więcej

Galerie

Powstanie Warszawskie

aktualizacja 2012-08-01 (17:22) 2 lata 13 godzin i 8 minut temu

następna. 1 / 20

Wielki wybuch w warszawskim wieżowcu - zdjęcia

68 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Przez 63 dni prowadzili oni heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi oraz ich sojusznikami. W trakcie walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy, niemal drugie tyle dostało się do niewoli. Liczba ofiar cywilnych szacowana jest na 150-200 tys. osób. Warszawa została zamieniona w morze ruin, a wszystkich pozostałych przy życiu mieszkańców wypędzono z miasta.

Na zdjęciu: gmach Prudentialu trafiony 28 sierpnia przez dwutonowy pocisk wystrzelony z ciężkiego moździerza typu "Karl-Gerat". Widok z dachu domu przy ul. Kopernika 28.

W czasie Powstania Warszawskiego Prudential, ówcześnie najwyższy budynek w stolicy, został ostrzelany ok. 1000 pocisków. Jego stalowa konstrukcja jednak przetrwała i po wojnie hotel został odbudowany. W 2010 roku rozpoczęto generalny remont gmachu, który ma przywrócić jego oryginalny, przedwojenny wygląd.

(Wikimedia Commons, wp.pl/tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 10 90.91%
nie 1 9.09%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Wielki wybuch w warszawskim wieżowcu - zdjęcia

Opinie (277)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
2
~ruda 2012-08-01 (23:25) 2 lata 7 godzin i 5 minut temu

dziekuje za to ze moge zyc w wolnej polsce. Bez strachu . Dziekuje za zdjecia i ksiazki ktore opisuja losy mlodych walecznych ludzi . Przykladem jest ksiazka kamienie na szanie lub Zoska i parasol.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
5
~sztygar371 2012-08-02 (15:23) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 15 godzin i 7 minut temu

Co czcimy dzisiejszymi uroczustościami ? W normalnym kraju dowódcy, którzy wydali rozkaz wywołania powstania powinni być sądzeni za zbrodnie na narodzie. Przecież dobrze wiedzieli, że wybuch powstania nie był uzgodniony z Moskwą. Nawet Anglicy byli wściekli, gdy dowiedzieli się, że Polacy wywołali powstanie w Warszawie. Jakim uzbrojeniem dysponowali młodzi powstańcy ? Mieli bardzo mało broni maszynowej i pistolety z niewielką ilością amunicji. Hitlerowcy uzbrojeni byli w najcięższą broń i mieli ciągłe dostawy broni. Powstanie z góry było skazane na klęskę. Hitlerowcy mszcząc się wymordowali setki tysięcy mieszkańców Warszawy oraz zniszczyli dorobek materialny i kulturalny kilkusetletniego miasta - stolicy Polski. Praga czeska jest oryginalnym zabytkiem. Paryż jest oryginalnym zabytkiem. A tam także doszło do wybuchu powstań. Tylko tam wojskowi robili to z głową. Warszawa została całkowicie zniszczona. To co jest obecnie to ciężka praca narodu polskiego w latach powojennych. A gdzie są spalone dzieła sztuki ? Tych już się nie da odbudować. Przeczytajcie wspomnienia matek warszawskich jak przeklinały powstańców. O tym się nie mówi. Tak jak komuna ukrywała niektóre fakty z Powstania Warszawskiego to teraz także ukrywa się niewygodne wspomnienia. Chwała powstańcom- hanba dowódcom."

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
1
~jaa 2013-08-01 (07:33) 1 rok 22 godziny i 57 minut temu

<W wydanej nazajutrz po kapitulacji powstania odezwie do "Do Narodu Polskiego" Krajowa Rada Ministrów i Rada Jedności Narodowej z goryczą stwierdzały: "Skutecznej pomocy nie otrzymaliśmy.Sierpniowe Powstanie Warszawskie z powodu braku skutecznej pomocy upada w tej samej chwili, gdy armia nasza pomaga wyzwolić się Francji, Belgii i Holandii. Powstrzymujemy się dziś od sądzenia tej tragicznej sprawy. Niech Bóg sprawiedliwy oceni straszliwą krzywdę, jaka Naród Polski spotyka, i niech wymierzy słuszną karę na jej sprawców".KRAJOWA RADA MINISTRÓW owstała 26 sierpnia 1944 roku w oparciu o dekret Prezydenta RP o tymczasowej organizacji władz na terytorium Rzeczypospolitej. Do tego czasu funkcjonowała jako Delegatura Rządu Rzeczypospolitej na Kraj. > --------------------------------------- czy ktokolwiek z rządu zwracał się o pomoc militarną przed wybuchem Powstania ?

odpowiedz

8
2
~quatro 2012-08-02 (03:11) 2 lata 3 godziny i 19 minut temu

Żadna wojna nie ma bohaterów są same ofiary.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~OLO 2012-08-06 (09:20) 1 rok 11 miesięcy 26 dni 21 godzin i 10 minut temu

JAK MÓWI STARE PRZYSŁOWIE .... DOBRYMI CHĘCIAMI JEST PIEKŁO WYBRUKOWANE ... I TYLE W TEMACIE

odpowiedz

3
1
~Cudem uratowany 2012-08-05 (19:05) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 11 godzin i 25 minut temu

Jako cudem uratowany przez moich Kochanych Rodzicow w roku 1944 -2 latek po wielu latach zycia mam propozycje utworzenia akcji pielgrzymek do Warszawy w okresie 1 sierpnia - 5 pazdziernika w kazdym Roku Panskim.Na wzor pielgrzymek do Czestochowy.Niech Slowo Boze zawsze blogoslawi Tych bohaterow i wszystkie ofiary tego polskiego zrywu ludnosci Warszawy.Czesc Ich Pamieci!

odpowiedz

6
7
~Patryjota 2012-08-04 (18:43) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 11 godzin i 47 minut temu

Zbrodnia przeciwko ludzkości dokonana przez dowództwo AK na ludności Warszawy.

odpowiedz

76
33
~darek 2012-08-01 (17:59) 2 lata 12 godzin i 31 minut temu

To Niemcy to miasto zniszczyli to Niemcy zabili jak się szacuje od 150 do 200 tyś. mieszkańców Warszawy. A ci którzy pomóc mogli czekali na drugim brzegu aż się Warszawa wykrwawi. Dzisiaj krytykuje i opluwa się powstańców ludzi którzy ginęli w nierównej walce z niemieckim okupantem.Być może dziadkowie tych najaktywniejszych krytyków powstania czekali z bolszewikami na drugim brzegu Wisły.Nasłuchali się opowieści rodzinnych jak to dziadzia z armią czerwoną wyzwalał Warszawę.I pieprzą byle pieprzyć.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

4
2
~nata 2012-08-04 (16:39) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 13 godzin i 51 minut temu

Ludzie przeżyli w niewiarygodnych uciążliwościach i zagrożeniach koszmar okupacji, wspierając i chroniąc konspirantów, bo wierzyli, że nigdy nie zrobią czegoś, co może się obrócić przeciwko cywilom, starcom, kobietom i dzieciom. A ci sprowadzili na nich taką krwawą "łaźnię", jakby po powstaniu w Getcie nie wiedzieli do czego zdolny jest okupant.

odpowiedz

3
3
~isa 2012-08-04 (16:33) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 13 godzin i 57 minut temu

Ocenia się skutki decyzji, a nie intencje!

odpowiedz

4
5
~Polak 2012-08-03 (05:36) 1 rok 11 miesięcy 30 dni i 54 minuty temu

Chwała i cześć bohatero którzy oddali swoje życie za Wolność i Honor. Lemingi z PO nigdy tego nie zrozumieją.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~woj 2012-08-02 (21:17) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 9 godzin i 13 minut temu

Polska to dziwny kraj! My obchodzimy rocznice tragedii narodowych...Obchodzmy rocznice wygranych bitew i pozytywnych faktów historycznych jak wszyscy normalni na świecie.Przez ambicję dupków w Londynie zginął kwiat młodzieży.Zresztą to nie pierwszy raz w naszej historii ...Powstania ,przegrane i nie mające militarnego sensu to nasza specjalność ...Pod rozbiorami porywaliśmy się nawet na Rosję carską która była w tych czasach potęgą światową.

odpowiedz

3
3
~eee. 2012-08-02 (17:58) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 12 godzin i 32 minuty temu

Ci, którzy dziś zabierają głos jacy oni to są powstańcy, lepiej nich się nie ośmieszają, bo w chwili wybuchu powstania mieli smoczki w ustach, a ci co walczyli już dawno nie żyją. Komorowski odznacza dzieci, które bawiły się w wojnę.

odpowiedz

1
1
~emil 2012-08-02 (04:47) 2 lata 1 godzinę i 43 minuty temu

WP nawet w tak ważnym dniu nie może się pozbyć swego lekkiego nie wymuszonego stylu przekazywania informacji a la Fakt tytuł sprawia wrażenie ze wybuch nastąpił współcześnie dziś czy przeciętny obywatel ma swiadomość że przed pałacem kultury były w Warszawie wierzowce? wątpie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

35
17
~t 2012-08-01 (22:13) 2 lata 8 godzin i 17 minut temu

1) jeden na pięciu powstańców dysponował bronią palną-najczęściej w postaci pistoletu-karabinów i pistoletów maszynowych było mniej. Dowództwo Powstania wydało rozkaz żeby broń zdobywać na wrogu.Jest to sytuacja bez precedensu w całej historii wojskowości. Podobne rozkazy wydawali tylko Sowiecie w czasie walk w Stalingradzie-przypomnijcie sobie "Wroga u bram" Dowództwo powstania kojarzy mi się właśnie z tymi oddziałami zaporowymi NKWD co strzelały do wycofujących się żołnierzy. 2)powstańcy nie byli żadnymi żołnierzami. Były to zazwyczaj osoby, którym nadawano jakieś dziwne stopnie wojskowe, uzyskiwane w jakimiś dziwnymi sposobami. Istnieje mnóstwo relacji, które wskazują na bezsensowność niektórych działań dokonywanych przez powstańców-przykładowo zbijanie się w grupy podczas szturmu. 3) wykorzystywanie w walce dzieci-obecnie jedna ze zbrodni wojennych. Jest to wyjątkowo nieludzkie. 4) Powstanie było wymierzone przeciwko Sowietom. I nie widzę absolutnie żadnego powodu dla którego Sowieci mieliby udzielić Warszawie pomocy. Idiotyzmem i infantylizmem jest twierdzenie, że Powstańcy nie mieli świadomości tego jaki stosunek przejawia do nich Stalin. Wyraźnie dał temu wyraz kilka miesięcy wcześniej, gdy podczas Akcji Burza AK wraz z Sowietami wyzwalała kresy wschodnie a następnie w podzięce wysyłana była na Sybir. 5)W Powstaniu zginęło 200 tys cywili, prawdopodobnie w tej liczbie jest ok. 40tys. dzieci, Powstańców zginęło ok. 16 000 , Niemców mniej. Same liczby wskazują jaką zbrodnią i głupotą było Powstanie. 6)Powstanie przedłużyło tylko wojnę, prawdopodobnie przedłużyło też okres PRL-u. Zniszczone miasto-obecne to tylko atrapa. Tak samo jak atrapą są mieszkańcy Warszawy, których większość to przyjezdni-wielcy podpinacze pod Powstanie.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

31
25
~mario 2012-08-01 (18:54) 2 lata 11 godzin i 36 minut temu

paru durni chcialo zablysnac na swiecie i wywolalo powstanie.Paru bydlakow przyczynilo sie do zburzenia miasta i wymordowania jej mieszkancow.Co tu swietowac? porazke? znowu porazke?.Warszawiacy nie umieja czego innego siwietowac jak porazki.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

22
19
~daros 2012-08-01 (23:28) 2 lata 7 godzin i 2 minuty temu

dlaczego palestynczyk wysadzajacy sie w autobusie z okupantami jest terrorysta a powstaniec warszawski wysadzajacy sie we wlasnym miescie pelnym kobiet i dzieci jest bohaterem

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
1
~xen 2012-08-02 (04:19) 2 lata 2 godziny i 11 minut temu

Kolejna Zmowa Aliantów. By wreszcie - d e f i n i t y w n i e - zakonczyc tzw. Problem Polski - sojusznika pożadengo, gdy trzeba bylo dostarczyc zołnierza do obrony Anglii, walk na obu frontach, niepotrzebnego, a wrecz - k l o p o t l i w e g o , gdy nadszedł czas spełnienia zobowiazań sojuszniczych ze str. właśnie Anglii i Aliantów wobec Polski. Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść. Najlepiej - na zawsze. Anglia, USA, do spóły z Rosja i Niemcami - Z A M O R D O W A Ł Y Warszawę i Polskę. Przekazały Władzę w Polsce - w rece NKWDzistów, sunacych za Armią Czerowna. TAKA BYŁA UMOWA. ówczesny Etap Budowy Wspólnej Europy. na razie - w Dwóch Transzach - Zachodniej i Wschodniej - Komunistycznej.

odpowiedz