. Jeśli uwzględnić ofiary wśród ludności cywilnej to okaże się, że śmierć jednego Niemca kosztowała życie 100 Polaków. Gdyby jakikolwiek generał amerykański czy brytyjski osiągnął takie wyniki oddano by go pod sąd i rozstrzelano. U nas jest to powód do chwały i stawiania pomników Ani jeden z generałów Powstania Warszawskiego, tak beztrosko wysyłających bezbronną młodzież przeciw czołgom i samolotom, nie poniósł odpowiedzialności. Przed poddaniem się w/w zdążyli pomnożyć szlify generalskie. W Godzinie "W" w szeregach stołecznej AK był tylko jeden generał, w momencie upadku powstania... już siedmiu. Żaden nie poległ w walce i żaden nie strzelił sobie w łeb patrząc na konające miasto. Grzecznie pomaszerowali do niewoli, żyjąc bezpiecznie do końca wojny, a potem pisząc pamiętniki i przyjmując medale. Poza dowódcami byli jednak prawdziwi bohaterowie. To żołnierze, którzy zacisnęli zęby i wykonali rozkaz, idąc na rzeż bez broni. Chłopcy w zbyt dużych hełmach, spadających na oczy. Łączniczki i sanitariuszki, dokonujące cudów odwagi. "Berlingowcy" z Ludowego Wojska w postrzelanych łodziach i lotnicy płonący nad Warszawą. Cywile znoszący to, co wedle normalnych, ludzkich kryteriów było nie do zniesienia. I jeszcze matki, nieulękłe wobec wroga, które miały też odwagę wykrzyczeć Borowi-Komorowskiemu w twarz: "Morderco naszych dzieci!". To im należą się hołdy. Im i tylko im.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

52
18
~mc 2012-08-01 (17:10) 2 lata 4 miesiące 20 dni 12 godzin i 47 minut temu

Chwała bohaterom - ale decydentów pod sąd. Tyle krwi przelanej na darmo, tylu wspaniałych ludzi wysłanych na smierć. Ludzie podejmujący decyzję o powstaniu musieli wiedzieć, że to nie ma cienia szansy na powodzenie

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

44
10
~jacenty 2012-08-01 (00:27) 2 lata 4 miesiące 20 dni 5 godzin i 30 minut temu

CHWAŁA BOHATEROM !!!!

odpowiedz

33
3
~ZAZ 2012-08-01 (08:33) 2 lata 4 miesiące 20 dni 21 godzin i 24 minuty temu

Kiedyś to się budowało, a jako ciekawostkę można podac, że do pozwolenia wystarczyło kilka dokumentów i dobry inżynier. Projekt nie był makulaturą półtonową ale jednym rysunkiem naklejonym na tekturę fotmatu A2. No, ale żeby być projektantem trzeba było posiąść sztukę budowlaną i mieć głównie wyczucie statyki a nie jak teraz jedynie progtamm komputerowy generujący stosy nikomu niepotrzebnych wyliczeń. O metodzie kremony, liczenia naprężeń dopuszczalnych i o momentach zginających w budowlach już mało który projektant wie. Teraz dużo wydruku i mało fachowości.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

33
6
~chwałabohaterom 2012-08-01 (20:44) 2 lata 4 miesiące 20 dni 9 godzin i 13 minut temu

Tak, to była Wielka Ofiara. Antyczna. Tragiczna. Dlatego, choć racjonalnie - nieuzasadniona, to w kategoriach metafizycznych (a mówie to wbrew sobie, bo osobiscie jestem krytykiem Powstania, jako - Ludobójstwa Polaków ) - Nieśmiertelna i ... S k u t e c z n a . Powstańcy zostali POMORDOWANI NA ZIMNO. Akcją - od dawna przygotowywaną w zbrodniczych gabinetach i salonach Londynu, Waszyngtonu, Moskwy i Berlina . Nie wiedzieli jednak Mordercy, że mordują klasyczne Baranki na klasycznym Stosie Ofiarnym. Że budują Ołtarz, że niewinnie przelana krew Obrońców Wolności - Dzieci Warszawy, będzie iśc za nimi po kres czasu. I nikt i nic jej nie zmaże... My miniemy, a Oni - Powstańcy - bedą żyć w pamięci Polaków wiecznie ( i nie tylko w pamięci Polaków, mam nadzieję, bo nie tylko w Polskiej Sprawie oddali życie, a w Sprawie - w ogóle: Ludzkiej Wolności, Prawdy i Prawa do Życia Wszystkich Ludzi, równiez tych przegranych czy zdradzonych). Tak, zabraklo ich w PRLu , byc może... NA PEWNO - inaczej wyglądałaby Polska, gdyby żyli. Ich śmierc jest niepowetowaną stratą. Ale stała sie tez Niezmywalnym Znakiem Wolności, Wierności, Solidarności, Miłości, Najwyzszych Wartości, Najwyższego Czlowieczeństwa. Może nawet - czegos Nadludzkiego? Za coś takiego, za kawałek Niesmiertelności, Bogowie każą sobie suto płacić. Najlepiej - krwią. I to tą najbardziej niewinną, młodą... Dzieki temu, my dziś, na codzień karmieni massmedialną papką, tanią konsumpcją, tandetą pseudowartości, serialami i igrzyskami dla niewolników, kazdego 1 sierpnia mozemy, jesli starcza nam uwagi i duchowej kondycji, otrzeć się o coś ... coś...nawet nie wiem, jak to nazwać....może po prostu: - o coś ... W y ż s z e g o ? Powstańcy, chłopcy i dziewczęta tamtej Warszawy , jesteście dla mnie czymś...Najpiękniejszym, Najczu

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

26
0
~adehade 2012-08-01 (17:50) 2 lata 4 miesiące 20 dni 12 godzin i 7 minut temu

Szacunek dla tych ludzi.Pewnie się w grobach przewracają widząc co się dzieje z tym krajem................

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

31
9
~miron 2012-08-01 (17:08) 2 lata 4 miesiące 20 dni 12 godzin i 49 minut temu

ciekawe kto ten wiezowiec po wojnie odbudowal, czy ci ktorzy go zniszczyli ? no chyba nie komunisci... pytam bo mam malo lat i nie wiem. Jakby co to dziekuje za odpowiedz.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

40
20
~JORDAN 2012-08-01 (20:27) 2 lata 4 miesiące 20 dni 9 godzin i 30 minut temu

Dziś w Warszawie zawisł las biało-czerwonych flag, tak jak 68 lat temu. To ten dzień w roku, w którym moje miasto wygląda tak niezwykle patriotycznie, podniośle i dumnie. Trzeba być albo prowokatorem albo antypolskim prostakiem wywodzącym się z rodziny z UB-ckim rodowodem by pisać wypociny o celowości Powstania i mówić o jego klęsce. CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM !!! CZEŚĆ I CHWAŁA NAJWSPANIALSZEMU POKOLENIU W DZIEJACH POLSKI, KTÓRE BEZ WAHANIA CHWYCIŁO ZA BROŃ W IMIĘ WALKI O PRAWDZIWE IDEAŁY - GLORIA VICTIS !!! Dziś prawie nikt nie byłby w stanie podjąć namiastki tej decyzji, która rozpoczęła heroiczną walkę 1 sierpnia 1944 r. (L) Zawsze heroiczna, zawsze niezwyciężona - moja WARSZAWA !!!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

23
4
~Clara Veritas 2012-08-01 (17:05) 2 lata 4 miesiące 20 dni 12 godzin i 52 minuty temu

a po remoncie oddać ŻYDOM ???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
3
~patriota 2012-08-01 (23:15) 2 lata 4 miesiące 20 dni 6 godzin i 42 minuty temu

Kiedy tkzw ,,wypedzeni niemcy ,,domagali sie odszkodowan od Polski, nasz polski prezydent Lech Kaczynski wyslal im kosztorys odbudowy Warszawy. Skutek byl taki ze tym potomkom barbarzyncow wrocila na chwile przyzwoitosc, oczywiscie Poprawni POlitycznei ruszyli do plucia, ale ci sprzedali by wlasna matke ze kosz kapusty

odpowiedz

35
17
~t 2012-08-01 (22:13) 2 lata 4 miesiące 20 dni 7 godzin i 44 minuty temu

1) jeden na pięciu powstańców dysponował bronią palną-najczęściej w postaci pistoletu-karabinów i pistoletów maszynowych było mniej. Dowództwo Powstania wydało rozkaz żeby broń zdobywać na wrogu.Jest to sytuacja bez precedensu w całej historii wojskowości. Podobne rozkazy wydawali tylko Sowiecie w czasie walk w Stalingradzie-przypomnijcie sobie "Wroga u bram" Dowództwo powstania kojarzy mi się właśnie z tymi oddziałami zaporowymi NKWD co strzelały do wycofujących się żołnierzy. 2)powstańcy nie byli żadnymi żołnierzami. Były to zazwyczaj osoby, którym nadawano jakieś dziwne stopnie wojskowe, uzyskiwane w jakimiś dziwnymi sposobami. Istnieje mnóstwo relacji, które wskazują na bezsensowność niektórych działań dokonywanych przez powstańców-przykładowo zbijanie się w grupy podczas szturmu. 3) wykorzystywanie w walce dzieci-obecnie jedna ze zbrodni wojennych. Jest to wyjątkowo nieludzkie. 4) Powstanie było wymierzone przeciwko Sowietom. I nie widzę absolutnie żadnego powodu dla którego Sowieci mieliby udzielić Warszawie pomocy. Idiotyzmem i infantylizmem jest twierdzenie, że Powstańcy nie mieli świadomości tego jaki stosunek przejawia do nich Stalin. Wyraźnie dał temu wyraz kilka miesięcy wcześniej, gdy podczas Akcji Burza AK wraz z Sowietami wyzwalała kresy wschodnie a następnie w podzięce wysyłana była na Sybir. 5)W Powstaniu zginęło 200 tys cywili, prawdopodobnie w tej liczbie jest ok. 40tys. dzieci, Powstańców zginęło ok. 16 000 , Niemców mniej. Same liczby wskazują jaką zbrodnią i głupotą było Powstanie. 6)Powstanie przedłużyło tylko wojnę, prawdopodobnie przedłużyło też okres PRL-u. Zniszczone miasto-obecne to tylko atrapa. Tak samo jak atrapą są mieszkańcy Warszawy, których większość to przyjezdni-wielcy podpinacze pod Powstanie.

odpowiedz