Trwa ładowanie...

Co Polacy wiedzą o Żołnierzach Wyklętych? Sondaż CBOS

Aż 45 proc. ankietowanych Polaków nie wie nic o działalności zbrojnych grup, które po II wojnie światowej walczyły z komunistyczną władzą w Polsce wspieraną przez ZSRR.

Co Polacy wiedzą o Żołnierzach Wyklętych? Sondaż CBOSŹródło: PAP/Leszek Szymański
dcvbnip
dcvbnip

O walkach Żołnierzy wyklętych słyszało 55 proc. uczestników sondażu CBOS, którego wyniki przedstawiła stacja TVP Info. Badani odpowiadali także na pytanie o to, czy ludzie walczący wówczas zbrojnie to dla nich bohaterowie czy też nie? Zdecydowanie tak - odpowiedziało 19 proc., a raczej tak - 22 proc. ankietowanych.

12 procent pytanych przez CBOS nie uznało czynów antykomunistycznych oddziałów za godne naśladowania. Dla 7 proc. zdecydowanie nie byli bohaterami, a dla 5 proc. - raczej nie. Wątpliwości co do jednoznacznej oceny Żołnierzy Wyklętych miało 7 proc. badanych.

Święto Żołnierzy Wyklętych jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę 1 marca 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość".

Żołnierze Wyklęci byli zrzeszeni w różnych organizacjach, jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, "zdrajcami", "bandytami". Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie.

Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza. Według szacunków historyków, do połowy lat 50-tych przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci.

dcvbnip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcvbnip
Więcej tematów