Trwa ładowanie...
duh5acw
19-08-2009 22:00

Czy historyczny ośrodek polskiej emigracji zostanie ocalony?

Paryskie Stowarzyszenie Historyczne odwołało się do sądu administracyjnego w Paryżu w celu zablokowania przebudowy Hotelu Lambert. Pałacyk, uważany za perłę XVII-wiecznej architektury, w wieku XIX stał się centrum życia Wielkiej Emigracji we Francji, czyli Polaków opuszczających kraj po klęsce powstania listopadowego.

duh5acw
duh5acw

Pałac mieści się na Wyspie św. Ludwika. Od dwóch lat jest w rękach rodziny emira Kataru. Poprzednio należał do barona Guya de Rothschilda, który kupił go w latach 70. od rodziny Czartoryskich.

W opublikowanym komunikacie Stowarzyszenie poinformowało, że odwołało się w celu uzyskania od sądu zawieszenia decyzji Ministerstwa Kultury z 11 czerwca, na mocy której zatwierdzono prace restauracyjne i przebudowę Hotelu Lambert.

- Trzeba działać natychmiast - ocenia Michel Huet, adwokat Stowarzyszenia, który uważa, że przebudowa naruszy wartość historyczną budynku.

Stowarzyszenie, działające na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego Paryża, jest "przekonane o nieprawidłowościach proceduralnych i nielegalności decyzji" Ministerstwa Kultury.

duh5acw

Sąd rozpatrzy odwołanie w piątek.

Kontrowersje wokół planów dotyczących Hotelu Lambert pojawiły się w grudniu zeszłego roku, kiedy przedstawiono olbrzymi projekt renowacji i modernizacji budynku, który powierzono Alainowi-Charlesowi Perrot, głównemu architektowi ds. zabytków historycznych.

Projektowi modernizacji jednego z najpiękniejszych budynków stolicy Francji zdecydowanie sprzeciwia się Komisja Starego Paryża, w której zasiadają eksperci, naukowcy i radni. Ocenili, że pałac może ulec znacznemu zniekształceniu w wyniku przewidzianych prac. Perrot dokonał zmian w projekcie, co pozwoliło mu uzyskać w czerwcu zgodę na rozpoczęcie modernizacji od minister kultury Christine Albanel. Prace renowacyjne mają się wkrótce rozpocząć.

Budynek był siedzibą Hotelu Lambert, czyli konserwatywno-liberalnego skrzydła polskiej emigracji po powstaniu listopadowym, które nazwę wzięło właśnie od swojej siedziby. Organizacji przewodził ks. Adam Jerzy Czartoryski, a po jego śmierci syn Władysław Czartoryski.

duh5acw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duh5acw
Więcej tematów