Trwa ładowanie...
Andrzej Duda
Nina Harbuz
23-11-2017 17:44

Fałszujesz śpiewając hymn? Łamiesz prawo

Większość Polaków woli śpiewać hymn w tonacji C-dur. Ludziom, którzy nigdy nie szkolili głosów jest tak po prostu łatwiej. Tylko, że śpiewając w C-dur Polacy łamią zapisy ustawy, w której napisane jest, że hymn Polski bezwzględnie należy wykonać w tonacji F-dur. Z pomocą może przyjść prezydent, do którego wystosowano petycję z prośbą o zmianę ustawy.

Fałszujesz śpiewając hymn? Łamiesz prawoŹródło: Youtube.com
d1xwzbb
d1xwzbb

Z nietypowym apelem do prezydenta Andrzeja Dudy zwrócili się Ewa Kornecka z Teatru Loch Camelot i Waldemar Domański, Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. Oboje zauważyli, że Polacy nie potrafią śpiewać hymnu, czym łamią ustawę z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

85 proc. ludzi posługuje się tzw. słuchem relatywnym i, nie mając szkolonego głosu, intuicyjnie dopasowuje tonację śpiewanego utworu do własnych możliwości wokalnych. Z tym, że w przypadku hymnu Polski tonacja nie jest bez znaczenia. Ustawodawca napisał, że hymn Polski bezwzględnie należy wykonywać w tonacji F-dur. Tymczasem nasze możliwości oscylują gdzieś w okolicach C-dur lub D-dur, co oznacza, że większość Polaków łamie ustawę, bo F-dur to zbyt wysoka tonacja. W liście skierowanym do prezydenta Kornecka i Domański proszą o podjęcie inicjatywy zmiany ustawy i wpisania do treści nowej tonacji, przystępnej dla większości.

Jerzy Dudek: Trzecia zwrotka hymnu przed meczem to bardzo fajny pomysł

W cytowanej przez Polsat News rozmowie z PAP Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki mówił, że w czasie uroczystości z okazji Święta Niepodległości przeprowadził prywatne referendum. Zapytał zebrany na Rynku Głównym w Krakowie sześciotysięczny tłum, "która tonacja jest dla nich lepsza do śpiewania". W odpowiedzi usłyszał, że znacznie prostsza jest tonacja C-dur. Fakt, że ta tonacja jest prostsza do zaśpiewania przez niewyszkolone głosy przyznali także dyrygent Antoni Wit i Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, chórmistrz, prof. Stanisław Krawczyński.

W apelu skierowanym do Andrzeja Dudy wnioskodawcy podkreślali istotę podjęcia stosownych kroków w ustawowym obniżeniu tonacji, w jakiej śpiewa się hymn Polski: "Zmiana ta pozwoli śpiewać Polakom swój Hymn bez naruszania ustawy, co jest szczególnie ważne ze względu na zbliżające się święto 100-lecia Odzyskania Niepodległości".

d1xwzbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xwzbb
Więcej tematów