Trwa ładowanie...

Bezwzględna kara dla terrorysty

Macedoński sąd skazał w piątek na dożywotnie więzienie Albańczyka Sulejmana Osmaniego za udział w krwawych wydarzeniach z 21 kwietnia 2015 roku w mieście Kumanowo na północy Macedonii, gdzie zginęło wtedy 18 osób.

Bezwzględna kara dla terrorystyŹródło: PAP, fot: GEORGI LICOVSKI
d3zbvqq
d3zbvqq

W stutysięcznym mieście zamieszkanym przez ludność macedońską i albańską śmierć poniosło ośmiu macedońskich policjantów i dziesięciu członków zbrojnej albańskiej grupy.

W tej sprawie zasiadało na ławie oskarżonych 37 innych Albańczyków pochodzących z Kosowa i z Macedonii oraz jeden z Albanii; 33 spośród nich zostało skazanych w czwartek na kary więzienia, w tym siedmiu na dożywocie. Kary dla 26 uczestników krwawych wydarzeń w Kumanowie wyniosły od 12 do 40 lat pozbawienia wolności.

Proces przywódcy zbrojnej grupy Albańczyków, którzy wtargnęli do Macedonii i zajęli na krótko komisariat policji w Kumanowie, leżącym na granicy z Kosowem, toczył się oddzielnie i rozpoczął po uzyskaniu ekstradycji Osmaniego z Kosowa.

Po odczytaniu wyroku przez sędziego skazany wzniósł okrzyk: "Niech żyje UCK (kosowska partyzantka niepodległościowa). Skazaliście wraz ze mną siedem milionów Albańczyków!".

d3zbvqq

Wydarzenia w Kumanowie były najkrwawszym incydentem od czasu konfliktu z 2001 roku, podczas którego albańscy rebelianci w Macedonii wydali walkę Macedończykom. Konfliktowi, który ciągnął się przez pół roku, położyło kres porozumienie zawarte w Ohrydzie. Etniczni Albańczycy stanowią około 25 proc. liczącej 2,1 miliona mieszkańców ludności Macedonii.

W Kosowie premier tego kraju Ramush Haradinaj, który był jednym z przywódców UCK walczącej z Serbami, komentując wyrok wydany przez macedoński sąd domagał się "międzynarodowego śledztwa w celu ustalenia prawdy w tej sprawie".

Wyrok macedońskiego sądu wywołał w Kosowie protesty. Grupa rozwścieczonych kibiców spaliła w miejscowości Gnjilane na wschodzie kraju flagę Macedonii i umieściła na Facebooku film wideo, na którym pokazuje przebieg protestu.

Skopje potępiło ten akt i zażądało od rządu kosowskiego ukarania winnych spalenia flagi.

d3zbvqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zbvqq
Więcej tematów