Trwa ładowanie...
12-03-2013 03:00

Falklandy pozostaną brytyjskim terytorium zamorskim - wyniki referendum

Mieszkańcy Falklandów niemal jednomyślnie opowiedzieli się, by wyspy pozostały zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii. Za takim rozwiązaniem - według oficjalnych już wyników - zagłosowało 99,8 proc. spośród uprawnionych mieszkańców wysp. Referendum trwało dwa dni.

Falklandy pozostaną brytyjskim terytorium zamorskim - wyniki referendumŹródło: PAP/EPA, fot: Javier Lizon
d1unwks
d1unwks

Dokładne pytanie, na jakie odpowiadali mieszkańcy wyspy, brzmiało: "Czy życzy sobie pan/pani, by Falklandy utrzymały swój dotychczasowy status polityczny jako terytorium zamorskie Zjednoczonego Królestwa? Tak/Nie".

Do głosowania uprawnionych było 1.672 obywateli spośród ok. 2.900 mieszkańców wysp, z których większość to potomkowie osadników brytyjskich. Frekwencja wyborcza była wysoka i wyniosła 92 proc.

Wyspy są przedmiotem sporu między Wielką Brytanią a Argentyną, która nazywa je Malwinami. W 1981 roku oba państwa stoczyły kilkumiesięczną wojnę, w efekcie której Brytyjczycy odzyskali kontrolę nad wyspami zajętymi na pewien czas przez argentyńskie siły inwazyjne.

Dotychczas Falklandy były w znacznej mierze autonomiczne. Londyn odpowiadał jedynie za politykę obronną i zagraniczną.

d1unwks

Cieszące się znaczną autonomią władze wysp na referendum zdecydowały się latem ubiegłego roku, by zakończyć trwający od lat spór terytorialny między Wielką Brytanią a Argentyną, która rości sobie do nich prawo i nazywa je Malwinami. Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner już zapowiedziała jednak, że nie uzna jego wyniku.

Falklandy od 1833 roku należały do imperium brytyjskiego. W 1982 roku rządząca wówczas Argentyną junta wojskowa zdecydowała się zająć leżący u wybrzeży tego kraju archipelag. Doszło do trwającej 74 dni wojny z rządzoną przez Margaret Thatcher Wielką Brytanią; zginęło 650 żołnierzy argentyńskich i 250 brytyjskich. Konflikt zakończył się porażką argentyńskich generałów, których reżim upadł rok później.

Ostatnio sytuację wokół wysp zaostrzyła się, gdy w ich pobliżu odkryto złoża ropy, które eksploatować chce W.Brytania. Ropa może zmienić ekonomiczne oblicze wysp, dotychczas utrzymujących się z hodowli owiec, rybołówstwa i turystyki. Eksploatacja ropy ma się rozpocząć w roku 2017.

d1unwks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1unwks
Więcej tematów