Trwa ładowanie...
26-04-2012 22:19

Członek grupy "Patyka" jest świadkiem koronnym ws. zabójstwa gen. Marka Papały

Świadek koronny, który obciążył Igora M., ps. Patyk, to Robert P., jego pomocnik i podwładny w gangu. W dniu śmierci generała Papały stał na czatach i pilnował terenu pod blokiem, gdy jego herszt zaczaił się na auto byłego szefa polskiej policji - dowiedział się portal tvn24.pl.

Członek grupy "Patyka" jest świadkiem koronnym ws. zabójstwa gen. Marka PapałyŹródło: PAP, fot: Andrzej Rybczyński
d2e8kzq
d2e8kzq

Jak podaje tvn24.pl, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert, zapytany o świadka koronnego, potwierdził, że chodzi o Roberta P. To on miał stać na czatach 25 czerwca 1998 roku pod blokiem przy ul. Rzymowskiego na warszawskim Służewcu, i to on miał być świadkiem morderstwa Marka Papały.

Robert P. wskazał Igora M., ps. Patyk oraz Mariusza M. jako sprawców zabójstwa generała. Jak zeznał powodem zbrodni miał być motyw rabunkowy i chęć zrabowania daewoo espero Papały, jako że - na co wskazują akta sprawy - grupa "Patyka" w głównej mierze zajmowała się kradzieżami samochodów. Podczas napadu jeden z mężczyzn oddał śmiertelny strzał do b. komendanta policji.

Przełom w śledztwie

W poniedziałek zatrzymano pięciu mężczyzn podejrzanych o zabójstwo b. komendanta głównego policji gen. Marka Papały. Wszyscy zostali w środę decyzją sądu aresztowani na trzy miesiące. Zarzut zabójstwa gen. Marka Papały łódzka prokuratura apelacyjna postawiła Igorowi M. ps. Patyk oraz Mariuszowi M. Pozostali zatrzymani w tej sprawie to Tomasz W. oraz bracia Robert i Dariusz J.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert powiedział, że podejrzanym o zlecenie zabójstwa Papały jest nadal polonijny biznesmen z Chicago Edward Mazur. Polska wnioskowała do USA o jego ekstradycję, ale amerykański sąd się na to nie zgodził.

d2e8kzq

- Mamy świadomość, że przed nami decyzja co do dalszego statusu tej osoby w prowadzonym przez nas śledztwie. Ale tego rodzaju decyzja wymaga zgromadzenia wszystkich dostępnych dowodów, wymaga rozważenia wszystkich informacji dowodowych, które są do uzyskania - powiedział rzecznik. Jednocześnie dodał, że prokuratura nadal nie "dysponuje stanowiskiem podejrzanego odnośnie przedstawionego mu zarzutu".

Prokurator poinformował również, że śledczy zamierzają przesłać do warszawskiego sądu okręgowego, przed którym toczy się proces oskarżonych o współudział w zbrodni - Ryszarda Boguckiego (zgadza się na podawanie danych) i Andrzejowi Z. "Słowikowi", materiały ze śledztwa.

Bogucki oskarżony jest o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. "Słowikowi" prokuratura zarzuciła nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego do morderstwa. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

Sprawa zabójstwa gen. Marka Papały

Gen. Marek Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Sprawę prowadziła prokuratura apelacyjna w Warszawie. W końcu 2009 r. śledztwo przekazane zostało Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi.

W tej sprawie powołano specjalny zespół prokuratorów. Również Komendant Główny Policji powołał nową, 7-osobową grupę śledczą, w skład której weszli funkcjonariusze biura kryminalnego, CBŚ i biura wywiadu kryminalnego KGP.

d2e8kzq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e8kzq
Więcej tematów